Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Muslimy v teplickém parku zaskočil tanečník v nikábu

  11:20aktualizováno  11:20
Hitem nejen mezi obyvateli Teplic se stalo nejnovější streetdancové video dvaatřicetiletého teplického tanečníka Petra Stacha. Taneční sestavu totiž vystřihl zahalený jako muslimská žena mezi nic netušícími Araby v tamním lázeňském parku. Trefil se tím do nálady, která v Teplicích panuje.

„Původně jsem chtěl jen pobavit pár přátel. Že video bude mít na YouTube za týden skoro sto tisíc přehrání, to jsem nečekal,“ říká Stach, který se tanci věnuje od šestnácti let a vede vlastní taneční skupinu.

Šotů, na kterých tančí v převlecích, natočil už víc. K tomu poslednímu ho inspiroval článek, který se zabýval zahalováním muslimských žen. V Teplicích, kam jezdí do lázní převážně Arabové, je toto téma obzvlášť živé. Zastupitelstvo tam dokonce pověřilo primátora, aby jednal s ministerstvem vnitra o možnosti vydat vyhlášku, která by  zahalování tváře zakazovala (o vyhlášce zde).

„Chtěl jsem tím trochu vyjádřit svůj názor, jak se na zahalování muslimských žen dívám. Rozhodně jsem ale nechtěl nikoho urazit, poškodit nebo zesměšnit, to bych prováděl úplně jiné věci,“ tvrdí Stach.

Mezi převážně kladnými ohlasy však dostává i ostré reakce, převážně od muslimů z ciziny.

„Je vidět, že to berou konzervativně a ublíženecky. Mým cílem ale také bylo ukázat, že pokud se tu budou zahalovat, může dojít k tomu, že si z nich v lepším případě někdo vystřelí, v horším k tomu, že toho někdo zneužije, zahalí se a na jejich konto provede třeba loupežné přepadení. Pokud chtějí soužití, měli by respektovat náš strach, protože zahalený člověk není poznat,“ vysvětluje Stach.

Závěrečný konflikt nebyl, říká tanečník

Nikáb získal od kamarádů, kteří jsou s Araby ve styku. Do parku přišel už zahalený, posadil se na lavičku a čekal na vhodný okamžik. O techniku se postarala kamarádka s přítelem. Po nečekaném tanečním vystoupení záběr končí tím, jak jeden z přítomných Arabů rázně míří ke kameře.

„Šel ke kameramanovi, zeptal se anglicky ‚proč‘ a dostal odpověď ‚proč ne‘. Řekli jsme, že jde jen o taneční video a v České republice se tancovat smí. Nechtěli jsme vyvolávat hádky ani žádný konflikt, tak jsme odešli,“ přiblížil Stach.

Na video s potěšením reagovali i lidé, kteří se proti islámu vymezují programově. „Já tuhle nenávist nesdílím. Ale chápu, že když teď někdo sleduje v televizi, jaké středověké způsoby života někteří muslimové prosazují, tak že z toho má obavu,“ dodal Stach.

V Teplicích si na arabské lázeňské hosty a jejich početný doprovod místní stěžují už dlouho. Vadí jim, že jsou hluční a dělají nepořádek (o stížnostech zde). V nedalekých Modlanech také vznikají čtyři velké kolonie s více než 60 parcelami, na nichž si chtějí Arabové postavit sezonní domky (o kolonii zde).

Na sobotu do Teplic svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti „shromáždění proti islamizaci v ČR“. Chce se vydat na pochod městem do lázeňského parku.

S arabskými hosty lázní se při své práci setkávají i tepličtí strážníci:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz