Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vietnamec by nikdy z dávek nežil, říká fotograf a úspěšný cvičitel

  18:34aktualizováno  18:34
Tomáš Nguyen prorazil s cvičením nazývaným Brutal kruháč, při kterém lidé trénují v mimořádně krátkých a náročných sériích. Nguyen je současně v Ústí nad Labem žádaným fotografem, nedávno třeba fotil svatbu brankáře NHL Michala Neuvirtha.

Tomáš Nguyen byl ve Vietnamu třikrát. | foto: Tomáš Ngueyn

Tomáš Nguyen se narodil v Ústí nad Labem české mamince a otci z Vietnamu, dnes je mu dvacet sedm let. Sice nedostudoval vysokou školu, kde zkoušel obor tělesná výchova, ale stejně se dokázal prosadit. S kamarádem založil stále oblíbenější fitness cvičení nazvané Brutal kruháč, má už pobočky v Ústí, Děčíně, Liberci a Praze.

K fotografii se Nguyen dostal na vysoké škole.

K fotografii se Nguyen dostal na vysoké škole.

Nguyenův otec Vinh přicestoval do Česka před více než třiceti lety. Z Vietnamu jel sám vlakem celé dva týdny. Vystudoval zde vysokou školu a stal se tlumočníkem. Mezi tím si našel i českou manželku. „Ani se mu nedivím, některé Vietnamky jsou pěkné, ale Češky jsou krásnější a vyvinutější,“ usmál se jeho syn Tomáš.

Vietnamsky neumí. „Pochytil jsem jen pár frází, není to moc těžký jazyk, ale důležité tam jsou tóny. Jedno slovo řečené různým tónem může mít několik významů. Vietnamci o sobě říkají, že jsou zpěváci,“ usmívá se Nguyen, což je ve Vietnamu časté jméno, asi jako u nás Novák.

„Vietnamští rodiče své děti cepují“

Ve Vietnamu byl třikrát

Vietnam navštívil třikrát, naposledy tam byl na tři týdny v červenci. „Stále tam vládne komunismus a je tam obrovská korupce. Jezdí tam hodně Rusů, naopak místní moc vycestovat nemohou,“ přibližuje své dojmy.

Z cesty po Vietnamu si přivezl přes 60 gigabytů fotek, jejichž výběr bude vystavovat 6. září v ústeckém infocentru v rámci festivalu Barevná planeta.

Prý nezná Vietnamce, který by tu žil ze sociálních dávek. „To raději pracují ve večerce od 6 ráno do 11 do večera,“ říká. V poslední době se ale dost Vietnamců živí pěstováním marihuany a podle policie se naučili vařit i pervitin. „Vietnamci jsou podnikaví a hlavně dobří zemědělci, takže vědí, jak co pěstovat,“ usmál se a přiznal, že jeho otec téměř každý den tlumočí podobné případy u soudu a policie.

Na druhou stranu jsou u nás vnímáni Vietnamci jako nekonfliktní, přizpůsobiví a snaživí. „Děti jsou hrozně moc chytré, rodiče je cepují, aby pořád studovali a založili si kvalitní kariéru. Většinou vynikají v matematice a fyzice,“ uvádí Tomáš, který vystudoval strojní průmyslovku.

K prvnímu koníčku, fotografování, se dostal přes bývalou přítelkyni, která studovala fakultu užitého umění a designu. „Studoval jsem s ní chvilku digitální fotografii a chytlo mě to. Nyní převážně fotím koncerty, kulturu a sport. Pak na zakázku svatby, plesy a portréty,“ uvádí. V červenci takto fotil svatbu brankáře NHL Michala Neuvirtha, který je původem také z Ústí.

30 sekund cvičení, 8 sekund pauza a pak znovu

Ale před fotografováním upřednostňuje cvičení pod značkou Brutal kruháč, kterou založil v Ústí s kamarádem Jakubem Jirglem před dvěma lety. Dnes mají pobočky v dalších třech městech a rádi by je měli po celé republice.

Cvičení Brutal kruháč vymyslel Nguyen s kamarádem Jakubem Jirglem.

Cvičení Brutal kruháč vymyslel Nguyen s kamarádem Jakubem Jirglem.

„S Jakubem jsme cvičili ve fitku kruhové tréninky a lidé to neznali a ptali se nás, co to je. Proto jsme to nejdříve zavedli pro kamarády a nakonec i pro veřejnost. Postupně se na to lidé začali nabalovat a my si museli pronajmout tělocvičnu,“ vypráví začátky svého „podnikání“.

Nyní trénuje každý všední den a není nic neobvyklého, když mu na lekci přijde přes třicet lidí. „Kruhové tréninky jsou hodně tvrdé, ale velice účinné. Není to stereotypní cvičení, naopak jste v příjemném kolektivu s průměrným věkem kolem třiceti let. Pouští se k tomu hudba a trenéři vás hecují. Na jednom stanovišti cvičíte 30 sekund, pak je 8 sekund na přemístění a jede se dál pořád dokola.“
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz