Velká mlýnská ulice v Litoměřicích na fotografii v nové knize. | foto: archiv autorů

Nová kniha zve na pouť po Labi, z Litoměřic proti proudu až na Říp

  • 1
Už podruhé pomyslně vyplouvá tandem historika Oldřicha Doskočila a fotografa Pavla Rývy na pouť po Labi, tentokrát proti jeho proudu. Čtvrtý svazek jejich volné vlastivědné řady a druhý zaměřený na okolí zmíněné řeky nese název Z Litoměřic třetí branou proti proudu Labe až na Říp.

Název odkazuje na úvodní díl knižní série, která mapuje zajímavá místa, události i osobnosti. „Máme v něm čtyři pomyslné brány do města a jednou z nich je Labe,“ přibližuje Doskočil.

„Tam jsme ale do Litoměřic vstupovali, zatímco teď, stejně jako ve třetím díle, vycházíme ven a plujeme po řece, až po roudnické zdymadlo,“ dodává.

Doskočil píše a Rýva fotografuje. Je to už osvědčená spolupráce. „Dobře jsme si porozuměli, a Pavel je navíc lepší i technicky ve smyslu výroby knihy, já na tom s počítačem nejsem nejlíp,“ podotkl Doskočil.

Velká část knihy se zabývá horou Říp. Další z pasáží autoři věnují třeba litoměřickému Střeleckému ostrovu, který získal jméno podle pořádání střeleckých soutěží, nebo bývalému divadlu a jeho osudu.

Nechybí odbočka k Ohři

„Vlastníma rukama ho postavili členové svazu protifašistických bojovníků. Hrály se tam opery, hry Wericha a Voskovce i představení pro děti. A najednou jim bylo divadlo sebráno a režim z toho nechal udělat širokoúhlé kino. Mocní se totiž báli svobodné scény,“ přibližuje Oldřich Doskočil.

Čtenáře čeká i seznámení s řadou zajímavých osobností. „Hodně se věnujeme podřipskému evangelictví. Má tam medailonek autor Broučků, evangelický farář Jan Karafiát. Jiný se zase věnuje knězi z Počapel, který byl zakladatelem české katolické moderny,“ prozrazuje Doskočil.

Při cestě po Labi autoři neopomenou odbočit na Ohři. „Dnešní Ohře je v umělém korytu, to původní ústilo do Labe u Nučniček. Je úžasné, jak v době, kdy lidé měli k dispozici jen krumpáče a koňské povozy, dokázali udělat tak obrovské dílo,“ připomíná autor.

Plánují už další knihu

Volná vlastivědná řada Doskočila a Rývy začala roku 2014 knihou „Kdo se to na nás dívá! Co prozrazují a tají sochy města Litoměřice“. Mapovala plastiky, které, jak říká Doskočil, míjíme a možná ani nevnímáme.

Druhý svazek „Litoměřice - domov můj“ je o nenápadných domech, v nichž žili zajímaví lidé nebo se v nich odehrály zajímavé události.

Třetí svazek „Z Litoměřic třetí branou po proudu Labe“ poprvé překročil katastr města.

„Vydali jsme se po Labi k Masarykovu zdymadlu v Ústí a popisovali, co jsme viděli na břehu, udělali jsme odbočku do Opárenského údolí, na Kamýk a to vše doplňují pověsti a medailonky sběratelů pověstí,“ popisuje Doskočil.

Sehraná dvojice už navíc pracuje na další knize - možná ještě letos by mohl vyjít první díl knihy o osobnostech pochovaných na litoměřickém hřbitově.