Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Seniorku převezl lstí, pak ji ubodal. U soudu mu hrozí výjimečný trest

  11:16aktualizováno  11:16
Před ústeckým krajským soudem ve středu stanul dvojnásobný vrah Stanislav Horčík. Letos v dubnu brutálně ubodal babičku svého kamaráda, v jejím bytě se pak najedl, převlékl, vedle mrtvé přespal a ráno odešel. Na místě činu však zanechal spoustu stop včetně spermatu, díky čemuž se přišlo na to, že čtyři roky před tím podobně surově zavraždil jinou seniorku.

Před soudem stanul Stanislav Horčík obžalovaný z vraždy 57leté ženy (3. 12. 2014) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Jednatřicetiletý Horčík původem z Teplic před soudem odmítl vypovídat. Před tím však policii vylíčil svůj trudný život, ve škole prý byl šikanovaný, rodina neměla dost peněz, mezi rodiči panovaly neshody. Když mu bylo 24 let, odstěhoval se do Oder na severní Moravě k ženě, s níž se seznámil na internetu. Postupně začal mít finanční potíže i tam a exekuce zaháněl dalšími půjčkami. Neměl 6 000 korun na nájem, cigarety a alkohol si však dopřával.

S nožem s čepelí 17 centimetrů se 11. prosince 2010 vydal shánět peníze. „Koupil jsem si rum, abych uvolnil stres,“ sdělil. V Novém Jičíně zazvonil u domku. „Proč tento dům a ne jiný? Nevím. Prostě jsem šel, zastavil se a zazvonil,“ řekl.

Po jednasedmdesátileté majitelce domu chtěl peníze, ale ona neměla pro jeho potřeby pochopení. „Zatlačil jsem ji dovnitř, začala do mě bušit, vytáhl jsem nůž a bodl. Ani nevím, proč, asi ze strachu, když začala volat o pomoc,“ vypověděl. Pak utekl a hodil nůž do řeky. Zasadil jí 15 ran, některé přímo do srdce. Žena na místě zemřela.

Když se vrátil domů, dohodl se s majitelem bytu o odkladu placení nájmu. Další nájemné si později u něho odpracovával. Po čase se s přítelkyní rozešel a letos na jaře se vrátil do Teplic. Našel si práci, jenže vydělal jen 8 000 korun.

„Byl jsem z toho zoufalý a chtěl spáchat sebevraždu, ale nenašel jsem k tomu odvahu,“ řekl. Výplatu utratil za cigarety a alkohol. Po několika nocích strávených venku se rozhodl, že musí najít nocleh. Šel náhodou kolem domku babičky svého kamaráda. Znal ji, několikrát u ní byl.

Do domku se dostal lstí. Nejprve jí tvrdil, že potřebuje poradit, jaký dárek koupit jejímu vnukovi. Ona přemýšlela, ale zdráhala se pustit ho dovnitř. Použil další lest. „Zeptal jsem se jí, zda si můžu odskočit na toaletu. Když jsem se vracel, zeptal jsem se jí, jestli u ní můžu přespat. Ona začala křičet, že zavolá policii,“ řekl.

Do ženy strčil tak prudce, že si rozbila hlavu o rám dveří a začala silně krvácet. Odešla do koupelny, aby si rány umyla. V tom Horčík popadl z kuchyňské linky nůž s čepelí 12,5 centimetru a v koupelně jí sedmkrát bodl. Žena se svalila do vany. Pak ji svlékl a umyl, protože jí prý nechtěl nechat ležet v krvi, a tělo odvlekl zpět do kuchyně.

Svlékl si zakrvácené kalhoty a přespal. Když se ráno převlékal do čistých montérek a chystal se k odchodu, uvědomil si, že mohl nechat v domě své stopy. Pustil plynové hořáky a zapálil svíčku. „Nechtěl jsem nikomu ublížit, jen zahladit stopy,“ tvrdil. Dům nevybuchl jen díky tomu, že příbuzní zjistili včas, co se stalo.

Policisté začali vyslýchat všechny lidi z ženina okolí, až přišli i na Horčíka. Ten se při druhém výslechu přiznal. Sperma vedle nahého těla však nedokázal vysvětit. „Nepamatuji se, že bych měl erekci. Nic sexuálního jsem tam nedělal sám, ani s ní,“ řekl.

Líčení pokračuje v dalších dnech. Za porušování domovní svobody, pokusu o poškozování cizí věci, ale hlavně za loupež a dvě vraždy mu hrozí až výjimečný trest.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz