Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

  15:47aktualizováno  15:47
Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické věznice. Na vězeňskou službu ho podala děčínská advokátní kancelář, která zastupuje Jelenu Staburovou z Lotyšska, matku vězně. Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Vazební věznice Litoměřice | foto: Věznice Litoměřice

„Její syn Ansis se v rodné zemi zúčastnil demonstrace a byl za to odsouzen ke dvěma letům vězení. Aby se trestu vyhnul, uprchl do Česka,“ popisuje příběh cizince právní zástupce Staburové Alexej Krenke.

„Na základě mezinárodního zatykače byl před časem zadržen v Liberci a umístěn do litoměřické věznice, kde čekal na vydání do Lotyšska,“ dodává Krenke. ( O případu jsme psali zde).

V únoru za mužem přijela do vězení na návštěvu matka. Později vylíčila incident mezi ním a vězeňskou službou tak, že návštěva nejen, že začala později a bezdůvodně skončila dříve, ale že v její přítomnosti dozorci syna napadli. A to i přesto, že měl na rukou pouta.

Jeden z dozorců ho prý udeřil, následně přiběhli další tři, nikdo z nich ale nereagoval na křik matky, syna odvedli do výtahu a tam ho údajně ještě více zbili.

Podle zprávy, kterou vypracovala vězeňská lékařka, měl muž jen povrchová zranění, která si způsobil sám, když upadl a odřel se o pouta.

Četné oděrky, podlitiny a poraněné koleno

Vězeň si ovšem s pomocí své advokátky vymohl vyšetření na chirurgické ambulanci v litoměřické nemocnici. A tamní lékař konstatoval četné oděrky a podlitiny v obličeji i po celém těle a také bolestivé poranění kolene. Lékař vězni doporučil klid a koleno bandážovat, případně ho dát do dlahy.

Mluvčí litoměřické věznice Jaroslav Kindl MF DNES incident potvrdil, ale vinu na něm dává Ansisovi. „Záležitost vyšetřujeme jako útok na úřední osobu. Zatím nebudeme sdělovat podrobnější informace,“ řekl. Nevysvětlil ani, jak mohl Ansis s pouty na rukou napadnout dozorce a ještě k tomu si sám způsobit mnohačetná zranění.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) postupuje jinak. „Zahájili jsme úkony trestního řízení, a to ve věci zneužití pravomoci úřední osoby a ublížení na zdraví, ke kterým mohlo dojít během incidentu. Zajistili jsme důkazní materiál a přizvali znalce, který vypracuje posudek k mechanismu vzniku zranění,“ uvedl mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Na dotaz, zda důkazním materiálem jsou kamerové záznamy z místnosti či výtahu, odpověděl, že i ty jsou vždy podstatnými zdroji informací.

Ansis je nyní v teplické věznici. Tamní ředitel se vyjádřil, že nejsou potřeba další ošetření, že jeho bolesti samy odezní. 

„Traumatolog, se kterým jsem to konzultoval, mi řekl, že další ošetření potřeba je, a to na specializovaném ortopedickém pracovišti, a že úraz kolene může mít i trvalé následky,“ tvrdí naopak právník Krenke.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Dlužnice se odstěhovala z bytu, nechala v něm živořit psy a králíka

Po odstěhování majitelky, která dlužila na nájmu,  zůstali v bytě dva psi -...

Žena, která se kvůli dluhům na nájmu musela vystěhovat z ústeckého bytu, v něm nechala živořit své dva psy a králíka....

Řidiče na D8 zradilo auto, když přijeli policisté, nadýchal tři promile

Auto s opilým řidičem muselo pro poruchu zastavit

Říká se, že opilci mají štěstí. O tom, že to neplatí vždycky, se přesvědčil řidič, který musel kvůli poruše zastavit na...

Kvůli namrzlé silnici havarovalo na Chomutovsku najednou deset aut

Nehodu deseti aut u obce Otvice na Chomutovsku způsobila první ledovka.

U obce Otvice na Chomutovsku bouralo ráno deset automobilů. Zavinila to námraza, která se vytvořila na vozovce. Silnice...

Najdete na iDNES.cz