Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Vietnamci schovali 14 automatů pod občanské sdružení. Dostali podmínku

  • 4
Za provozování nelegální herny v Podbořanech potrestal v pondělí lounský soud dva Vietnamce roční podmínkou s odkladem na třicet měsíců. Čtrnáct výherních automatů schovali pod občanské sdružení Život je hrou, které nelegálně provozuje herny po celé republice.

„Byli nastrčenými figurkami, bílými koňmi v soukolí někoho jiného. Přesto si museli být vědomi, že oni i sdružení obchází zákon,“ uvedla žalobkyně Alena Černá.

Nelegální herna fungovala od 1. října do poloviny prosince 2014, pak ji zavřeli policisté. Paradoxně na nelegální činnost upozornili policii sami provozovatelé podniku.

Jeden ze zákazníků se snažil do výherního automatu násilím dostat a vybrat z něj peníze, které tam předtím prohrál. Vietnamec, jenž měl směnu, na něj zavolal policii.

Obžalovaní vinu odmítli s tím, že oni se jen starali o chod baru a že hernu, která byla v sousední místnosti, neprovozovali.

Herna byla oddělená, hájili se nájemci baru

„Měli jsme v pronájmu jen půl nebytového prostoru, kde jsme provozovali bar. Herna byla oddělená, pronajatou ji mělo občanské sdružení Život je hrou. My jsme prodávali pití a z toho jsme měli zisk,“ tvrdí Guang Thi Luu a Tien Hanh Nguyen.

Sdružení nemá k provozování loterie licenci od ministerstva financí. Jeho právníci tvrdí, že ji nepotřebuje, jelikož neprovozuje hazard, ale je místem, kde se lidé setkávají, seznamují a tráví volný čas. Třeba hrou Člověče, nezlob se či jinými společenskými hrami.

To, že by občanské sdružení podnikalo nelegálně, prý nevěděli. „Jejich právníci nám předložili stanovy a věděli jsme, že herny provozují na řadě míst,“ uvedli ve svých výpovědích.

Podle žalobkyně sdružení i provozovatelé baru takto jen formálně obešli zákon, aby nemuseli platit dan z příjmu. Navíc s hernou je nespojuje pouze obsluha zákazníků, vypláceli jim i případné výhry a registrovali členy sdružení.

Podmínkou vstupu do podniku sdružení je registrace hráčů. „Těm členům, hráčům je absolutně jedno, zda jsou či nejsou členy nějakého sdružení. Nechtějí se seznamovat, ale ukojit své hráčské choutky,“ upozornila žaolobkyně.

„Navíc i sami obžalovaní porušovali stanovy sdružení, když na automatech nechávali hrát také hosty, kteří nebyli členy sdružení,“ pozastavila se nad jeho stanovami.

Soud dal obžalovaným i pokutu

Jako svědek vypovídal u soudu Ivan Bilý. Před časem ho lounský soud nepravomocně potrestal třináctiměsíčním vězením za provozování nelegální herny v Postoloprtech patřící také do rodiny sdružení Život je hrou.

Na jeho jméno byla navíc napsána jak pobočka v Podbořanech, tak dalších pět například v Teplicích a Janově.

„Se sdružením jsem se dohodl jen na provozování herny v Postoloprtech. Na smlouvách o dalších pobočkách není můj podpis,“ uvedl u soudu Bilý.

Na dotaz žalobkyně, proč do podivného podnikání šel, odvětil, že si chtěl vydělat peníze.

„Řekl mi o tom známý, když jsem přišel z vězení. Myslel jsem si, že když je to přes velké sdružení, je to legální,“ dodal.

Obhájce mu platilo sdružení Život je hrou, on sám nezaplatil za obhajobu ani korunu.

Rozsudek není pravomocný, obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání. Kromě podmíněného trestu každému soud uložil uhradit pokutu 30 tisíc korun.