Studenti z Teplic podpoří videem muslimskou spolužačku, která čelí útokům

  • 1189
Studenti teplického gymnázia se ve středu zúčastnili natáčení videa na podporu své muslimské spolužačky Eman Ghaleb. Desítky lidí totiž v minulých dnech požadovaly její vyloučení ze školy kvůli údajné propagaci islámu. Stojíme za Eman, nechte už ji být, vzkázali jim.

„Jmenuji se Matěj Pošta a jsem křesťan. Takže pokud byste chtěli Eman vyhodit za to, že je muslimka a neskrývá to, museli byste vyhodit i mě, protože já se tím také netajím,“ hovoří na kameru jeden ze studentů.

Následují komentáře dalších gymnazistů, video pak uzavře symbolické gesto podpory sedmnáctileté studentce.

„Kampaň za vyloučení Eman mi přišla absolutně nesmyslná. Chápu, že lidé mají strach z teroristických útoků a podobně, ale nepřijde mi vhodné protestovat proti dívce, která chce jen studovat na střední škole. Proto si za ni ve videu všichni stoupneme, aby bylo vidět, že stojíme za ní,“ říká organizátor natáčení, patnáctiletý student kvarty Tomáš Kučera.

Video má mít po sestříhání zhruba dvouminutovou stopáž a Tomáš Kučera by ho chtěl na sociálních sítích zveřejnit do konce týdne.

K vyloučení Eman se vyjadřovali hlavně jiní, říká student

„Připadá mi, že ke kauze s vyloučením Eman se vyjadřovali hlavně lidé mimo gymnázium a dokonce i mimo Teplice. Přitom právě studenti k tomu asi mají nejvíce co říct. Proto tak činíme,“ vysvětluje Kučera důvod, proč se pro tento způsob podpory rozhodl.

Studenti videem reagují na desítky dopisů, které v minulém týdnu obdržel ředitel gymnázia Zdeněk Bergman a jejichž pisatelé volali po vyloučení gymnazistky původem z Jemenu. „Vaši školu navštěvuje muslimka Eman Ghaleb, která na sociálních sítích a mediálně propaguje svou víru,“ stojí v dopisech.

Ředitel vyloučení na základě víry odmítl, spolužáci Eman pak tvrzení v dopise považují za nesmyslné (o kampani proti studentce zde).

„Rozhodně jsem se nesetkal s tím, že by ve škole propagovala islám. Na internetu samozřejmě přiznává, že je muslimka, a občas situaci zlehčuje, to se musí nechat. Mně to ale přijde spíše jako trefné poznámky než jako propagace islámu,“ připomíná Tomáš Kučera. „A nošení hidžábu? To mi přijde jako svoboda projevu a nikoli jako propagace víry,“ doplňuje.

Moc si podpory spolužáků vážím, říká studentka

Ředitel gymnázia se za svou studentku postavil veřejným prohlášením a posvětil i vznik videa na její podporu. Sám se však natáčení neúčastnil. „Sice nám projevil sympatie, ale nechce být s natáčením nijak spojovaný, aby někdo nenamítl, že do toho studenty nutil,“ poznamenal Kučera.

Stejně tak podle něj s organizací natáčení nemá nic společného ani Eman Ghaleb, byť se zúčastnila závěrečné scény, kdy za ní její spolužáci udělali živou zeď před vchodem do gymnázia.

„Moc si podpory spolužáků vážím. Je to další doklad toho, že různé nenávistné projevy vůči mé osobě jsou dílem malé skupinky lidí,“ podotýká Eman Ghaleb, která je v Teplicích známá díky svým aktivitám na podporu bezkonfliktního soužití Tepličanů s arabskými klienty tamních lázní.

„Právě díky takové podpoře jsem ani na chvíli nezalitovala toho, že jsem se do úklidu parku po lázeňských hostech a dalších aktivit pustila. Nenávistné reakce jsem očekávala, ale sympatie přátel i zcela neznámých lidí to všechno vyváží,“ dodává mladá studentka.