Na veřejné projednávání záměru firmy EP Renewables postavit na Moldavě 18

Na veřejné projednávání záměru firmy EP Renewables postavit na Moldavě 18 větrných elektráren přišlo asi padesát lidí. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Soud drží při životě plány miliardáře Křetínského na vrtule u Moldavy

  • 11
Společnost miliardáře Daniela Křetínského se vyhnula hrozbě, že by nemohla v Moldavě na Teplicku uskutečnit svůj velký stavební projekt. Jde o 18 větrných elektráren, které chce firma EP Renewables v obci vztyčit.

Krajský soud zamítl žalobu, kterou se místní aktivisté domáhali zrušení územního plánu obce. Kdyby uspěli, na dlouhou dobu by padl i projekt elektráren. Takhle si ale investor může oddechnout (o projektu elektráren jsme psali zde).

„Respektujeme rozhodnutí soudu a věříme, že se podaří, přes přetrvávající obstrukce některých zájmových skupin, dotáhnout do konce projekt výstavby větrných elektráren,“ řekl Daniel Častvaj, mluvčí Energetického a průmyslového holdingu, pod který firma EP Renewables spadá, a jejž miliardář Křetínský vlastní.

Proč soud žalobě nevyhověl, zatím není jasné

Územní plán je závazný dokument, který stanovuje využitelnost území včetně možnosti stavět na něm různé typy objektů.

Kdyby ho soud zrušil, budovat by se mohly jen stavby připuštěné zákonem, mezi které se větrníky neřadí. Soud ale žalobě nevyhověl. Důvody jeho rozhodnutí zatím nejsou jasné.

„Budeme rozesílat rozhodnutí s odůvodněním účastníkům řízení, nemůžeme se tedy zatím vyjádřit. Informaci můžeme poskytnout až po doručení rozhodnutí,“ vysvětlila mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Firma podepsala s obcí kontrakt o spolupráci

Vedení obce soudní verdikt kvituje, firma se s ní totiž podělí o výnosy z provozu elektráren. „Myslím, že už nic nebrání tomu, aby z toho byl příjem do rozpočtu obce,“ podotkla místostarostka Eva Kardová.

„Domnívám se, že tohle by mělo být dostatečné k tomu, aby všichni byli přesvědčeni o tom, že územní plán je v pořádku. Snad nám už nic nebude bránit v dalším rozvoji,“ dodala Kardová.

Firma už dříve podepsala s Moldavou kontrakt o spolupráci, respektive, že obec bude záměr výstavby elektráren podporovat, na jehož základě Moldava inkasovala přes 4,2 milionu korun.

Aktivisté: Chceme zachovat krajinný ráz

Žalobu na územní plán podali aktivisté z občanského sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, kteří ji vedle větrníků mířili i na parcelu s fotovoltaickou elektrárnou a na plochu pro bioplynovou stanici.

„Plán je nevyvážený, je tam víc průmyslových ploch než těch pro rekreaci či obytnou zástavbu. Chceme zachovat krajinný ráz okolí Moldavy,“ vysvětlila hlavní smysl žaloby klíčová postava sdružení Ivana Ježková.

Zamítnutí žaloby sdružení přijalo smířeně a další právní kroky proti územnímu plánu už podle všeho nechystá.

Územní plán Moldavy platí

„Počkáme si na odůvodnění. Ale asi neuděláme nic a budeme respektovat rozhodnutí soudu. Znamená to, že územní plán Moldavy platí,“ řekla Ježková.

Elektrárny budou vysoké od 154 do 186 metrů, za rok mají vyrobit 156 tisíc megawatthodin elektrické energie. I přes rozhodnutí soudu však zatím lze jen hádat, kdy investor bude moci začít stavět.

Firma totiž ještě ani nemá k dispozici potřebná podkladová rozhodnutí (výjimky z ochrany životního prostředí), bez nichž nemůže dosáhnout na stavební povolení.

Řízení ve věci povolení výjimek pro tento záměr je přerušené do konce března.

„Žadatel o přerušení požádal kvůli doplňování podkladů,“ sdělila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

To tedy znamená, že EP Renewables požádá krajský úřad o výjimky až někdy po konci března.