Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový tomograf hledá už druhá soutěž. Pacienti z Teplic cestují po kraji

  11:50aktualizováno  11:50
Teplická nemocnice je už rok bez počítačového tomografu (CT), který rychle odhalí například poškození orgánů po mrtvici. Rozbil se loni na jaře, v omezeném režimu fungoval do listopadu a tendr na nový byl kvůli nejasnostem zrušen. Nyní Krajská zdravotní vyhlásila další soutěž.
Na počítačový tomograf pro teplickou nemocnici vypsala Krajská zdravotní další výběrové řízení. (Ilustrační snímek)

Na počítačový tomograf pro teplickou nemocnici vypsala Krajská zdravotní další výběrové řízení. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Doufáme, že přístroj bude ještě v tomto roce. Je to však otevřená soutěž a nevíme, co všechno nastane," uvedl nový ředitel Krajské zdravotní, pod níž teplická nemocnice spadá, Petr Fiala.

Peníze na nákup rentgenu chce Krajská zdravotní získat z dotačního programu ministerstva zdravotnictví.

"Momentálně je vyhlášená veřejná zakázka a běží lhůta pro podávání nabídek až do 7. května," sdělil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Na nefunkční přístroj doplácejí pacienti, které sanitky rozvážejí na vyšetření po kraji. "Pacienty vozíme na vyšetření na CT minimálně jednou denně. Rozvážíme je do nemocnic v Ústí nad Labem nebo Mostu, kde CT jsou," popisuje řidič sanitky v sídle záchranky za branou areálu teplické nemocnice.

Na dialýzu musí pacienti počkat, až se vrátí sanitka

Nemocné vozí dopravní sanitka i rychlá záchranka podle potřeby a zdravotního stavu pacienta. Ale nejde jen o cestu na rentgen, sanitka musí počkat, až vyšetření v Ústí nebo Mostě skončí, a pacienta veze zpět do Teplic. Tím se vůz blokuje pro další nemocné.

"Doplácejí na to hlavně lidi, které vozíme do teplické polikliniky na dialýzu. Ti musejí čekat, až bude volná sanita, abychom je z dialýzy odvezli zpátky domů. Stává se, že čekají i déle než hodinu," doplnil další saniťák.

Vedení nemocnice přiznává, že nákup nového CT je problém. Už v listopadu 2012 se konal na počítačový tomograf tendr. Vyhrála ho firma Siemens, která nabízela CT za 14,8 milionu korun. Druhý v pořadí Philips, který chtěl za svůj přístroj 15,6 milionu, podal stížnost kvůli dohadům kolem termínu dodání přístroje.

Krajská zdravotní totiž v zadání soutěže přesně nevymezila, zda mají uchazeči uvádět dodání ve dnech, nebo týdnech. Antimonopolní úřad soutěž 18. června 2013 zrušil a Krajská zdravotní musela zaplatit pokutu 10 tisíc a 30 tisíc korun za náklady řízení.

Obvinění stíhaných manažerů policie zrušila

Poté se do případu vložila i policie a krajská hospodářská kriminálka obvinila komisi, která v soutěži rozhodovala o vítězi. Celkem to bylo sedm manažerů (o obvinění zde).

"Je paradox, že policie vyšetřuje soutěž, ve které zvítězila nejvýhodnější nabídka," komentoval vyšetřování mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra a poukázal na to, že zrušením tendru ani nevznikla žádná škoda.

"Je to úplný nesmysl. Vybral se nejlevnější přístroj, soutěž byla zrušená a nic se nekoupilo. Takže, kde je úmysl?" reagoval na obvinění jeden ze stíhaných Jiří Madar. V době tendru na teplický rentgen byl náměstkem pro zdravotní péči Krajské zdravotní, proti svému obvinění hned podal stížnost.

V říjnu 2013 státní zástupce trestní stíhání zrušil. Obvinění shledal předčasným a policistům vytkl řadu nedostatků. Vyšetřování ale nekončí. Policie dál zakázku prověřuje.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz