Většina Čechů se zavedením částečné prohibice souhlasila (ilustrační snímek).

Většina Čechů se zavedením částečné prohibice souhlasila (ilustrační snímek). | foto: Dan Materna, MAFRA

Prohibice byla namístě, míní lidé. Pochopení měli hlavně v Čechách

  • 47
Téměř čtrnáct zářijových dní, během kterých se nesměl prodávat tvrdý alkohol, přijali Češi až překvapivě dobře. S postupem vlády souhlasilo sedmdesát procent lidí. Průzkum provedla agentura STEM.

Největší pochopení pro razantní postup Nečasova kabinetu měli obyvatelé Prahy a Středočeského kraje. Tady s prohibicí souhlasily téměř čtyři pětiny dotázaných.

Paradoxně nejméně kroky vlády v boji s metanolem schvalovali v moravských krajích, tedy těch, kterých se aféra dotkla nejvíce. Pozitivně je hodnotilo 62 % oslovených lidí, 14 procent s řešením vůbec nesouhlasilo.

Jak z průzkumu rovněž vyplynulo, rozdíly, byť ne tak velké, byly mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi a těmi, kdo mají jen základní vzdělání. Ti se zavedením prohibice souhlasili v 64 procentech, u lidí s titulem bylo číslo o deset procent vyšší.

Průzkum provedla agentura STEM a zúčastnilo se ho 1 061 lidí.

Čtrnáct dní bez tvrdého alkoholu

Zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu vyšším než 20 % vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger 14. září. Reagoval tak na sérii otrav metylalkoholem. Podniky kontrolovali policisté, celníci i Česká obchodní inspekce, za porušení zákazu hrozila až třímilionová pokuta (více čtěte zde).

V následujících dnech se policistům postupně podařilo zadržet několik prodejců a distributorů závadných lihovin. Nakonec se ještě před koncem září kriminalisté dostali i na stopu organizátorům celé kauzy. Metanol do alkoholu míchali záměrně, teď jim hrozí za obecné ohrožení až doživotní pobyt za mřížemi.

Prohibici nakonec Heger ukončil 27. září. Na bary se ale pití vracelo pomalu, podmínkou, kterou ministerstvo stanovilo, totiž bylo, že alkohol vyrobený v roce 2012 musí mít tzv. rodný list (více zde).

Do dnešního dne v souvislosti s metanolem zemřelo osmadvacet lidí. Nejvíce jich bylo v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Dalších skoro třicet lidí bylo s otravou jedovatým alkoholem hospitalizováno.

Policie i nadále pátrá po závadných lihovinách, mezi lidmi by jich mohlo být i několik tisíc litrů. V minulých dnech se například podařilo odhalit neregistrovaný sklad ve Zlíně, v němž byly tisíce lahví. V nich inspektoři objevili metanol. V souvislosti s tím policie zadržela jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu. Ten ale vinu odmítá (více o jeho zatčení čtěte zde).