Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový tomograf hledá už druhá soutěž. Pacienti z Teplic cestují po kraji

  11:50aktualizováno  11:50
Teplická nemocnice je už rok bez počítačového tomografu (CT), který rychle odhalí například poškození orgánů po mrtvici. Rozbil se loni na jaře, v omezeném režimu fungoval do listopadu a tendr na nový byl kvůli nejasnostem zrušen. Nyní Krajská zdravotní vyhlásila další soutěž.
Na počítačový tomograf pro teplickou nemocnici vypsala Krajská zdravotní další výběrové řízení. (Ilustrační snímek)

Na počítačový tomograf pro teplickou nemocnici vypsala Krajská zdravotní další výběrové řízení. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Doufáme, že přístroj bude ještě v tomto roce. Je to však otevřená soutěž a nevíme, co všechno nastane," uvedl nový ředitel Krajské zdravotní, pod níž teplická nemocnice spadá, Petr Fiala.

Peníze na nákup rentgenu chce Krajská zdravotní získat z dotačního programu ministerstva zdravotnictví.

"Momentálně je vyhlášená veřejná zakázka a běží lhůta pro podávání nabídek až do 7. května," sdělil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Na nefunkční přístroj doplácejí pacienti, které sanitky rozvážejí na vyšetření po kraji. "Pacienty vozíme na vyšetření na CT minimálně jednou denně. Rozvážíme je do nemocnic v Ústí nad Labem nebo Mostu, kde CT jsou," popisuje řidič sanitky v sídle záchranky za branou areálu teplické nemocnice.

Na dialýzu musí pacienti počkat, až se vrátí sanitka

Nemocné vozí dopravní sanitka i rychlá záchranka podle potřeby a zdravotního stavu pacienta. Ale nejde jen o cestu na rentgen, sanitka musí počkat, až vyšetření v Ústí nebo Mostě skončí, a pacienta veze zpět do Teplic. Tím se vůz blokuje pro další nemocné.

"Doplácejí na to hlavně lidi, které vozíme do teplické polikliniky na dialýzu. Ti musejí čekat, až bude volná sanita, abychom je z dialýzy odvezli zpátky domů. Stává se, že čekají i déle než hodinu," doplnil další saniťák.

Vedení nemocnice přiznává, že nákup nového CT je problém. Už v listopadu 2012 se konal na počítačový tomograf tendr. Vyhrála ho firma Siemens, která nabízela CT za 14,8 milionu korun. Druhý v pořadí Philips, který chtěl za svůj přístroj 15,6 milionu, podal stížnost kvůli dohadům kolem termínu dodání přístroje.

Krajská zdravotní totiž v zadání soutěže přesně nevymezila, zda mají uchazeči uvádět dodání ve dnech, nebo týdnech. Antimonopolní úřad soutěž 18. června 2013 zrušil a Krajská zdravotní musela zaplatit pokutu 10 tisíc a 30 tisíc korun za náklady řízení.

Obvinění stíhaných manažerů policie zrušila

Poté se do případu vložila i policie a krajská hospodářská kriminálka obvinila komisi, která v soutěži rozhodovala o vítězi. Celkem to bylo sedm manažerů (o obvinění zde).

"Je paradox, že policie vyšetřuje soutěž, ve které zvítězila nejvýhodnější nabídka," komentoval vyšetřování mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra a poukázal na to, že zrušením tendru ani nevznikla žádná škoda.

"Je to úplný nesmysl. Vybral se nejlevnější přístroj, soutěž byla zrušená a nic se nekoupilo. Takže, kde je úmysl?" reagoval na obvinění jeden ze stíhaných Jiří Madar. V době tendru na teplický rentgen byl náměstkem pro zdravotní péči Krajské zdravotní, proti svému obvinění hned podal stížnost.

V říjnu 2013 státní zástupce trestní stíhání zrušil. Obvinění shledal předčasným a policistům vytkl řadu nedostatků. Vyšetřování ale nekončí. Policie dál zakázku prověřuje.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Najdete na iDNES.cz