Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skauti zneužívající děti nastoupili trest. S běžnými vězni se nepotkají

  8:01aktualizováno  8:01
Bývalí skautští vedoucí Martin Metrl a Milan Machát přešli z vazby do výkonu trestu. Za zneužití 39 dětí by měli ve vězení setrvat až do roku 2022. Oproti obecné představě, že budou vítaným terčem pro spoluvězně, jsou pod zvýšeným dohledem, aby jim někdo neublížil.

Milan Machát a Martin Mertl (vpravo) u soudu za zneužití desítek dětí | foto: MAFRA

„Oba odsouzení už jsou ve výkonu trestu s ostrahou,“ uvedla mluvčí krajského soudu Lenka Lasovská. Režim s ostrahou je druhý nejpřísnější režim, který může odsouzený dostat.

Soud oba zločince rozdělil. Podle zjištění MF DNES si Mertl odpykává trest ve věznici Bělušice na Mostecku, Machát sedí v Heřmanicích na Ostravsku.

MF DNES zjišťovala, jaký režim ve věznici mají a zda čelí útokům od ostatních trestanců. „K tomu můžu říct pouze to, že odsouzení mají režim, jaký ukládá zákon o výkonu trestu. Nic víc,“ uvedl ředitel věznice Bělušice Ivo Mrhal.

Kdo jsou „mončičáci“

V interní vězeňské terminologii se zkratkou MON (možná oběť násilí) označují zejména odsouzení s výrazně nízkou tělesnou hmotností a zjevnou nízkou mentální úrovní, ale také pachatelé zvlášť zavrženíhodných útoků, například na děti. Ve vězeňském argotu se takovým odsouzeným říká moňáci, mončičáci, případně muňky nebo pampelišky.

Možné oběti násilí tipují už při nástupu do věznice lékaři a odborná komise. Tito vězni jsou pak pod větším dohledem. Jednou za měsíc je prohlížejí lékaři a jednou za dva týdny dozorci. Pokud na jejich těle objeví stopy po násilí, nahlásí to vedení věznice a s vězněm pracuje psycholog. Cílem je případné útoky odhalit a zabránit jim.

V některých věznicích, jako právě v Heřmanicích, bydli „mončičáci“ jen spolu a s ostatními vězni tak vůbec nepřijdou do styku.

Zástupce ředitele věznice v Heřmanicích Petr Čejka naopak popsal, že trestanci typu Macháta přijdou do kontaktu s ostatními vězni jen minimálně. O vězních však mluvil v obecné rovině, protože mluvit o konkrétních vězních mu zakazuje zákon.

„Především jsou zařazeni na specializovaných odděleních, kde se jim věnují odborní zaměstnanci,“ popsal Čejka, kde končí tento typ vězňů.

Mají terapeutické hodiny

S Machátem tak oddělení sdílejí například odsouzení s duševní poruchou, labilnější vězni či ostatní sexuální devianti. Ostatním vězňům se vyhýbají i během dne.

„Máme opatření, aby odsouzení z tohoto sektoru chodili odděleně na stravu, na vycházky a podobně,“ popisuje Čejka.

Důvodem je snaha minimalizovat riziko útoku na vězně ze specializovaného oddělení. „Neříkám, že jde o to, je chránit. Ale o to, aby nedocházelo k excesům,“ uvedl Čejka.

Vězni jako Machát či Mertl tráví podstatnou část dne terapií, která má vést ke zvládnutí jejich deviace.

„Mají terapeutické programy tak, aby naplnily 21 hodin týdně. Věnují se jim psychologové, sociální pracovníci či terapeuti,“ přiblížil Čejka. Sezení jsou individuální i hromadná, kromě toho se o terapii vedou deníky.

Dovolání k Nejvyššímu soudu nepodali

Krajský soud v Ústí nad Labem oba sexuální násilníky potrestal loni v listopadu. Vrchní soud v Praze pak v červenci zamítl odvolání obou mužů a potvrdil jim desetiletý trest za znásilnění, sexuální nátlak, pohlavní zneužití a další činy. Do standardního vězení se tak Mertl s Machátem dostali z vazby po dvou letech, tato doba se jim započítává do trestu.

Mertl s Machátem ještě mohou podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek. „Klient mi sdělil, že dovolání nepodá,“ sdělil advokát Mertla Jiří Vecko. Zatím tak neučinil ani Machát.

Oba muži v letech 2007 až 2012 ublížili celkem 39 dětem. Své oběti si vybírali buď ve svém skautském oddíle Ústecká dvojka, nebo pod falešnými dívčími profily na Facebooku (o případu jsme psali zde).

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Najdete na iDNES.cz