Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Ústeckou lanovku před otevřením cvičně evakuoval vrtulník

  15:56aktualizováno  15:56
Rozhoupaná kabina ústecké lanovky vysoko nad zemí vypadá zlověstně, panika uvnitř je ale jen předstíraná. Letečtí záchranáři a horská služba dnes trénovali evakuaci cestujících, aby mohla být lanovka 7. prosince zprovozněna.

Kabina se zastavila na půli cesty mezi výletním zámečkem Větruše a obchodním centrem Forum přesně v 10:55. Obsluha dostává oznámení o fiktivní poruše: zadřelo se ložisko nebo vypadlo lano.

Pracovníci lanové dráhy by dokázali evakuovat cestující sami díky koši, kterým lze dojet až ke kabině. Jenže vždy jen do jedné, v té protější mezitím naoko zkolabuje kardiak. "Dojet s košem zpátky, dostat se na druhé lano a po něm k další kabině by mohlo trvat hodinu. Proto jsme zavolali vrtulník," oznamuje náčelník lanové dráhy Václav Müller.

PROVOZNÍ DOBA LANOVKY

Lanovka bude jezdit každý den od 8 do 22 hodin včetně státních svátků. Její provoz bude slavnostně zahájen 7. prosince ve 13 hodin.

Po čtyřech minutách se z vrtulníku na střechu kabiny spouští první záchranář, za další tři minuty jeho kolega. Zvedají poklop a mizí uvnitř. Otevírají dveře a na postroji zvedají prvního muže. Vrtulník s ním odlétá v 11:10, čtvrt hodiny po zastavení lanovky.

"Dveře i poklop jsou zajištěné. Otevřít se dají jen speciální kličkou," říká Müller. Cestující celou dobu uklidňuje hlas obsluhy z reproduktoru.

Zachraňované figuranty hráli profesionálové, členové horské a letecké služby. I pro ně to ale bylo náročné. "Když jdeme nahoru, dost se to houpe. Musíme dávat pozor, abychom nevrazili do lan, na kterých visí kabina," říká "zachráněný" cestující, jinak lékař Martin Macháč.

Záchranáři prováděli cvičnou evakuaci cestujících lanovky za hustého sněžení.

Evakuace cestujících lanovky v Ústí nad Labem.

Evakuaci lidí pomocí koše musí lanová dráha podle zákona cvičit každý rok, stejně jako letecká záchranka vyzvedávání osob na lanech. Dnešní trénink však málem zhatilo husté sněžení, do poslední chvíle nebylo jasné, zda vrtulník vzlétne. Nakonec vyletěl, ostatně podobné podmínky by mohly panovat i za ostrého startu.

Lanovka nebude jezdit při silném větru

"Lanovka nejezdí jen při bouřce, mrazech pod 22 stupňů Celsia, kdy křehnou díly, a při větru silnějším než 54 kilometrů v hodině, protože by se kabina nebezpečně houpala a uprostřed dráhy by se obě mohly srazit nebo by se nemusela trefit na stanoviště," uvedl Müller.

LANOVKA V CENTRU ÚSTÍ

Lanovou dráhu bude provozovat ústecký dopravní podnik. Jedna lanovková kabinka má kapacitu patnáct cestujících, jízdné město stanovilo na 15 korun. Dráha by měla odbavit 385 lidí za hodinu.

Ústecká lanovka, jež měří bezmála 350 metrů a jejíž převýšení je padesát metrů, se z centra města dostane nahoru nejrychleji za 1:35 minuty. "Toto je však nejkratší možný čas. Rychlost lanovky budeme regulovat v závislosti na intenzitě provozu," říká náčelník.

"Koncepce provozu je zhruba taková, že ve dnech, v nichž nebude o lanovku od návštěvníků takový zájem, pojedeme pomaleji. To aby si cestující mohli užít výhledu. Když však budeme mít plno, rychlost přepravy zvýšíme," zmínil Müller.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

Mostecký magistrát se obrátil na policii, nelíbí se mu chování Krušnohoru

Tuto výzvu dostali někteří Mostečané do svých schránek.

Apokalypsa hrozí podle senátorky Aleny Dernerové, pokud bude stejně rychlým tempem pokračovat stěhování...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Ústecký bezdomovec Rambo zemřel. Policie vyšetřuje, zda po rvačce

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje smrt známého ústeckého bezdomovce Petra Červeňáka, kterému ve městě nikdo neřekl jinak než Rambo....

Najdete na iDNES.cz