Šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák potvrdil, že průběh výběrového řízení na stavbu objezdu byl skandální. Nikoho ale nepotrestá, viníci byli vyhození už dříve za jiné prohřešky.

Šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák potvrdil, že průběh výběrového řízení na stavbu objezdu byl skandální. Nikoho ale nepotrestá, viníci byli vyhození už dříve za jiné prohřešky. | foto: MAFRA

Za dodatečné otevření obálky v Dubí nemám koho trestat, říká šéf silnic

  • 1
Nejvyšší šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák ostře zkritizoval své lidi kvůli tomu, jakým způsobem zadali veřejnou zakázku na stavbu kruhového objezdu v Dubí za 5,4 milionu korun. Vyhrála firma, jejíž nabídka se nejprve ztratila, a pak se zase objevila poté, kdy už byly oznámeny návrhy ostatních konkurenčních firem.

Byl průběh výběrového řízení na stavbu kruhového objezdu v Dubí standardní?
Tak to ani náhodou. Absolutně se neshoduje s mým pojetím transparentnosti a výběrových řízení, jak by měly probíhat v ŘSD. Bylo to jednoznačné pochybení (o podivném výběrovém řízení zde).

Podezřelý výběr v Dubí

Do výběrového řízení na dodávku stavby kruhového objezdu v Dubí za 5,4 milionu korun poslalo obálky s nabídkami šest firem.

Hodnotící komise v zasedla loni 2. října, otevřela však jen pět obálek, šestá chyběla.

Ředitelství silnic a dálnic později zástupcům firem oznámilo, že došlo k chybě, protože příslušný úředník komisi nepředal jednu z obálek.

Svolalo "druhé kolo otevírání obálek", aby komise o dva dny později přečetla i nabídku v "nalezené" obálce.

V této obálce byla nabídka mostecké firmy Herkul a měla lepší parametry než ostatní nabídky zveřejněné dva dny před tím.

Herkul, který je v získávání veřejných zakázek od severočeských měst i od vedení kraje velmi úspěšný, zakázku získal.

Jak se mělo postupovat správně?
Mělo se počkat, až se ta poslední obálka najde, nebo mělo být celé výběrové řízení zrušeno. A ne, že se otevře jedna obálka, pak další, za dva dny jiná a ta nakonec vyhraje. To je absolutně špatně.

Stavba kruhového objezdu už finišuje. Co můžete teď zpětně udělat, když mluvíte o pochybení a netransparentní soutěži?
Nechali jsme si udělat vnitřní audit a jak určitě víte, proběhly nějaké personální kroky.

(Na konci července byla odvolaná Alice Dolniaková Vlková, ředitelka filiálky ŘSD - Správa Chomutov, která spravuje příslušné silnice v Ústeckém kraji. Odvolán byl například také vedoucí provozního úseku Tomáš Chrtek - pozn. red.)

Potrestáte za toto pochybení někoho?
Já už nemám kam sáhnout. Skoro celé vedení chomutovského Ředitelství silnic a dálnic je pryč a já už nemám koho potrestat.

Ti lidé byli odvolaní kvůli tomuto případu?
To ne, ti museli odejít už dřív, než se o tomto výběrovém řízení dozvěděli. Takže teď už nemáme viníky, které bychom mohli za tuto chybu potrestat.

Co uděláte, aby se podobný případ nemohl opakovat?
Nastavili jsme nějaké kontrolní mechanismy, aby k tomu už nemohlo dojít.