Vojenský prostor Doupovské hory.

Vojenský prostor Doupovské hory. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ústecký kraj si z Karlovarska „ukousne“ část újezdu, získá 24 obyvatel

  • 0
Ústecký kraj se rozroste o 386 hektarů a 24 obyvatel. Od ledna příštího roku se totiž zmenší Vojenský újezd Hradiště v Doupovských horách a část území se přesune z Karlovarského kraje do Ústeckého. Sídla přejdou z armádního sektoru do civilního a stanou se z nich normální obce.

„Ústecký kraj se tak rozšíří o Obrovice, které se připojí k severočeské obci Radonice. Bukovina a samoty Střelnice a Ořkov se připojí k obci Podbořanský Rohozec,“ sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Pro Ústecký kraj se tím kromě změny hranic mnoho nezmění. „Blízko u hranice vojenského prostoru máme řadu obcí, nyní se k nim některá sídla přiřadí. Pokud bude potřeba, kraj se jim bude snažit pomoci, třeba s dopravou,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček.

K Ústeckému kraji se území připojí proto, že od Karlovarského by obyvatele dělil celý vojenský újezd. Třeba v případě Obrovic, které připadnou Radonicím, se změna týká rodin ve dvou domech.

„Jaké starosti to pro nás budou, zjistíme až příští rok. Je to šance, že obec, odkud lidé odchází a vylidňuje se, by se mohla rozvíjet,“ říká radonický starosta Jaroslav Santner.

Pro radnici obce Podbořanský Rohozec, která se spojením zvětší asi o deset obyvatel, změna znamená zajistit do osady autobus. Ten nyní v Podbořanském Rohozci končí.

„Na druhé straně, území ‚za čárou‘ spravují vojáci, opravili tam silnici, obyvatelé mají vlastní vodovod, čističky. V posledních třech letech s vojáky jednáme každé čtvrtletí, a co jsme si řekli, to udělali. Tak velká starost pro nás to spojení nebude,“ sdělil starosta Podbořanského Rohozce Ladislav Gál.

S povolenkami byly trable, říká vedoucí Lesní správy

Sídla ve vojenském újezdu radnice nemají, o vše se stará vojenská správa. Opravuje silnice, veřejné osvětlení, uklízí sníh, zdarma lidem odváží odpad a místním přispívá i na autobusovou dopravu. Bez povolenky od armády se ale do újezdu nikdo nedostane.

Přechod k civilistům proto vítají například v rekreačním zařízení Bukovina, které patří Lesní správě Valeč. „S povolenkami ke vstupu jsme měli trable. Bylo to tak pouze firemní zařízení, pro veřejnost jsme ho provozovat nemohli. To se nyní změní, povolenky už nebudou potřeba,“ pochvaluje si vedoucí Lesní správy Valeč Zdeněk Macháček.

Vojenský újezd v Doupovských horách vznikl v roce 1953 na ploše 331,6 kilometru čtverečních a muselo mu ustoupit 65 vesnic. Díky desítkám let uzavřeného režimu však nyní patří území újezdu z hlediska stavu přírody k nejzachovanějším v Česku. Celé Doupovské hory jsou chráněné jako významná ptačí oblast soustavy Natura 2000. Turisté nyní budou mít šanci část spatřit.

„Ovšem jen malou. V případě Bukoviny bude otevřena pouze přístupová cesta do sídla se čtyřmi domy a nejbližší okolí. Za obcí je velká tanková střelnice, vše bude dál zavřené,“ přiblížil Macháček.

Vojenský újezd Hradiště si totiž dál zachová přísný režim, přestože třeba újezd Boletice na Šumavě se turistům na víkendy otevírá. „Na zmenšený vojenský újezd bude vstup nadále zakázán. Výjimku budou mít majitelé povolení, která zejména obyvatelům okolních obcí vydává újezdní úřad,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany Pejšek.