Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Voda na severu Čech výrazně zdraží, i když už patří k nejdražším v zemi

  • 6
Pitná voda na severu Čech bude dál zdražovat. Společnost Severočeská vodárenská chce do roku 2015 vyhnat cenu vody ze 75 až na 100 korun za kubík. Už teď ale Severočeši platí oproti zbytku republiky vysoce nadprůměrné ceny.

Vyplývá to z cenové prognózy, s níž seznámilo vedení Severočeské vodárenské společnosti (SVS) své akcionáře v Teplicích.

Už nyní je voda v Ústeckém a Libereckém kraji jedna z nejdražších v Česku; letos stojí tisíc litrů 75,19 koruny. "Cena roste kvůli velkým investicím a podmínkám evropských dotací," uvádí ředitel SVS Miroslav Harciník.

Otázkou je, zda Harciník a jeho kolegové své plány prosadí. Zástupci několika měst a obcí, což jsou akcionáři firmy, už považují cenu za příliš vysokou a chtějí zpomalení růstu.

Investovali jsme do čistíren, hájí se firma

Před několika lety si SVS určila mantinely meziročního růstu cen, který musí být minimálně o tři procentní body vyšší než inflace a maximálně smí činit 7,5 procenta. V posledních letech ho firma využívá skoro v maximální možné výši. A právě toto dělá ze severočeské vody jednu z vůbec nejdražších v Česku.

"Že patříme mezi společnosti s nejvyšší cenou vody, to je pravda. Ale taky je pravda, že máme za sebou už investice do čistíren vody ve všech aglomeracích a musíme dál investovat," uváděl Harciník. "Pokud by ale vše dopadlo dobře, chceme postupně snižovat tempo meziročního navyšování někam k 5,5 procentům," dodal.

 I tak vzbuzuje zdražování vody kritiku. "Máme druhou nejdražší vodu a třetí nejvyšší růst, a to všechno v nepříliš bohatém regionu. Cena vody se mi zdá velmi vysoká a ne zcela sociálně únosná," kritizoval ceny náměstek primátora Mostu Karel Novotný (ČSSD).

I když je Most třetím největším akcionářem SVS, má jen asi pět procent a na investiční politice firmy sotva něco změní. Novotný proto chce ušetřit alespoň na cenách vstupů, například cena odebírané elektřiny se mu zdá zbytečně vysoká.

Loni SVS vydělala 550 milionů

Teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS) by zase za stejné peníze dopřál odběratelům víc vody, protože variabilní náklady ve vodárenství jsou velmi malé. "Kdyby to bylo podle mého, platil by se paušál za připojení k vodovodu a na odběru by závisela jen pohyblivá částka," uváděl Kubera.

SVS patří mezi největší dodavatele v Česku, dodává vodu pro asi 1,05 milionu lidí v Ústeckém a Libereckém kraji. Loni vydělala asi 550 milionů korun, které chce dál použít pro svůj rozvoj.

,