Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Ústeckou lanovku před otevřením cvičně evakuoval vrtulník

  15:56aktualizováno  15:56
Rozhoupaná kabina ústecké lanovky vysoko nad zemí vypadá zlověstně, panika uvnitř je ale jen předstíraná. Letečtí záchranáři a horská služba dnes trénovali evakuaci cestujících, aby mohla být lanovka 7. prosince zprovozněna.

Kabina se zastavila na půli cesty mezi výletním zámečkem Větruše a obchodním centrem Forum přesně v 10:55. Obsluha dostává oznámení o fiktivní poruše: zadřelo se ložisko nebo vypadlo lano.

Pracovníci lanové dráhy by dokázali evakuovat cestující sami díky koši, kterým lze dojet až ke kabině. Jenže vždy jen do jedné, v té protější mezitím naoko zkolabuje kardiak. "Dojet s košem zpátky, dostat se na druhé lano a po něm k další kabině by mohlo trvat hodinu. Proto jsme zavolali vrtulník," oznamuje náčelník lanové dráhy Václav Müller.

PROVOZNÍ DOBA LANOVKY

Lanovka bude jezdit každý den od 8 do 22 hodin včetně státních svátků. Její provoz bude slavnostně zahájen 7. prosince ve 13 hodin.

Po čtyřech minutách se z vrtulníku na střechu kabiny spouští první záchranář, za další tři minuty jeho kolega. Zvedají poklop a mizí uvnitř. Otevírají dveře a na postroji zvedají prvního muže. Vrtulník s ním odlétá v 11:10, čtvrt hodiny po zastavení lanovky.

"Dveře i poklop jsou zajištěné. Otevřít se dají jen speciální kličkou," říká Müller. Cestující celou dobu uklidňuje hlas obsluhy z reproduktoru.

Zachraňované figuranty hráli profesionálové, členové horské a letecké služby. I pro ně to ale bylo náročné. "Když jdeme nahoru, dost se to houpe. Musíme dávat pozor, abychom nevrazili do lan, na kterých visí kabina," říká "zachráněný" cestující, jinak lékař Martin Macháč.

Záchranáři prováděli cvičnou evakuaci cestujících lanovky za hustého sněžení.

Evakuace cestujících lanovky v Ústí nad Labem.

Evakuaci lidí pomocí koše musí lanová dráha podle zákona cvičit každý rok, stejně jako letecká záchranka vyzvedávání osob na lanech. Dnešní trénink však málem zhatilo husté sněžení, do poslední chvíle nebylo jasné, zda vrtulník vzlétne. Nakonec vyletěl, ostatně podobné podmínky by mohly panovat i za ostrého startu.

Lanovka nebude jezdit při silném větru

"Lanovka nejezdí jen při bouřce, mrazech pod 22 stupňů Celsia, kdy křehnou díly, a při větru silnějším než 54 kilometrů v hodině, protože by se kabina nebezpečně houpala a uprostřed dráhy by se obě mohly srazit nebo by se nemusela trefit na stanoviště," uvedl Müller.

LANOVKA V CENTRU ÚSTÍ

Lanovou dráhu bude provozovat ústecký dopravní podnik. Jedna lanovková kabinka má kapacitu patnáct cestujících, jízdné město stanovilo na 15 korun. Dráha by měla odbavit 385 lidí za hodinu.

Ústecká lanovka, jež měří bezmála 350 metrů a jejíž převýšení je padesát metrů, se z centra města dostane nahoru nejrychleji za 1:35 minuty. "Toto je však nejkratší možný čas. Rychlost lanovky budeme regulovat v závislosti na intenzitě provozu," říká náčelník.

"Koncepce provozu je zhruba taková, že ve dnech, v nichž nebude o lanovku od návštěvníků takový zájem, pojedeme pomaleji. To aby si cestující mohli užít výhledu. Když však budeme mít plno, rychlost přepravy zvýšíme," zmínil Müller.

Autoři: ,Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Státní zástupce obžaloval muže z Doubice z vraždy čtrnáctileté dívky

Obviněný u vazebního soudu v Děčíně.

Státní zástupce obžaloval Martina Ch. za loňskou vraždu čtrnáctileté dívky v Doubici na Děčínsku a pokus o vraždu její...

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Za sexuální útoky na školačky po internetu dostal muž šest a půl roku

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Ústecký soud poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na školačky přes internet na šest a půl roku do vězení. Uložil...

Advantage Consulting, s.r.o.
PERSONÁLNÍ KONZULTANT - NÁSTUP KVĚTEN/ČERVEN 2018

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz