U paty válcové věže zůstala ležet hromada kamení. Návštěvníci hradu tam mají nyní zakázaný přístup, prostor je z bezpečnostních důvodů obehnán páskou.
„Došlo k tomu po prvním jarním tání. Přece jen už má věž něco za sebou,“ připomněl starosta Krupky Zdeněk Matouš bohatou historii hradu.
Fotogalerie |
Ten byl založen už na počátku 14. století pravděpodobně králem Václavem II., v písemných pramenech je o něm však první zmínka v roce 1330, kdy ho od Jana Lucemburského získal Těma z Koldic.
Od roku 1621 byl hrad neobydlený a během třicetileté války ho nejspíše využívala různá vojska.
Od roku 1958 je hrad kulturní památkou, proto musí město o opravách věže jednat i s památkáři.
Město se bude řídit stanoviskem památkářů
„Momentálně věž památkáři zkoumají. Až od nich dostaneme nějaké stanovisko včetně technologického postupu, pustíme se do obnovy věže,“ řekl Matouš s tím, že opravu město uhradí ze svého rozpočtu.
„Zkusíme se obrátit i na Ústecký kraj, ale moc nevěřím, že bychom uspěli. Každopádně chceme věž zpřístupnit návštěvníkům nejpozději do začátku prázdnin,“ potvrdil starosta.
Údržba hradu patří mezi priority města i s ohledem na to, že hrad je v nominaci na seznam UNESCO.
„V současné době jednáme s ministerstvem kultury i kvůli dotaci na opravu opěrné zdi u cesty, která umožňuje vstup na samotný hrad. Je zřejmé, že naše jednání budeme muset rozšířit, abychom postupně získali prostředky na komplexnější obnovu a údržbu celého hradního areálu,“ sdělil tajemník radnice František Růžička.