Elektrárna Tušimice

Elektrárna Tušimice | foto: Martin Adamec, MAFRA

Věž tušimické elektrárny si oblíbili sokoli, budky jim pomohou zahnízdit

  • 0
Ornitologové umístili na chladicí věž elektrárny Tušimice ptačí budky pro sokoly stěhovavé. Dravci se před časem na komíně ve výšce 280 metrů pokusili zahnízdit a dokonce nakladli vejce. Mladé se jim ale vyvést nepodařilo. Budky by jim to měly usnadnit.

"Nainstalovali jsme pro ně dvě plechové budky, které by jim mohly sloužit až 40 let," uvedl mluvčí společnosti ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

NÁVRAT SOKOLA

Sokol stěhovavý se v Česku do padesátých let minulého století vyskytoval hojně.

Kvůli nadměrnému používání pesticidů v 70. letech zcela vymizel.

Nyní se pomalu vrací, hlavně z Německa a Rakouska.

na území České republiky hnízdí asi pětadvacet párů.

Pracovníci firmy, kteří připravovali v rámci komplexní obnovy elektrárny Tušimice II demolici komína, objevili loni v březnu na ochozu dvě sokolí vejce snesená ve smotaných kabelech.

Hnízdo nafotili a poté kontaktovali ornitologa a Českou inspekci životního prostředí v Ústí nad Labem.

"Asi nezjistíme, co k tomu sokoly vedlo, výška 280 metrů je nicméně absolutní rekord v České republice i Evropě. Škoda že se vyvedení mladých nepodařilo," uvedl tehdy zoolog Muzea města Ústí nad Labem Václav Beran.

Vejce podle něj buď v rané fázi zastydla, nebo nebyla vůbec oplozena.

"Jednoznačně lze ale vyloučit negativní vliv rušení, konkrétně první výstup pracovníků firmy na komín. V době jejich návštěvy už měla být totiž vejce značně nasezená, těsně před líhnutím, kdy v nich měl být už velký zárodek," dodal.

Co se děje pod hnízdem, sokolům nevadí

Sokoli si místo k zahnízdění začínají hledat v únoru, vejce snášejí o měsíc později. Budka, která jim má usnadnit zahnízdění na tušimické elektrárně, je vyrobená z dva centimetry silného hliníkového plechu, na dně pak mají dravci nasypané kamínky z keramzitu.

Sokoli se po dlouhých letech, během nichž u nás prakticky vyhynuli, vrací zpět do Čech ze sousedního Německa - protože tam jsou pro ně přirozená hnízdiště už obsazená, a tak se snaží zahnízdit jinde.

"Sokolům přitom nevadí, co se děje pod nimi. Zvlášť v sousedním Německu, odkud k nám nové páry těchto dravců přelétávají, hnízdí v městských i průmyslových aglomeracích," doplňuje ornitolog.