Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

  7:57aktualizováno  7:57
O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o užívání vodní plochy v lokalitě Podhoří na okraji ústecké části Všebořice, dostali výpověď z nájmu. S jezerem má totiž společnost TKGolf, která zdejší resort provozuje, jiné plány.

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Hlavní důvod k výpovědi je nový podnikatelský záměr než jen pronájem. Plánuji zde ryby zachovat, ale provozovat komerční sportovní rybolov. Ryby si tu budou moci ulovit i lidé, kteří nevlastní rybářský lístek,“ přibližuje Tomáš Kodrle, jednatel TKGolf.

Fotogalerie

Jako další body v odůvodnění výpovědi zmiňuje i nepořádek, který po sobě někteří z rybářů na místě zanechávali, a nedodržování dalších nastavených pravidel. Jezero totiž leží přímo v centru golfového hřiště.

„Občas si některé hráčky stěžovaly, že se nechtějí koukat na napůl svlečená těla rybářů u vody. A často jsme řešili také problémy, kdy rybáři stáli svými auty na trávě, přitom mají k dispozici vlastní parkoviště,“ uvedl dále Kodrle.

V této chvíli probíhají jednání mezi majitelem areálu a rybáři o způsobu předání vodní plochy. Rybáři v ní totiž mají nasazené ryby.

„Přesný postup bych nechtěl v současnosti popisovat. V obecné rovině to ale funguje tak, že pokud to jde, rybáři odloví hlavní část ryb. Ve vodě zůstanou pouze menší, ne tak hodnotné ryby, anebo dojde mezi oběma stranami k finančnímu vyrovnání,“ líčí nejčastější postup v podobných situacích Václav Jelínek, hospodář Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu.

Z hlediska svazu podle něj ukončení nájmu neznamená existenční záležitost. Nepříjemnost je to ale pro místní rybáře, hlavně kvůli dobré dostupnosti z krajského města. Ti na jezeře, které vzniklo zatopením uhelných slojí, hospodařili již od 90. let. 

Není dobré být v pronájmu, říká hospodář svazu

Revír je navíc specifický tím, že pod hladinou se nachází spousta překážek, jako jsou stromy a pařezy, které působí jako vhodný úkryt pro ryby, takže rybář musí při chytání trofejních kaprů, candátů, štik či sumců, kteří tu žijí, vynaložit větší úsilí. Podobně atraktivní lov nicméně zažijí rybáři v Ústí i na Labi nebo na chlumeckém rybníku.

„Naštěstí nám poslední roky plochy k rybaření spíše narůstají. Například v loňském roce se podařilo u nedalekých Chabařovic vyhlásit nový rybářský revír Petri,“ připomíná Jelínek.

Pokud to okolnosti dovolí, snaží se podle něj rybáři revíry, vodní plochy nebo pozemky vhodné k rybolovu raději odkoupit, než být jen v pronájmu. „Pak se nestane, pokud se někomu znelíbíme, že dostaneme výpověď,“ podotkl Jelínek.

Pokud ale jde o výtky vůči chování rybářů a dělání nepořádku v revíru, tak přiznává, že to občas bývá problém. 

„Je pravda, že určitá skupina rybářů nepořádek dělá. V celkovém počtu je jich minimum, bohužel tím však kazí jméno většině, která s tím problém nemá. Je to nepříjemné,“ posteskl si hospodář svazu.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

Další z rubriky

Help linka pro skláře a jejich rodiny v tíživé situaci získala ocenění

Ilustrační snímek

Projekt zaměstnanecké Help linky, který pomáhá pracovníkům chudeřické sklárny AGC Automotive Czech v tíživých...

Foldynu střídá ve vedení kraje starosta, jenž zázračně vydělal na pozemcích

Starosta Krupky Zdeněk Matouš

Sociální demokraté, kteří spolu s KSČM a SPD vedou Ústecký kraj, přepřahají. Jedním z pěti náměstků hejtmana se stane...

Neprávem zabavené počítačové hry expolicisté vrátili, stíhání je zastaveno

Ilustrační snímek

Státní zástupce podmíněně zastavil trestní stíhání dvou dnes už bývalých kriminalistů z Mostu, kteří podvodně zabavili...

Najdete na iDNES.cz