Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Domy a prameny Teplic ohrožuje voda, doly po 120 letech přestaly čerpat

  11:02aktualizováno  11:02
Teplickým lázním hrozí, že přijdou o léčivou sílu svých pramenů a lázeňské domy i další budovy v centru zaplaví voda. To vše kvůli podzemnímu prameni, který po důlní havárii z roku 1879 odčerpávali těžaři. Před pár dny totiž s čerpáním po 120 letech přestali a stát nyní vymýšlí, jak škodám zabránit.

Teplota Pravřídla v současnosti dosahuje 41 °C. Voda z tohoto nejstaršího a nejsilnějšího teplického pramene teče i z keramického reliéfu prasečí hlavy ve výklenku na boku lázeňské budovy v uličce proti děkanskému kostelu sv. Jana Křtitele. | foto: Magistrát města Teplice

„Nebezpečí je ve dvou rovinách. Došlo by k zatopení sklepních prostor lázeňských budov, zejména Lázeňského domu Beethoven, a v druhé řadě by mohla být ohrožena kvalita a vydatnost samotných termálních pramenů,“ říká mluvčí Lázní Teplice Michal Sinčák.

Léčebné prameny by mohly změnit barvu i teplotu. Šéf teplického stavebního úřadu Oldřich Moravec navíc upozornil na škodlivé látky ze starých ekologických zátěží, které by mohly léčebné prameny znehodnotit.

Ohroženy nejsou jen lázně. „Pokud se přestane voda čerpat, mohlo by dojít k zatopení domů v centru města, třeba obchodních center, domu kultury, divadla,“ řekl tajemník teplické radnice Milan Fujdiak.

Potíže Teplic zapříčinilo už v roce 1879 neštěstí, při němž se na Dole Döllinger vyvalilo obrovské množství vody a utopilo se 21 horníků. Kvůli havárii poklesla o 30 metrů hladina léčebného zdroje zvaného Pravřídlo, které zásobuje teplické lázně termální vodou plnou minerálů blahodárně působících při léčbě pohybového ústrojí.

Vlastníci dolů se pak 2. února 1895 dohodli s majiteli lázní a celého panství, že budou odčerpávat Obří pramen, který v podzemí odtéká směrem na Teplice. Jeho regulace měla ochránit šachty a horníky, aby se podobná tragédie neopakovala, a zároveň zachovat zdroj léčebné vody pro lázně.

Důvody pro udržování hladiny pramenů pominuly, napsaly doly

V Lahošti u Teplic doly postavily čerpací stanici a vodu z Obřího pramene svedly do Bouřlivého potoka. Vše probíhalo hladce až do letošního června, kdy firma Coal Services, jež patří do skupiny Czech Coal, oznámila, že od 1. října přestane vodu odčerpávat.

„Vzhledem k tomu, že již byla ukončena těžební činnost právních předchůdců společnosti Coal Services v dobývacích prostorech, již byly zcela provedeny dohodnuté sanace a dobývací prostory byly zrušeny, pominuly důvody pro čerpání důlních vod, respektive udržování hladiny termálních pramenů,“ napsal ředitel firmy Vladimír Souček.

Podle smlouvy z roku 1895 to skutečně vypadá, že povinnost čerpat vodu uplynula s koncem těžby. Těžaři namítali, že za čerpání vody platí milion ročně, ale přitom z této lokality už nemají žádný zisk.

Rozhodnutí těžařů řešilo vedení Teplic, lázní i ministerstev zdravotnictví a průmyslu. Mezitím v noci na 13. října firma čerpadla skutečně vypnula. Zůstalo to tak až do 9. listopadu, kdy s Coal Services uzavřel novou smlouvu státní podnik Palivový kombinát Ústí nad Labem a náklady začal platit stát. Za těchto pár dní bez čerpání hladina vzrostla skoro o metr.

Nová smlouva ale platí jen do konce roku. Co bude dál, o tom ministerstva teprve jednají. „Procházejí původní smlouvu z roku 1895, zjišťují, zda je ohrožen léčebný zdroj, kdo by to zavinil a komu nařídit, aby čerpal dál,“ řekl ředitel Palivového kombinátu Petr Lenc.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, dítě oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice od rána hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin, jedno dítě...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz