Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Z Labe je po dešti opět řeka, hladový kámen zmizel pod hladinou

  10:44aktualizováno  10:44
Silný déšť posledních dnů udělal z Labe opět řeku. Z nedělních 118 centimetrů a průtoku 70 kubíků vody za vteřinu Labe v úterý večer vyšplhalo až na 236 centimetrů a průtok 264 kubíků. Od té doby sice opět klesá, ale stále se drží nad dvěma metry.

„V Krušných horách za posledních 48 hodin spadlo kolem 100 milimetrů srážek. To je docela hodně, běžně takové množství naprší za měsíc,“ říká Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově.

Fotogalerie

Příděl dešťové vody nicméně stačil pouze k tomu, aby se většina toků v kraji vyšplhala nad hranici sucha. „Zaplať pánbůh, suchá koryta malých toků se alespoň naplnila,“ poznamenal ředitel závodu Dolního Labe Jindřich Zídek.

Dobrá zpráva je to pro rybáře. Díky dešti klesá teplota vody v řekách a přibývá v ní kyslíku. Bez něj ryby, ale třeba i škeble hynou.

Krajský úřad v úterý na návrh ředitele hasičů odvolal na celém území Ústeckého kraje stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Zákaz odběru povrchových vod však zatím platí dál a stavební úřad mosteckého magistrátu ho dokonce v pondělí rozšířil na další potoky.

Deště využijí přehrady, které v suchu řeky dotovaly. „Jsou kvůli tomu hluboko pod úrovní zásobního objemu. Nám hodně pomohly třeba Nechranice, které při suchu dodávaly deset kubíků. Nyní se zase pomalu plní,“ poznamenal Zídek.

Flájský potok dělí od prvního povodňového stupně centimetry

Tlumit se bude odtok z Flájí, odkud se i za sucha kvůli chystané opravě upouštělo více. Deště ale zvedly Flájský potok v Českém Jiřetíně, který byl v úterý večer jen dva centimetry pod prvním povodňovým stupněm.

„Odtok z přehrady teď bude několik dní tlumen tak, aby první povodňový stupeň nebyl dosažen,“ uvedl Martin Cidlinský z Povodí Ohře.

Naopak zdymadlo na Střekově je plné na povolenou hranici, což znamená, že všechnu voda, která přiteče, musí pouštět dál. I díky tomu se ale zlepšuje stav vody v Labi od Ústí do Německa. Už v pondělí tak po mnoha dnech opět vypluly všechny kolesové parníky Saské paroplavby, jedna z největších turistických atrakcí v Drážďanech.

Lodní dopravu v Česku naopak déšť téměř nezlepšil. „Potřebují několik dní, aby sehnali zboží a naložili ho. Některé lodě mohou plout již při výšce hladiny 150 centimetrů, ale je to riziko, záleží na počasí, jak dlouho to vydrží,“ zmínil Zídek.

Podle předpovědi už budou srážky doznívat, mraky na obloze se protrhají a do konce týdne bude opět slunečno, beze srážek a začne se oteplovat. „Ve středu teploty vystoupí na 19 až 22 °C, další dny na 22 až 25 °C, o víkendu možná i více. Čekají nás typické letní dny s průměrnými teplotami,“ říká meteorolog Tomšů.

Vinaři se deště obávají, pro chmelaře přišel pozdě

Větší vliv nebude mít déšť hned ani na podzemní vody. „Tyto srážky se projeví až časem. Deficit byl navíc takový, že se voda doplní hlavně tam, kde srážky byly nejvýraznější. Je ale pravda, že Ústecký kraj na tom bude nejlépe, neboť zdaleka ne všude prší tak jako u nás,“ dodal Tomšů.

Kdo má z deště naopak obavy, jsou vinaři. „Dost se bojím, aby vody zase nebylo až moc a bobule nezačaly praskat,“ říká třeba vinař z Velkých Žernosek Pavel Hrabkovský.

Pro chmelaře přišel déšť pro změnu pozdě, potřebovali ho před třemi týdny. Nyní už začíná sklizeň raných odrůd.

„Kdyby přišel, mluvíme o nadprůměrné sklizni. Teď už nepomůže, jen sklizeň začne až o víkendu místo předvčerejška, jelikož do promáčených chmelnic se nelze dostat,“ uvedl předseda družstva Chmelařství Zdeňek Rosa.
Nejčtenější

Jeden klokan zastřelený, další bez hlavy. Pachatele masakru hledá policie

Brutální poprava klokanů na Teplicku

Teplická policie vyšetřuje masakr klokanů v Duchcově na Teplicku. Podle jejich chovatele neznámý pachatel přelezl plot,...

Pronajmeme klášter na 100 let za korunu ročně. Jen ho opravte, láká církev

Klášter v Ročově.

Augustiniáni v Česku investují peníze z církevních restitucí do školství a na opravy. „Kněží si na sebe vydělají sami a...ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Učitel z Chomutovska dostal podmínku za pohlavní zneužívání žačky

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Podmíněný trest dostal u soudu učitel mateřské a základní školy z Chomutovska za to, že podle žalobce v roce 2010...

Za pád rentgenu na pacientku může vadná součástka, zjistila MF DNES

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

Nekvalitní součástka v teleskopickém tubusu rentgenu s největší pravděpodobností zavinila neštěstí, při němž 12. října...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Žatecký evangelický kostel opravují poprvé, opět otevře při půlnoční mši

První etapa oprav evangelického kostela v Žatci. Zahrnuje výměnu střešní...

Poprvé od svého vzniku se dočkal opravy evangelický kostel v Žatci. Řemeslníci se před pár dny pustili do výměny části...

V litvínovské chemičce ráno hořelo, požár se obešel bez zranění

Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v  Záluží u Litvínova.

V areálu Unipetrolu v Záluží ráno hořelo na jednotce parciální oxidace, tedy výrobně vodíku. Požár se obešel bez...Najdete na iDNES.cz