Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší disko tanečník světa je z Jirkova. Všechny předčí mrštností

  9:31aktualizováno  9:31
Sedmnáctiletý Vít Lukavec z Jirkova vyměnil před dvěma lety kopačky a fotbalový míč za taneční boty a zářivé kostýmy. Dnes je nejlepším disko tanečníkem na světě. Nedávno ve švédském městě Örebro vyhrál mistrovství světa a sesadil z tanečního trůnu Oyvinda Gulliho z Norska.

Kromě sólového titulu mistra světa v disko tanci vybojoval Vít Lukavec s taneční partnerkou Alexandrou Štejnarovou v Örebro i stříbro v kategorii dvojic. | foto: archiv Víta Lukavce

„Tancuji trochu jiný styl než ostatní a to se porotě líbilo,“ komentuje svůj úspěch student chomutovského gymnázia a tanečník zdejšího klubu Beethoven DC.

Kromě sólového titulu mistra světa v disko tanci vybojoval Vít Lukavec s...

Charakteristický je nejen jeho taneční styl, ale i vizáž. S jeho 158 centimetry výšky ho řada tanečníků převyšuje. Na jeho mrštnost ale nestačí.

„Malá výška je výhoda, ale i nevýhoda. Něco lépe vypadá, když máte dlouhé ruce a nohy, a něco, když jste malý. Ze své výšky těžím především to, že jsem ohebnější než ostatní tanečníci,“ říká.

Coby malý kluk proháněl po trávníku fotbalový míč. Před deseti lety ho okouzlil i disko tanec. Zpočátku oba sporty kombinoval, ale dostat se na vrchol znamená naplno se věnovat jen jednomu cíli.

„Trénuji tanec až čtyřikrát týdně, před závody i vícekrát. Letošní titul mistra světa je pro mě přitom to nejcennější v kariéře, protože jsem ho získal v hlavní věkové kategorii. Nic vyššího už vyhrát nelze. A je to i zásluha mé trenérky Petry Říhové,“ pokračuje Lukavec.

Zazářil i ve dvojici s taneční partnerkou

Na mistrovství ve Švédsku nezářil jen jako sólista, ale i se svou taneční partnerkou Alexandrou Štejnarovou. Získali druhé místo, a tedy titul vicemistrů, a potvrdili tak, že tým Beethoven DC obstojí ve světové konkurenci.

„Myslím si, že je za tím především dřina, kterou odvádějí jak trenéři, tak děti. Tančit opravdu chtějí a baví je to,“ usmívá se Lukavec.

Špičkový tanečník musí mít nejen rytmus v těle, ale být tak trochu i gymnastou. Tanečníci vyskakují do výšky, předvádí točky a další triky. Záleží na každém trenérovi, které do vystoupení zařadí.

„Ovšem většina vrcholových tanečníků skáče a točí se, což přidává na obtížnosti sestavy. Nejoblíbenějším skokem je roznožka, což je skok s napnutýma nohama nejlépe do písmene V,“ přibližuje Lukavec.

Když jeho taneční um nehodnotí porota na soutěžích a neměří si ho soupeři, bývá hvězdou plesů. O mistra světa je velký zájem.

„Na večírcích, maturitních či podnikových plesech a dalších kulturních akcích vystupujeme docela často. Přes zimu máme nabitý diář,“ dodává.

Podívejte se na číslo, které Vít Lukavec předvedl v Örebro:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz