Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hostinský zpříjemňuje Štědrý den lidem v nouzi. Dělá jim zdarma večeři

  9:09aktualizováno  9:09
Nejdřív jezdil u záchranky v Plzni a provozoval s bývalou manželkou mateřské centrum. Loni se Viktor Vorba rozhodl zpříjemnit Štědrý večer lidem v nouzi. Jako majitel hospody v České Kamenici se usmyslel připravit pro ně štědrovečerní večeři a rozdávat ji zadarmo. Letos chce uspořádat tuto akci znovu.

Dobrodinec Viktor Vorba. | foto: archiv Viktora Vorby

„Nápad na pořádání takové akce vznikl, když jsem se rozváděl. Bylo mi jasné, že jsou to mé poslední Vánoce doma s rodinou a dětmi. Hlavou mi běželo, jak strašné bude trávit další svátky o samotě,“ svěřuje se Vorba.

Napadlo ho uspořádat štědrovečerní večeři pro potřebné, sociálně slabé nebo prostě pro ty, co jsou také sami. „Takže jsem loňské Vánoce rozdělil mezi rodinu a přípravu této večeře,“ vypráví muž z Děčínska.

Na loňskou akci spolu s přáteli připravil a rozdal okolo sta řízků a třiceti kilogramů bramborového salátu. Celé to dohromady stálo okolo patnácti tisíc korun. Z toho část padla na nákup potravin a část na různé dárečky.

„Neměli jsme jen řízky a salát, protože lidé z okolí nám přivezli cukroví a domácí vaječný koňak, takže jsme mohli rozdávat i tohle. Měli jsme i zákusky dovezené až z Prahy. Tehdy mi došlo, kolik je okolo mě úžasných a hodných lidí a že to s naší společností není tak špatné,“ usmívá se Vorba.

Původně si myslel, že půjde jen o jednorázovou akci, ale bývalá švagrová jej začala přemlouvat, aby pokračoval i letos. Ze začátku se mu moc nechtělo, ale fakt, že se přihlásilo spoustu nových dobrovolníků, kteří mu chtějí pomoci, a dokonce obdržel sponzorský dar, jej nakonec přesvědčil.

Očekává příchod stovky lidí

„O tom, že obdržíme dar, jsem se dozvěděl teprve před pár dny. Chtěl jsem nakoupit maso na řízky od svých řezníků, kteří se nakonec rozhodli, že když je určené pro takovou akci, dají mi ho zadarmo,“ je příjemně překvapený.

„Dostaneme asi deset kilo řízků, což je polovina dávky, kterou hodláme připravit. Salátu budeme dělat okolo padesáti kilo,“ osvětluje Vorba letošní plány.

Loni se slavnostní večeře zúčastnilo kolem padesáti lidí, letos očekávají nárůst až na sto účastníků. Ti se samozřejmě nehlásí dopředu, proto je těžké odhadnout, kolik jich nakonec dorazí.

Ale už minulý týden se ozvala paní z České Lípy, která se stará o sociálně slabé a ráda by s nimi dorazila.

„Z toho telefonátu jsem měl opravdu radost, přesně pro takové lidi je akce určena. Dělám to ale taky kvůli svým dětem, které mám tři. Stejně jako loni i letos budou se mnou, zúčastní se příprav, budou míchat, vařit, ochutnávat... Věřím, že jim tím dám dobrý příklad do budoucna,“ uzavírá Vorba.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz