Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Seniorku převezl lstí, pak ji ubodal. U soudu mu hrozí výjimečný trest

  11:16aktualizováno  11:16
Před ústeckým krajským soudem ve středu stanul dvojnásobný vrah Stanislav Horčík. Letos v dubnu brutálně ubodal babičku svého kamaráda, v jejím bytě se pak najedl, převlékl, vedle mrtvé přespal a ráno odešel. Na místě činu však zanechal spoustu stop včetně spermatu, díky čemuž se přišlo na to, že čtyři roky před tím podobně surově zavraždil jinou seniorku.

Před soudem stanul Stanislav Horčík obžalovaný z vraždy 57leté ženy (3. 12. 2014) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Jednatřicetiletý Horčík původem z Teplic před soudem odmítl vypovídat. Před tím však policii vylíčil svůj trudný život, ve škole prý byl šikanovaný, rodina neměla dost peněz, mezi rodiči panovaly neshody. Když mu bylo 24 let, odstěhoval se do Oder na severní Moravě k ženě, s níž se seznámil na internetu. Postupně začal mít finanční potíže i tam a exekuce zaháněl dalšími půjčkami. Neměl 6 000 korun na nájem, cigarety a alkohol si však dopřával.

S nožem s čepelí 17 centimetrů se 11. prosince 2010 vydal shánět peníze. „Koupil jsem si rum, abych uvolnil stres,“ sdělil. V Novém Jičíně zazvonil u domku. „Proč tento dům a ne jiný? Nevím. Prostě jsem šel, zastavil se a zazvonil,“ řekl.

Po jednasedmdesátileté majitelce domu chtěl peníze, ale ona neměla pro jeho potřeby pochopení. „Zatlačil jsem ji dovnitř, začala do mě bušit, vytáhl jsem nůž a bodl. Ani nevím, proč, asi ze strachu, když začala volat o pomoc,“ vypověděl. Pak utekl a hodil nůž do řeky. Zasadil jí 15 ran, některé přímo do srdce. Žena na místě zemřela.

Když se vrátil domů, dohodl se s majitelem bytu o odkladu placení nájmu. Další nájemné si později u něho odpracovával. Po čase se s přítelkyní rozešel a letos na jaře se vrátil do Teplic. Našel si práci, jenže vydělal jen 8 000 korun.

„Byl jsem z toho zoufalý a chtěl spáchat sebevraždu, ale nenašel jsem k tomu odvahu,“ řekl. Výplatu utratil za cigarety a alkohol. Po několika nocích strávených venku se rozhodl, že musí najít nocleh. Šel náhodou kolem domku babičky svého kamaráda. Znal ji, několikrát u ní byl.

Do domku se dostal lstí. Nejprve jí tvrdil, že potřebuje poradit, jaký dárek koupit jejímu vnukovi. Ona přemýšlela, ale zdráhala se pustit ho dovnitř. Použil další lest. „Zeptal jsem se jí, zda si můžu odskočit na toaletu. Když jsem se vracel, zeptal jsem se jí, jestli u ní můžu přespat. Ona začala křičet, že zavolá policii,“ řekl.

Do ženy strčil tak prudce, že si rozbila hlavu o rám dveří a začala silně krvácet. Odešla do koupelny, aby si rány umyla. V tom Horčík popadl z kuchyňské linky nůž s čepelí 12,5 centimetru a v koupelně jí sedmkrát bodl. Žena se svalila do vany. Pak ji svlékl a umyl, protože jí prý nechtěl nechat ležet v krvi, a tělo odvlekl zpět do kuchyně.

Svlékl si zakrvácené kalhoty a přespal. Když se ráno převlékal do čistých montérek a chystal se k odchodu, uvědomil si, že mohl nechat v domě své stopy. Pustil plynové hořáky a zapálil svíčku. „Nechtěl jsem nikomu ublížit, jen zahladit stopy,“ tvrdil. Dům nevybuchl jen díky tomu, že příbuzní zjistili včas, co se stalo.

Policisté začali vyslýchat všechny lidi z ženina okolí, až přišli i na Horčíka. Ten se při druhém výslechu přiznal. Sperma vedle nahého těla však nedokázal vysvětit. „Nepamatuji se, že bych měl erekci. Nic sexuálního jsem tam nedělal sám, ani s ní,“ řekl.

Líčení pokračuje v dalších dnech. Za porušování domovní svobody, pokusu o poškozování cizí věci, ale hlavně za loupež a dvě vraždy mu hrozí až výjimečný trest.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Kdo si neudělal zásoby sena, bude na tom špatně, říká chovatel

Jiří Andrle, nadšený chovatel a předseda ZO ČSCH Litoměřice-Žitenice....

Letní úmorná vedra trápí nejen lidi, ale jsou problémem i pro zvířata. Člověk se před horkem může schovat, kam chce,...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Najdete na iDNES.cz