S alergií na bodnutí i med rozjíždí včelí farmu. Léky mám po ruce, říká

  • 9
Ještě před pár měsíci chtěla Andrea Novotná z Dubičné u Úštěku s výrobou svíček ze včelího vosku skončit. Koníček, kterým si přivydělávala od roku 1997, ji stál mnoho času i sil. Pak její kamarádku Kateřinu Svobodovou napadlo proměnit domácí dílnu v sociální podnik s několika zaměstnanci a tisíci včelstev.

Smělý plán se zalíbil porotě soutěže na podporu drobných podnikatelů Rozjezdy roku, který včelí farmě AnnKas přiřkl v krajském kole první místo.

„Budeme potřebovat včelaře, expedienta a dělnické profese. Hledat budeme mezi lidmi znevýhodněnými na trhu práce, například pacienty po rakovině nebo s psychickými problémy,“ upřesňuje princip sociálního podniku Andrea Novotná.

Výrobnu svíček, ozdob, kosmetiky či cukrovinek ze včelích produktů by chtěla mít přímo v Dubičné, ovšem lidé se nemusejí bát, že by jim pod okny bzučela miliarda včel.

„Manžel včelaří a vím, jaký hukot udělají čtyři včelstva u domu. My přitom chceme mít do dvou let tisíc včelstev, a to už je na kočování. Měli bychom je u sadařů a zemědělců v okolí,“ vysvětluje šestatřicetiletá Andrea.

Klíčové budou evropské dotace

Účastí v soutěži Rozjezdy roku si chtěly zakladatelky firmy ověřit, zda je projekt životaschopný.

„Nevěděly jsme, jestli nevymýšlíme nesmysly a jestli postupujeme správně. Dostaly jsme ale velmi pozitivní zpětnou vazbu, nesmírně nás to nakoplo k další práci,“ říká Kateřina Svobodová. Morální podpory od odborníků v soutěži si cení mnohem více než finanční odměny 40 tisíc korun.

„To je kapka v moři. Na vybudování včelí farmy totiž budeme potřebovat asi 20 milionů,“ směje se třicetiletá Kateřina.

Jedno včelstvo i s úlem totiž přijde zhruba na 5 tisíc korun, další peníze spolkne rekonstrukce objektu, kde bude výrobna, a potřebná technika. Obě ženy proto nezastírají, že klíčové pro rozvoj firmy jsou evropské dotace.

Stačí mi dvě žihadla a končím, říká podnikatelka

Své výrobky by chtěly prodávat nejen prostřednictvím e-shopu, ale i na řemeslných trzích v Česku i v zahraničí.

„Spoléháme na Německo, kde lidé dokážou ruční práci ocenit. U nás se kupující diví, když chceme za svíčku ze včelího vosku 25 korun. Kilo vosku přitom přijde na 250 korun, zatímco parafín je pětkrát levnější,“ připomíná Andrea Novotná.

Kuriozitou je, že zakladatelka včelí farmy je silně alergická na včelí bodnutí, ale i med.

„Stačí mi dvě žihadla a končím. Když jdu ke včelám, tak mám vždy po ruce léky i adrenalinovou injekci. Zatím se mi nic vážného nestalo a věřím, že zrod firmy i těch našich tisíc včelstev přečkám ve zdraví,“ doufá oceněná podnikatelka.