Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podezření na nájemnou vraždu Housky vyslovil i soud. Případ to neotevře

  11:13aktualizováno  11:13
Názor, že si vraždu severočeského bosse ČSSD Romana Housky někdo objednal, získal vlivného zastánce. Až dosud o této možnosti mluvili hlavně advokáti pozůstalých, nyní se k nim však přidal i pražský vrchní soud, který se odvoláním v celé kauze zabýval. Na otevření případu to však mít vliv nebude.

Roman Houska přichází na jednání krajského výboru ČSSD v Ústí nad Labem. (14. června 2010) | foto: Iveta LhotskáMAFRA

V lednovém rozsudku, jehož plné znění nyní získal server Aktuálně.cz, soudce Jiří Lněnička konstatoval, že se Houskova vražda na objednávku „jeví jako vysoce pravděpodobná“. Dodal však, že k jejímu prokázání nedodala policie dost důkazů. Není tak jasné, kdo by mohl být zadavatelem Houskovy vraždy a jaký k tomu měl důvod.

Fotogalerie

Vyšetřovatelé případu si stojí za svým závěrem, že odsouzený bývalý voják Michal Krnáč šel do domu krást.

„Jsme přesvědčeni, že se to stalo tak, jak to státní zástupce zažaloval. Nemáme důkazy myslet si, že to bylo jinak. Pokud se v případu objeví jakékoli nové informace, samozřejmě případ znovu otevřeme,“ reagoval na závěr vrchního soudu vedoucí týmu vyšetřovatelů Martin Charvát.

Vyjádření soudce Lněničky je průlomové. O této variantě dosud veřejně nepromluvila policie, státní zástupci ani krajský soud, který Krnáče odsoudil k 17,5 roku vězení za vraždu s loupežným motivem, přestože se v Houkově vile nic neztratilo.

I krajský soudce Jiří Bednář však měl pochybnosti, že o Houskově vraždě vyšla najevo celá pravda. „Přes rozsáhlé vyšetřování se nepodařilo zjistit skutečné pozadí události a skutečný motiv obžalovaného,“ řekl Bednář při vynášení rozsudku (rozsudek krajského soudu zde).

Motiv obžalovaného rozhodně prokázán nebyl, uvedl soudce

Soudce vrchního soudu Lněnička pak Krnáčovi v odvolacím řízení trest o čtyři a půl roku zmírnil a poslal ho za mříže pravomocně na 13 let. Snížení trestu vysvětluje tím, že některé závěry krajského soudu nejsou podloženy dostatkem důkazů. Nevyjasněné zůstává právě i to, proč Krnáč vraždil. Policie podle vrchního soudu neprokázala, že by chtěl loupit.

„Motiv jednání obžalovaného rozhodně prokázán nebyl. Nikoliv proto, že by se jej policie nesnažila zjistit, ale proto, že se k vyřešení této otázky, přes veškerou snahu, nepodařilo získat žádné důkazy,“ uvedl Lněnička v rozhodnutí.

I proto musel pražský vrchní soud podle svého rozsudku čin překvalifikovat. Důkazy podle něj nebyly ani k dalším důležitým detailům, a proto je kauza i po uvěznění Krnáče dál obestřena otazníky.

„Nebylo jednoznačně prokázáno, že by si obžalovaný objednal a dal doručit elektrický paralyzér právě proto, že by jej hodlal použít proti poškozenému Romanu Houskovi,“ uvedl například soudce Lněnička.

Krnáč podle rozsudku Housku zavraždil loni 18. listopadu. Zasáhl ho paralyzérem a poté na něj čtyřikrát vystřelil. Houska zemřel v důsledku střelné rány do obličeje, smrtelná by ale byla i rána do břicha, která způsobila masivní krvácení.

Krnáč se během vyšetřování k vraždě přiznal, ale pak odmítl vypovídat. Před vrchním soudem navíc vinu úplně odmítl (rozsudek vrchního soudu zde).

Krnáč u vrchního soudu:

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz