Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hraje ragby, přestože je na vozíku. Potřebuje ale nový, shání peníze

  10:53aktualizováno  10:53
Petr Štiller trpí od narození nemocí neuropatie, kvůli které mu ochabuje svalstvo. Jako dítě chodil o berlích, od 13 let je na vozíku. Jeho největším koníčkem je ragby vozíčkářů, v kterém se dostal až do reprezentace. Potřebuje ale nový vozík, ten jeho je 7 let starý.

Petr Štiller je na vozíku od 13 let, ragby mu pomáhá vzdorovat jeho nemoci. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Občas ho musím opravovat místo toho, abych se soustředil na trénink. Je to spíš kočárek než vozík. Nový, který vám profík postaví přímo na tělo, ale stojí 190 tisíc korun," říká. A takovou sumu peněz nemá. Přitom ragby mu pomáhá zastavit rozvoj nemoci, které už se nikdy nezbaví.

Ragby vozíčkářů

Hraje se v hale na hřišti, na jehož koncích kužely vytyčují prostor ke skórování. Gól padne tehdy, když hráč přejede čáru mezi kužely alespoň dvěma kolečky vozíku a míč bude mít na klíně pod kontrolou. Místo šišky se používá volejbalový míč.Hráči se nesmějí plácat přes ruce ani se vzájemně šťouchat, zastavit se mohou jen vozíkem, proto mají obranné vozíky vepředu radlice. Na hřišti jsou čtyřčlenné týmy tvořené hráči podle postižení. Jinak se jezdí s vozíkem, když má hráč ochablé nohy, než když je nemá vůbec a zase jinak při různém stupni postižení rukou.

"Vyléčit se to nedá, už se to ani nezlepší, prodělal jsem vitamínové kúry, chodím na rehabilitace, ale tím se dá jen zpomalit postup nemoci," říká Štiller. "Ale kdybych nehrál, možná bych se už vůbec nemohl hýbat," poznamenal Štiller.

K ragby se dostal po zkouškách na FTVS

Sám o svém příběhu mluvit nechtěl, upozornil na něj až jeho známý. Nakonec obeslal několik institucí a firem s prosbou o příspěvek. Několik desítek tisíc korun už dostal a má naději, že získá celou částku.

Hejtman Oldřich Bubeníček se rozhodl, že mu přispěje a věnuje částku, která mu na nákup nového vozíku schází. "Je to 150 tisíc," upřesnila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. "Pokud mají hendikepovaní lidé vůli do sportu, nevidím důvod jim nepřispět," doplnil hejtman Bubeníček. Peníze by kraj měl uvolnit během října.

K ragby se Štiller dostal v jednadvaceti letech, když dělal přijímačky na FTVS na obor pracovní a tělesná výchova zdravotně postižených. Tehdy mi kamarád řekl, jestli to nechci zkusit," vzpomíná na svůj první kontakt s klubem Prague Robots.

Na svůj koníček si doplácí 4 tisíce měsíčně

Na školu se nedostal, také kvůli tomu, že limit na kilometrovou trať na tartanu u přijímaček tvořil vozíčkář, který měl na rozdíl od uchazečů zdravé ruce. Také ovládání rukou totiž Štillerovi nemoc ztěžuje. Nicméně u ragby už zůstal.

Štiller je v širším kádru české reprezentace, zahrál si proti Francouzům, Švédům, zná profesionály z Kanady, kteří jsou za hraní ragby placení.

Pro něj i jeho kolegy je to ale spíše koníček, který si naopak platí sami. Na startovné a ubytování se ještě najdou peníze od sponzorů, všechno ostatní si ale čeští hráči hradí. "Měsíčně jsou to asi 4 tisíce korun," říká Štiller.

Přesto jsou v Evropě velmi úspěšní a třeba jarní mezinárodní turnaj v Kolíně nad Rýnem ve své kategorii vyhráli. V listopadu je čeká druhý největší evropský turnaj Ragbymanie v Nymburku.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz