Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hostinský zpříjemňuje Štědrý den lidem v nouzi. Dělá jim zdarma večeři

  9:09aktualizováno  9:09
Nejdřív jezdil u záchranky v Plzni a provozoval s bývalou manželkou mateřské centrum. Loni se Viktor Vorba rozhodl zpříjemnit Štědrý večer lidem v nouzi. Jako majitel hospody v České Kamenici se usmyslel připravit pro ně štědrovečerní večeři a rozdávat ji zadarmo. Letos chce uspořádat tuto akci znovu.

Dobrodinec Viktor Vorba. | foto: archiv Viktora Vorby

„Nápad na pořádání takové akce vznikl, když jsem se rozváděl. Bylo mi jasné, že jsou to mé poslední Vánoce doma s rodinou a dětmi. Hlavou mi běželo, jak strašné bude trávit další svátky o samotě,“ svěřuje se Vorba.

Napadlo ho uspořádat štědrovečerní večeři pro potřebné, sociálně slabé nebo prostě pro ty, co jsou také sami. „Takže jsem loňské Vánoce rozdělil mezi rodinu a přípravu této večeře,“ vypráví muž z Děčínska.

Na loňskou akci spolu s přáteli připravil a rozdal okolo sta řízků a třiceti kilogramů bramborového salátu. Celé to dohromady stálo okolo patnácti tisíc korun. Z toho část padla na nákup potravin a část na různé dárečky.

„Neměli jsme jen řízky a salát, protože lidé z okolí nám přivezli cukroví a domácí vaječný koňak, takže jsme mohli rozdávat i tohle. Měli jsme i zákusky dovezené až z Prahy. Tehdy mi došlo, kolik je okolo mě úžasných a hodných lidí a že to s naší společností není tak špatné,“ usmívá se Vorba.

Původně si myslel, že půjde jen o jednorázovou akci, ale bývalá švagrová jej začala přemlouvat, aby pokračoval i letos. Ze začátku se mu moc nechtělo, ale fakt, že se přihlásilo spoustu nových dobrovolníků, kteří mu chtějí pomoci, a dokonce obdržel sponzorský dar, jej nakonec přesvědčil.

Očekává příchod stovky lidí

„O tom, že obdržíme dar, jsem se dozvěděl teprve před pár dny. Chtěl jsem nakoupit maso na řízky od svých řezníků, kteří se nakonec rozhodli, že když je určené pro takovou akci, dají mi ho zadarmo,“ je příjemně překvapený.

„Dostaneme asi deset kilo řízků, což je polovina dávky, kterou hodláme připravit. Salátu budeme dělat okolo padesáti kilo,“ osvětluje Vorba letošní plány.

Loni se slavnostní večeře zúčastnilo kolem padesáti lidí, letos očekávají nárůst až na sto účastníků. Ti se samozřejmě nehlásí dopředu, proto je těžké odhadnout, kolik jich nakonec dorazí.

Ale už minulý týden se ozvala paní z České Lípy, která se stará o sociálně slabé a ráda by s nimi dorazila.

„Z toho telefonátu jsem měl opravdu radost, přesně pro takové lidi je akce určena. Dělám to ale taky kvůli svým dětem, které mám tři. Stejně jako loni i letos budou se mnou, zúčastní se příprav, budou míchat, vařit, ochutnávat... Věřím, že jim tím dám dobrý příklad do budoucna,“ uzavírá Vorba.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Najdete na iDNES.cz