Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Volby rektora jsou zpochybněny. Rozhodnout může prezident

  8:08aktualizováno  8:08
Nad volbami nového rektora ústecké Univerzity J. E. Purkyně se vznáší stín nečistého mocenského boje. Mohou se zvrtnout v dlouhé tahanice, které by mohl v krajním případě rozetnout až prezident republiky. Jak? Tím, že žádného rektora nejmenuje.

Dosluhující rektorka ústecké univerzity Iva Ritschelová. | foto: MF DNES

Odpoledne představí čtyři kandidáti na post rektora svůj program, kterým chtějí oslovit voliče v akademickém senátu. Původně jich ale mělo být pět. Jenže kandidatura Daniela Kroupy, vedoucího katedry politologie a filozofie na filozofické fakultě nebyla přijata.

"Návrhy byly doručeny předsedovi volební komise 18. října, nebyly opatřeny razítkem podatelny a číslem, z čehož není průkazné, že byly podány ve stanoveném termínu," vysvětluje důvody tohoto kroku Jaroslav Koutský, předseda Akademického senátu ústecké Univerzity J. E. Purkyně (UJEP).

kandidáti
na rektora

František Holešovský, současný děkan Fakulty výrobních technologií a managementu UJEP

Stanislav Novák, bývalý děkan Přírodovědecké fakulty UJEP

Ladislav Pyšný, akademický pracovník Pedagogické fakulty UJEP

René Wokoun, vedoucí katedry regionálních studií

Vedení filozofické fakulty ale takové pochybení odmítá, návrh prý podalo včas, a na postup komise podalo stížnost. A pohrozilo, že pokud se volba rektora 16. listopadu uskuteční, může být jeho zvolení zpochybněno.

"Mám v ruce dva právní rozbory, které potvrzují, že náš postup byl v pořádku, že doktor Kroupa byl vyřazen z kandidátní listiny neoprávněně," uvedla Michaela Hrubá, děkanka Filozofické fakulty.

Návrh na Kroupovu kandidaturu podala vedle Filozofické fakulty například i Pedagogická fakulta, Fakulta životního prostředí či Fakulta umění a designu. Všichni tito navrhovatelé mají možnost volbu rektora zpochybnit.

Nového rektora prezident nemusí jmenovat

"Pokud by byl opravdu zvolen, tak kandidát, který byl poškozen, nebo jeho navrhovatelé mohou podat stížnost do rukou prezidenta republiky s tím, aby zvoleného kandidáta nejmenoval. Akademický senát totiž nevolí rektora, ale kandidáta, kterého jmenuje až prezident republiky," popsala Hrubá.

Podle ní předávací protokol z podatelny jasně dokládá, že návrhy byly dodány podle pravidel pro oznámení kandidatury. Přesto stížnost, jíž Hrubá na rozhodnutí volební komise reagovala, akademický senát zamítl.

"Mám z toho trochu smíšené pocity, protože jsem byl informován, že úřednice, která ta podání dávala na podatelnu, tak učinila v řádném termínu. Mě osobně se však tato záležitost příliš nedotýká, s tou funkcí jsem nespojoval žádnou osobní ambici, i když jsem byl připraven do toho případně jít naplno," reagoval Kroupa.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Trestu za pořezání pacientů v nemocnici senior unikne, je nepříčetný

Psychicky narušený muž pořezal v teplické nemocnici dva pacienty, jednoho bodl...

Šestaosmdesátiletý muž, který loni na podzim napadl kapesním nožem na pokoji nemocnice v Teplicích dva spolupacienty,...

Najdete na iDNES.cz