Před školou v Teplicích byly na památku zavražděné žákyně desítky svíček, vzkazů a plyšáků. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Chlapec podezřelý z vraždy dívky v Teplicích chtěl zabít více lidí

  • 159
Čtrnáctiletý chlapec z Teplic, který je podezřelý z vraždy o rok mladší dívky, plánoval zabít více lidí. Vyplývá to z informací, které k případu získala MF DNES. O vážných duševních problémech nezletilého věděla delší dobu jeho rodina, psychiatr i sociálka, kvůli špatné komunikaci ale hoch neskončil v ústavní péči.

Kvůli vraždě z poloviny února chtějí poslanci snížit trestní odpovědnost. Nové, detailní informace o tomto zločinu, které získala MF DNES, ale svědčí o tom, že problém je jinde. Opět se ukázalo, že stát neumí chránit veřejnost před nebezpečnými, psychicky narušenými lidmi (více o vraždě čtěte zde).

I v teplickém případu bylo už delší dobu zřejmé, že duševní porucha čtrnáctiletého D. (redakce jeho celé jméno zná, ale zákon neumožňuje ho zveřejnit) je velmi vážná. A nové důkazy navíc nasvědčují tomu, že dívek plánoval zavraždit víc.

Z chlapcova deníku, který policisté našli při domovní prohlídce v bytě jeho rodičů, například vyplývá, že další na řadě měla být dívka, která se ho před kriminalisty zastávala.

Chlapec z Teplic se už řadu posledních měsíců choval podivně. Řezal se na rukou, loni v květnu strčil kamaráda do 12 metrů hluboké výtahové šachty (více čtěte zde). Rodina spolupracovala se sociálkou, chlapec bral léky, jeho psychický stav zkoumali odborníci.

Důležitý okamžik nastal v listopadu 2015, když matce zabil a rozřezal kočku. Na matku už toho bylo dost a odvezla syna do Děčína k psychiatrovi Pavlu Kozlíkovi, který chlapce od září léčil. Matka lékaře žádala, aby zařídil ústavní léčbu. „Tu jsem zavrhl,“ říká Kozlík. Důvod? „Nepochybně by utíkal. Ústavní léčba není na zámek,“ dodal.

Ochrannou výchovu mohla navrhnout sociálka, ale neudělala to, neboť znalci tvrdili, že hoch není nebezpečný. Kozlík byl jiného názoru, ale jeho se nikdo neptal.

„OSPOD (oddělení sociálně-právní ochrany dítěte, pozn. red.) se na mě neobrátil,“ řekl Kozlík. Kdyby to sociálka udělala, prý by okamžitě navrhl ochrannou výchovu. Proč opatření nenavrhl sám? „To se tak nedělá. Já nemůžu sám podávat návrhy, reaguji vždy až na dotaz OSPOD,“ doplnil Kozlík. Lékař je totiž vázán mlčenlivostí.

Informační tok naráží na přemrštěnou ochranu osobnosti

Úředně bylo všechno v pořádku. Krajský státní zástupce Jan Jakovec nechal případ prověřit a nenašel žádné pochybení ani zanedbání.

Oslovení psychiatři se však shodují, že současné postupy jsou příliš zdlouhavé a neumožňují rychle reagovat. „Dlouhé roky budovaná psychiatrická péče je od 90. let v troskách. Lékařů je málo a ti, kteří jsou, mají omezené možnosti vlivu,“ říká uznávaná psychiatrička Růžena Hajnová, předsedkyně meziresortní pracovní skupiny pro problematiku ochranného léčení.

Podle ní lékař nemá šanci upozornit na nebezpečného pacienta, dětského už vůbec ne. „Informační tok o hrozícím nebezpečí vázne a naráží na přemrštěnou ochranu osobnosti,“ říká Hajnová. „Takových případů, jako byl ten v Teplicích, bude přibývat. Agresivita mezi dětmi se stupňuje, děti přebírají vzorce chování z internetu, je tam i vliv drog. Je to velmi vážný problém a musíme mu věnovat náležitou pozornost,“ dodává.

„Brutalita dětských pachatelů roste,“ vysvětluje poslanec Jeroným Tejc, proč v reakci na teplický případ navrhuje u vražd či znásilnění snížit věkovou hranici ze současných 15 let na 13 (více čtěte zde). Ministr spravedlnosti Robert Pelikán by byl spíše pro plošné snížení na 14 let.