Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Věznice v Novém Sedle nabízí firmám haly i trestance na práci

  9:05aktualizováno  9:05
Výrobní haly i odsouzené jako dělníky nabízí firmám Věznice Nové Sedlo na Žatecku. V současné době využívají areál věznice dvě firmy, které zaměstnávají i 45 odsouzených. Měsíčně firma za práci jednoho vězně platí průměrně 4500 korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Zaměstnávání odsouzených je výhodné pro věznici, firmu i samotné vězně. Na trestance také nemusí tolik platit stát.

Celkově pracuje v Novém Sedle 154 vězňů. "V současné době si zde odpykává trest 524 odsouzených. Teoreticky mohou být všichni vězni zaměstnáni, ale zařazování do zaměstnání podléhá výběru," vysvětlil mluvčí věznice František Houdek.

Vězni musejí nejprve splnit podmínky určené právními předpisy, pak jejich zařazení do zaměstnání navrhuje komise určená ředitelem věznice, který vše schvaluje.

Někteří odsouzení pracují i mimo areál věznice

"Vzhledem k tomu, že věznice leží v regionu, kde je pracovních příležitostí málo, hledá se těžko zájemce o pronájem výrobních prostor ve věznici a zaměstnávání odsouzených," potvrdil Houdek. Právě proto nabízí věznice ze Žatecka své haly i práci vězňů i prostřednictvím Okresní hospodářské komory Most.

Část ze současné půldruhé stovky pracujících vězňů zaměstnává samotná věznice, třeba jako údržbáře, pomocné kuchaře či skladníky. Někteří vězni pracují i mimo areál.

"Na práci mimo věznici jsou zařazováni odsouzení s takzvaným volným pohybem, u kterých jsou podmínky výběru přísnější. Pracují na nestřežených pracovištích bez dohledu zaměstnance vězeňské služby," vysvětlil Houdek.

Peníze pak firma pošle věznici, která se postará o odvod daní, a 20 % mzdy zůstane odsouzenému jako kapesné. "Ze zbylých peněz jsou uhrazeny náklady výkonu trestu, případně další pohledávky odsouzeného. Firma neplatí odsouzenému nemocenskou, dovolenou, státní svátky, odchodné a odměnu za práci v případě odstávky výroby," doplnil mluvčí věznice.

Vězni mohou chodit i do kroužku šití nebo do keramiky

Pro věznici i stát je výhodné, když si odsouzený vlastní prací platí pobyt za mřížemi. Samotní vězni si mohou přivydělat, ale také jim práce ve vězení může pomoci s hledáním zaměstnání po návratu na svobodu.

Vězně firmy většinou využívají pro jednoduché práce hlavně jako pomocné dělníky. Pomáhají také při sezónních zemědělských pracích, například při sklizních či na chmelnicích.

K pracovní terapii ve Věznici Nové Sedlo patří i zájmové kroužky. V několika dílnách, šicí, keramické, truhlářské a modelářské, vznikají například hračky a pomůcky ze dřeva, látek či papíru. Výrobky pak zadarmo dostávají děti například ve školkách, základních školách, dětských domovech, a také v nemocnicích.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Najdete na iDNES.cz