Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový šéf chce očistit severočeskou ČSSD, ale ve vedení sedí staré tváře

  12:09aktualizováno  12:09
Nový šéf ČSSD v Ústeckém kraji Radek Scherfer chce očistit severočeskou sociální demokracii od skandálů. V krajském vedení však zůstali lidé, kteří jsou s nimi spojováni. Ve výkonném výboru usedla exhejtmanka Jana Vaňhová, její partner Roman Houska či předchozí krajský šéf Arno Fišera.

Novým šéfem severočeské ČSSD se stal předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Chceme očistit ČSSD od problémů, které se na ní nahromadily. Myslím tím špatnou komunikaci uvnitř ČSSD a obraz strany v médiích," tvrdí Scherfer.

Volba KVV ČSSD

Členy krajského vedení ČSSD nominovaly okresní organizace, delegáti krajské konference je pak potvrdili.

Předsedou krajské ČSSD se stal Radek Scherfer, prvním místopředsedou Jaroslav Foldyna.

Zbylé tři místopředsedy si krajské vedení zvolí na svém zasedání, které by mělo být do 14 dnů.

Po jejich zvolení chce čerstvý předseda Scherfer zpracovat koncepci, jak by se měla krajská ČSSD chovat a jaké názory razit a prosazovat.

ČSSD pak bude mít v březnu celostátní sněm, kde se bude volit předseda. Severočeská ČSSD nenominovala nikoho, čímž fakticky nepodpořila současného šéfa Bohuslava Sobotku.

Říká tak jinými slovy totéž, co prohlašoval po svém zvolení před dvěma lety jeho předchůdce Fišera.

"ČSSD v Ústeckém kraji by se měla zařadit mezi normální organizace v Česku. Určitě i díky novinářům jsme byli od špíny a za organizaci, kde je jeden lump větší než druhý," tvrdil Fišera (rozhovor zde).

Pod jeho vedením pak provázely severočeskou ČSSD skandály s rozdělováním dotací z EU, které vyvrcholily obviněním prvního náměstka hejtmanky Pavla Koudy (o Koudově případu zde).

Od krajských voleb v roce 2008 přišla severočeská ČSSD o půlku voličů (na čemž ovšem nese svůj díl viny i Fišerův předchůdce Petr Benda) a nakonec mohla být ráda, že ji do koalice přizvali vítězní komunisté.

Jména budí pochybnosti

Nový severočeský předseda ČSSD Scherfer, známý dosud hlavně jako předseda představenstva Krajské zdravotní, nyní vidí pozitivní změnu v krajském vedení strany v tom, že v něm po víkendové konferenci usedli zástupci všech okresních organizací. To nejméně poslední dva roky neplatilo.

"Jsem jednoznačně přesvědčen, že to bude mít pozitivní dopad na práci ČSSD v kraji," oceňuje změnu i nový první krajský místopředseda a Scherferův zástupce Jaroslav Foldyna.

Jenže ve vedení zároveň zůstali lidé, kteří nesou politickou odpovědnost za problémy minulého období či nemají nejlepší minulost. Vedle Vaňhové, Fišery a Housky svůj post ve výboru obhájil také Kamil Havelka, který měl firmy s Martinem Macháčkem považovaným za bosse litvínovského podsvětí (o Macháčkovi zde).

Nově se naopak do krajského vedení dostal Martin Prokeš, který byl obžalovaný za to, že na plese v Teplicích zbil do bezvědomí 53letého muže z pořadatelské služby, až skončil v nemocnici. Prokeš nakonec vyvázl bez trestu, protože se s napadeným dohodl na náhradě škody (o Prokešově případu zde).

ČSSD neodváděla špatnou práci, tvrdí Scherfer

"Podle mě to není dobrá volba, Scherfer bude pod tlakem Housky. Bude to pořád stejné. Navíc chyběla jakákoliv sebereflexe, všechno se svádělo na novináře," uvedl o víkendové volbě krajského vedení pod zárukou anonymity jeden z delegátů konference (o Houskovi zde).

Scherfer však míní, že severočeská ČSSD nyní půjde správným směrem.

"Nemyslím si, že v minulém období odváděla ČSSD špatnou práci. Pracovala na sto procent. A kdyby se všichni lidé z vedení vyměnili, nejsem si jistý, že by se na tu práci navázalo," přiblížil svůj pohled Scherfer.

A částečnou odpovědnost za obraz krajské ČSSD tradičně přisoudil médiím.

Ve změnu se starými tvářemi věří i Scherferův zástupce Foldyna. "Pomiňme, co mají ti lidé za sebou. Já se o očistu ČSSD budu snažit a věřím, že i oni. Dejme jim čas, určitě se budou profilovat," uvedl.

Muselo by dojít ke generační výměně, říká politolog

Podle Foldyny je zásadní, aby ČSSD byla v první řadě srozumitelná pro voliče.

"Současně je důležité, abychom neukazovali ramena Praze. Nesmíme být v předklonu ani záklonu," uvedl Foldyna k vztahům kraje s celostátním vedením ČSSD, které za Fišery nebyly ideální.

O pozitivním vývoji v severočeské ČSSD naopak pochybuje vedoucí katedry politologie a filozofie na ústecké univerzitě Daniel Kroupa.

"Člověk znalý praktické politiky ví, že takové prohlášení nemá dopad a jen se mu usměje. V první řadě by muselo dojít na vedoucích postech ke generační výměně, což se nestalo," uvedl Kroupa.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz