Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový šéf chce očistit severočeskou ČSSD, ale ve vedení sedí staré tváře

  12:09aktualizováno  12:09
Nový šéf ČSSD v Ústeckém kraji Radek Scherfer chce očistit severočeskou sociální demokracii od skandálů. V krajském vedení však zůstali lidé, kteří jsou s nimi spojováni. Ve výkonném výboru usedla exhejtmanka Jana Vaňhová, její partner Roman Houska či předchozí krajský šéf Arno Fišera.

Novým šéfem severočeské ČSSD se stal předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Chceme očistit ČSSD od problémů, které se na ní nahromadily. Myslím tím špatnou komunikaci uvnitř ČSSD a obraz strany v médiích," tvrdí Scherfer.

Volba KVV ČSSD

Členy krajského vedení ČSSD nominovaly okresní organizace, delegáti krajské konference je pak potvrdili.

Předsedou krajské ČSSD se stal Radek Scherfer, prvním místopředsedou Jaroslav Foldyna.

Zbylé tři místopředsedy si krajské vedení zvolí na svém zasedání, které by mělo být do 14 dnů.

Po jejich zvolení chce čerstvý předseda Scherfer zpracovat koncepci, jak by se měla krajská ČSSD chovat a jaké názory razit a prosazovat.

ČSSD pak bude mít v březnu celostátní sněm, kde se bude volit předseda. Severočeská ČSSD nenominovala nikoho, čímž fakticky nepodpořila současného šéfa Bohuslava Sobotku.

Říká tak jinými slovy totéž, co prohlašoval po svém zvolení před dvěma lety jeho předchůdce Fišera.

"ČSSD v Ústeckém kraji by se měla zařadit mezi normální organizace v Česku. Určitě i díky novinářům jsme byli od špíny a za organizaci, kde je jeden lump větší než druhý," tvrdil Fišera (rozhovor zde).

Pod jeho vedením pak provázely severočeskou ČSSD skandály s rozdělováním dotací z EU, které vyvrcholily obviněním prvního náměstka hejtmanky Pavla Koudy (o Koudově případu zde).

Od krajských voleb v roce 2008 přišla severočeská ČSSD o půlku voličů (na čemž ovšem nese svůj díl viny i Fišerův předchůdce Petr Benda) a nakonec mohla být ráda, že ji do koalice přizvali vítězní komunisté.

Jména budí pochybnosti

Nový severočeský předseda ČSSD Scherfer, známý dosud hlavně jako předseda představenstva Krajské zdravotní, nyní vidí pozitivní změnu v krajském vedení strany v tom, že v něm po víkendové konferenci usedli zástupci všech okresních organizací. To nejméně poslední dva roky neplatilo.

"Jsem jednoznačně přesvědčen, že to bude mít pozitivní dopad na práci ČSSD v kraji," oceňuje změnu i nový první krajský místopředseda a Scherferův zástupce Jaroslav Foldyna.

Jenže ve vedení zároveň zůstali lidé, kteří nesou politickou odpovědnost za problémy minulého období či nemají nejlepší minulost. Vedle Vaňhové, Fišery a Housky svůj post ve výboru obhájil také Kamil Havelka, který měl firmy s Martinem Macháčkem považovaným za bosse litvínovského podsvětí (o Macháčkovi zde).

Nově se naopak do krajského vedení dostal Martin Prokeš, který byl obžalovaný za to, že na plese v Teplicích zbil do bezvědomí 53letého muže z pořadatelské služby, až skončil v nemocnici. Prokeš nakonec vyvázl bez trestu, protože se s napadeným dohodl na náhradě škody (o Prokešově případu zde).

ČSSD neodváděla špatnou práci, tvrdí Scherfer

"Podle mě to není dobrá volba, Scherfer bude pod tlakem Housky. Bude to pořád stejné. Navíc chyběla jakákoliv sebereflexe, všechno se svádělo na novináře," uvedl o víkendové volbě krajského vedení pod zárukou anonymity jeden z delegátů konference (o Houskovi zde).

Scherfer však míní, že severočeská ČSSD nyní půjde správným směrem.

"Nemyslím si, že v minulém období odváděla ČSSD špatnou práci. Pracovala na sto procent. A kdyby se všichni lidé z vedení vyměnili, nejsem si jistý, že by se na tu práci navázalo," přiblížil svůj pohled Scherfer.

A částečnou odpovědnost za obraz krajské ČSSD tradičně přisoudil médiím.

Ve změnu se starými tvářemi věří i Scherferův zástupce Foldyna. "Pomiňme, co mají ti lidé za sebou. Já se o očistu ČSSD budu snažit a věřím, že i oni. Dejme jim čas, určitě se budou profilovat," uvedl.

Muselo by dojít ke generační výměně, říká politolog

Podle Foldyny je zásadní, aby ČSSD byla v první řadě srozumitelná pro voliče.

"Současně je důležité, abychom neukazovali ramena Praze. Nesmíme být v předklonu ani záklonu," uvedl Foldyna k vztahům kraje s celostátním vedením ČSSD, které za Fišery nebyly ideální.

O pozitivním vývoji v severočeské ČSSD naopak pochybuje vedoucí katedry politologie a filozofie na ústecké univerzitě Daniel Kroupa.

"Člověk znalý praktické politiky ví, že takové prohlášení nemá dopad a jen se mu usměje. V první řadě by muselo dojít na vedoucích postech ke generační výměně, což se nestalo," uvedl Kroupa.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz