Volby v Krupce opět provázela korupce. Dostali jsme stovku, tvrdí voliči

  8:51aktualizováno  22:46
Ani bezpečnostní opatření u opakovaných voleb do městského zastupitelstva v severočeské Krupce nezabránila obchodování s volebními hlasy. Podle několika voličů obdržela řada lidí ve městě sto korun a vyplněné volební lístky. Za hlas se údajně vyplácely až tři stovky.

Machinace s volebními lístky se objevily hlavně na sídlišti Maršov, které ve čtvrtek navštívil vicepremiér Radek John | foto: Karel PešekMF DNES

Redaktorka MF DNES navštívila tři volební místnosti. Podle muže, s nímž před volební místností hovořila a který nechtěl uvést jméno, se opět uplácelo. "Po Krupce se pohybovali v předchozích dvou dnech čtyři kurýři několika stran, kteří kupovali hlasy přibližně za tři stovky," řekl muž.

Podle agentury ČTK dva obyvatelé sídliště novinářům řekli, že před hlasováním dostali stokorunu a vyplněný hlasovací lístek. "Přišli jsme tam, dali nám cash, obálku a vyplněný lístek. Bylo nás 200, 300 lidí, ale skoro všechny peníze si nechal on," řekl o uplácení ČTK jeden ze dvou mužů.

Žádost o prošetření voleb

Menší strany v Krupce, které odhalily již minulé volební uplácení, zvažují žádost o prošetření průběhu opakovaných voleb v městě na Teplicku. "Nechceme ovšem docílit dalšího opakování voleb, ale toho, aby se státní orgány průběhem těchto voleb zabývaly," naznačil Pavel Maleček ze sdružení Zdravá Krupka.

Trestní oznámení na neznámého pachatele chce kvůli uplácení voličů podat i starosta města Milan Puchar. "Není jiná cesta než dokázat, co se za předávanými informacemi skutečně skrývá," uvedl.

"Je to velmi těžce řešitelná situace. Zákon totiž neumožňuje, aby se tomu dalo zabránit. Řešením je legislativní změna zákona, Kdyby se totiž prokázalo, že někdo ve volbách kupčil s hlasy, tak by měl mít znemožněnu kandidaturu," navrhl zástupce organizace Transparency international Vladan Brož.

Na nesrovnalosti se nově v Krupce přišlo tak, že když aktivista Pavel Horák promlouval k novinářům na sídlišti Maršov, místní sledovali, jak hovoří o bezproblémovém průběhu opakovaných voleb. "To však lidé ze sídliště komentovali s tím, že tomu bylo jinak a do televize pak informovali o tom, že i nyní se za hlasy objevily úplatky," uvedla z místa redaktorka MF DNES.

S tím souhlasí i nezávislí pozorovatelé. "Tak zjevné jako při posledních volbách to není, ovšem vzhledem k investici, která byla vynaložena při loňských říjnových volbách, se o korupci voličů budou snažit i nyní. Máme rovněž indície o tom, že se uplácení koná, ale skrytě," řekl Brož.

Volby hlídají strážníci i policisté

V ulicích i kolem jedenácti volebních místností v Krupce hlídkovala od 7:00 až do 22:00 čtyřicítka policistů a strážníků. Dohlíželi na to, zda se k urnám nevydávají zkorumpovaní voliči a zda se s volebními hlasy ve městě někde nekupčí.

"K žádným excesům v souvislosti s volbami v Krupce zatím nedošlo," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.  

Dohlížet nad volbami na severu Čech by měli i poslanci, ministerští a nezávislí pozorovatelé a také zástupci organizace Transparency international.

John přijel do Krupky odhodlaný zamezit kupčení

"To je peklo. Peklo, peklo, peklo...," odjel v šoku.

Konání voleb bedlivě sledujovala také Miloslava Bačová ze sdružení Zdravá Krupka. "Zatím se zdá, že je klid. Na sídlišti Maršov, kde aktivisté nalezli zhruba 300 poházených obálek s hlasovacími lístky, je také relativně klid. Lidé k volbám zvolna přicházejí," uvedla Bačová.

Pojistkou voleb by nejen podle Bačové měla být vyšší volební účast. Místní voliče k ní vyzval také vicepremiér Radek John, který Krupku navštívil. Podle starosty Milana Puchara je to však složité, maximální účast odhadl na 30 procent.

V některých volebních místnostech stály dopoledne cestou k urně fronty. "Lidi chodí, je jich víc, spíše chodí ve skupinách a nárazově. Podle odhadů volebních komisařů se dokonce na některých místech může volební účast pohybovat kolem dvaceti procent," uvedla redaktorka MF DNES z místa.

Dvě stovky za hlas

Loňské říjnové volby poznamenaly machinace s hlasy sociálně slabých obyvatel, zejména těch, kteří bydlí na problémovém sídlišti Maršov. Neznámí muži jim tam radili s vyplňováním lístků a slibovali jim za ně dvě stokoruny a pak je sváželi do volebních místností.

Nejvíce obvinění mířilo na místostarostu Zdeňka Matouše, který podle opozice všemu dokonce přihlížel z auta. Matouš nicméně jakoukoli spojitost s kupčením popřel. Jeho uskupení původní volby vyhrálo, získalo 23,2 procenta hlasů.

Druhá skončila ODS starosty Milana Puchara, která dostala 14 procent, třetí skončili komunisté a čtvrtá Zdravá Krupka, která nejintenzivněji bojovala za opakování hlasování.

Pro klidnější volby

Opakované volby by měly být klidnější, nicméně se zase objevily spekulace o zkorumpovaných voličích: u vchodů domů na sídlišti Maršov totiž aktivisté objevili desítky obálek s hlasovacími lístky.

"A tyhle lístky si ti nákupčí posbírají a obejdou s nimi sociálně slabé," prohlásil pro ČTK aktivista Pavel Horák, který v říjnu kandidoval za VV, ale opakovaných voleb se už on ani jeho kandidátka neúčastní. Krajský úřad ovšem pochybení při distribuci lístků neshledal.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Další z rubriky

Za zneužití dětí dostal muž z Mostu pět let. Soud čekal, až dívka dospěje

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal pětiletým vězením muže z Mostu, který podle obžaloby nalákal k sobě do bytu dvě...

Dlužnice se odstěhovala z bytu, nechala v něm živořit psy a králíka

Po odstěhování majitelky, která dlužila na nájmu,  zůstali v bytě dva psi -...

Žena, která se kvůli dluhům na nájmu musela vystěhovat z ústeckého bytu, v něm nechala živořit své dva psy a králíka....

Nožíři vyrobili vojenský kousek s českým lvem, z kapslí vznikla rybička

Do rukojeti vojenského speciálu je vložen český lev.

Hned dva speciální nože v limitovaných edicích vyrobila nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku. První je...

Najdete na iDNES.cz