Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hraje ragby, přestože je na vozíku. Potřebuje ale nový, shání peníze

  10:53aktualizováno  10:53
Petr Štiller trpí od narození nemocí neuropatie, kvůli které mu ochabuje svalstvo. Jako dítě chodil o berlích, od 13 let je na vozíku. Jeho největším koníčkem je ragby vozíčkářů, v kterém se dostal až do reprezentace. Potřebuje ale nový vozík, ten jeho je 7 let starý.

Petr Štiller je na vozíku od 13 let, ragby mu pomáhá vzdorovat jeho nemoci. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Občas ho musím opravovat místo toho, abych se soustředil na trénink. Je to spíš kočárek než vozík. Nový, který vám profík postaví přímo na tělo, ale stojí 190 tisíc korun," říká. A takovou sumu peněz nemá. Přitom ragby mu pomáhá zastavit rozvoj nemoci, které už se nikdy nezbaví.

Ragby vozíčkářů

Hraje se v hale na hřišti, na jehož koncích kužely vytyčují prostor ke skórování. Gól padne tehdy, když hráč přejede čáru mezi kužely alespoň dvěma kolečky vozíku a míč bude mít na klíně pod kontrolou. Místo šišky se používá volejbalový míč.Hráči se nesmějí plácat přes ruce ani se vzájemně šťouchat, zastavit se mohou jen vozíkem, proto mají obranné vozíky vepředu radlice. Na hřišti jsou čtyřčlenné týmy tvořené hráči podle postižení. Jinak se jezdí s vozíkem, když má hráč ochablé nohy, než když je nemá vůbec a zase jinak při různém stupni postižení rukou.

"Vyléčit se to nedá, už se to ani nezlepší, prodělal jsem vitamínové kúry, chodím na rehabilitace, ale tím se dá jen zpomalit postup nemoci," říká Štiller. "Ale kdybych nehrál, možná bych se už vůbec nemohl hýbat," poznamenal Štiller.

K ragby se dostal po zkouškách na FTVS

Sám o svém příběhu mluvit nechtěl, upozornil na něj až jeho známý. Nakonec obeslal několik institucí a firem s prosbou o příspěvek. Několik desítek tisíc korun už dostal a má naději, že získá celou částku.

Hejtman Oldřich Bubeníček se rozhodl, že mu přispěje a věnuje částku, která mu na nákup nového vozíku schází. "Je to 150 tisíc," upřesnila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. "Pokud mají hendikepovaní lidé vůli do sportu, nevidím důvod jim nepřispět," doplnil hejtman Bubeníček. Peníze by kraj měl uvolnit během října.

K ragby se Štiller dostal v jednadvaceti letech, když dělal přijímačky na FTVS na obor pracovní a tělesná výchova zdravotně postižených. Tehdy mi kamarád řekl, jestli to nechci zkusit," vzpomíná na svůj první kontakt s klubem Prague Robots.

Na svůj koníček si doplácí 4 tisíce měsíčně

Na školu se nedostal, také kvůli tomu, že limit na kilometrovou trať na tartanu u přijímaček tvořil vozíčkář, který měl na rozdíl od uchazečů zdravé ruce. Také ovládání rukou totiž Štillerovi nemoc ztěžuje. Nicméně u ragby už zůstal.

Štiller je v širším kádru české reprezentace, zahrál si proti Francouzům, Švédům, zná profesionály z Kanady, kteří jsou za hraní ragby placení.

Pro něj i jeho kolegy je to ale spíše koníček, který si naopak platí sami. Na startovné a ubytování se ještě najdou peníze od sponzorů, všechno ostatní si ale čeští hráči hradí. "Měsíčně jsou to asi 4 tisíce korun," říká Štiller.

Přesto jsou v Evropě velmi úspěšní a třeba jarní mezinárodní turnaj v Kolíně nad Rýnem ve své kategorii vyhráli. V listopadu je čeká druhý největší evropský turnaj Ragbymanie v Nymburku.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz