Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

  15:47aktualizováno  15:47
Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické věznice. Na vězeňskou službu ho podala děčínská advokátní kancelář, která zastupuje Jelenu Staburovou z Lotyšska, matku vězně. Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Vazební věznice Litoměřice | foto: Věznice Litoměřice

„Její syn Ansis se v rodné zemi zúčastnil demonstrace a byl za to odsouzen ke dvěma letům vězení. Aby se trestu vyhnul, uprchl do Česka,“ popisuje příběh cizince právní zástupce Staburové Alexej Krenke.

„Na základě mezinárodního zatykače byl před časem zadržen v Liberci a umístěn do litoměřické věznice, kde čekal na vydání do Lotyšska,“ dodává Krenke. ( O případu jsme psali zde).

V únoru za mužem přijela do vězení na návštěvu matka. Později vylíčila incident mezi ním a vězeňskou službou tak, že návštěva nejen, že začala později a bezdůvodně skončila dříve, ale že v její přítomnosti dozorci syna napadli. A to i přesto, že měl na rukou pouta.

Jeden z dozorců ho prý udeřil, následně přiběhli další tři, nikdo z nich ale nereagoval na křik matky, syna odvedli do výtahu a tam ho údajně ještě více zbili.

Podle zprávy, kterou vypracovala vězeňská lékařka, měl muž jen povrchová zranění, která si způsobil sám, když upadl a odřel se o pouta.

Četné oděrky, podlitiny a poraněné koleno

Vězeň si ovšem s pomocí své advokátky vymohl vyšetření na chirurgické ambulanci v litoměřické nemocnici. A tamní lékař konstatoval četné oděrky a podlitiny v obličeji i po celém těle a také bolestivé poranění kolene. Lékař vězni doporučil klid a koleno bandážovat, případně ho dát do dlahy.

Mluvčí litoměřické věznice Jaroslav Kindl MF DNES incident potvrdil, ale vinu na něm dává Ansisovi. „Záležitost vyšetřujeme jako útok na úřední osobu. Zatím nebudeme sdělovat podrobnější informace,“ řekl. Nevysvětlil ani, jak mohl Ansis s pouty na rukou napadnout dozorce a ještě k tomu si sám způsobit mnohačetná zranění.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) postupuje jinak. „Zahájili jsme úkony trestního řízení, a to ve věci zneužití pravomoci úřední osoby a ublížení na zdraví, ke kterým mohlo dojít během incidentu. Zajistili jsme důkazní materiál a přizvali znalce, který vypracuje posudek k mechanismu vzniku zranění,“ uvedl mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Na dotaz, zda důkazním materiálem jsou kamerové záznamy z místnosti či výtahu, odpověděl, že i ty jsou vždy podstatnými zdroji informací.

Ansis je nyní v teplické věznici. Tamní ředitel se vyjádřil, že nejsou potřeba další ošetření, že jeho bolesti samy odezní. 

„Traumatolog, se kterým jsem to konzultoval, mi řekl, že další ošetření potřeba je, a to na specializovaném ortopedickém pracovišti, a že úraz kolene může mít i trvalé následky,“ tvrdí naopak právník Krenke.Nejčtenější

Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu

Fotopast umístěná u jednoho z krmelců v Národním parku České Švýcarsko...

Jedna z fotopastí u krmelce v Národním parku České Švýcarsko vydala zajímavé svědectví o výskytu vlků na tomto území....

Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

Školačka pomohla okradené ženě

Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit...Výstavba arabské vesnice u Teplic se znovu přiblížila, kraj není proti

Arabští investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov...

Výstavba arabské vesnice v Modlanech u Teplic se opět přiblížila. Projekt kuvajtského developera jménem Ali Ali, který...

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Vstup do útrob Mariánské skály.

Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály v Ústí nad Labem za...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Další z rubriky

V Prackovicích je policejní chovatelská stanice, jediná v republice

V pondělí v Prackovicích slavnostně znovu otevřeli chovatelská stanice Policie...

Štěkot mladých policejních psů a povely jejich cvičitelů po letech opět oživily prackovický policejní areál. V pondělí...

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Mozaika zobrazující kraj se před rekonstrukcí zdi stěhuje do muzea

Práce na sundávání mozaiky. V popředí konzervátor muzea Jakub Doležel.

Pracovníci muzea v Ústí nad Labem se spolu s restaurátory pustili do sejmutí rozměrné mozaiky, která je umístěna na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz