Soud napodruhé zprostil exprimátora obžaloby v kauze Vítání občánků

  16:13aktualizováno  16:13
Okresní soud dnes zprostil obžaloby ústeckého exprimátora Víta Mandíka a bývalého radního Josefa Macíka v kauze projektu Vítání občánků. Původně přitom oba dostali podmíněné tresty za pokus o porušení povinností při správě cizího majetku.

Zleva Josef Macík, Vít Mandík a Zuzana Kailová. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Dnešní rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se na místě odvolala.

Soudce, který vynesl zprošťující verdikt uvedl, že skutek, který obžaloba kladla mužům za vinu, není trestným činem.

Případ se týká Vítání občánků v letech 2012 a 2014. Podle spisu obžalovaní ovlivnili průběh výběru firmy na zajištění provozování této společenské akce tak, aby zvítězila jedna konkrétní společnost a tím jí umožnili získat majetkový prospěch.

Krajský soud již dříve uvedl, že při prvním projednávání věci u okresního soudu byl dokazování dostatečné, za nedostačující však považoval posouzení důkazů okresním soudem. 

Okresní soud dnes doplnil dokazování o jediný důkaz. Další návrhy státní zástupkyně na doplnění dokazování zamítl a po závěrečných řečech, v nichž oba obžalovaní uvedli, že se cítí být nevinni, vynesl zprošťující rozsudek.

Podle obžaloby bývalý primátor Vít Mandík uložil tehdejšímu šéfovi magistrátního odboru městských služeb, školství a kultury, aby oslovil ve výběrovém řízení na projekt Vítání občánků v roce 2011 pět určených firem. 

Když se přihlásila do výběrového řízení další společnost, která nabídla nejnižší cenu, radnice soutěž zrušila. Zakázku pak město svěřilo administrátorovi a do soutěže se přihlásila jen společnost Darothore, které rada města zakázku přidělila. 

Odvolací krajský soud uvedl, že obě výběrová řízení se konala v souladu se zákonem.

Nelze říct, že vznikla nějaká škoda, uvedl soudce

Za tři roky společnost podle spisu za projekt inkasovala víc než pět milionů korun. Město nakonec vyplatilo jen jednu část, zhruba 1,7 milionu korun, pak od smlouvy odstoupilo. Podle soudu v důsledku mediálního tlaku.

Ústecký okresní soud loni Mandíka a Macíka (oba ČSSD) potrestal osmnáctiměsíčním trestem s podmíněným odkladem na tři roky. Uložil jim i náhradu škody, kterou vyčíslil na 348 tisíc korun, a oběma vyměřil i pokutu 100 tisíc korun. 

Dnes ale tentýž soud řekl, že obžalovaní jsou nevinní. „Nelze říci, že by jednáním obžalovaných vznikla nějaká škoda,“ sdělil soudce. „Za této situace soudu nezbylo, než konstatovat, že v jednání nelze spatřovat trestné činy,“ dodal soudce.

Ve stejném případu policie obvinila bývalou ústeckou radní a bývalou poslankyni Zuzanu Kailovou (dříve za ČSSD) ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. 

Spis s návrhem na podání obžaloby obdrželo státní zastupitelství na jaře. Policie chtěla Kailovou obvinit už v roce 2014, Poslanecká sněmovna ji ale ke stíhání nevydala. Bývalá poslankyně už dříve uvedla, že považuje obvinění za nesmyslné.

Autoři: ,

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Lovecký zámek Dvojhradí, který zničil požár, podpoří dobročinná sbírka

Ze zámečku Dvojhradí zbyly po nedávném požáru jen trosky.

Záchrana historického loveckého zámečku Dvojhradí v dubské části Mstišov, který v září vyhořel, je znovu o něco...

Řidiče na D8 zradilo auto, když přijeli policisté, nadýchal tři promile

Auto s opilým řidičem muselo pro poruchu zastavit

Říká se, že opilci mají štěstí. O tom, že to neplatí vždycky, se přesvědčil řidič, který musel kvůli poruše zastavit na...

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Najdete na iDNES.cz