Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nenápadná Vesnice roku Bžany přitahuje hlavně mladé rodiny s dětmi

  13:20aktualizováno  13:20
Bžany na Teplicku se letos do soutěže Vesnice roku přihlásily vůbec poprvé a hned se jim podařilo ovládnout krajské kolo. Na první pohled na nich přitom není nic zvláštního. Jedna hospoda, koloniál, kaple. Kouzlo Bžan však tkví v tom, že lidé společnými silami pracují na tom, aby se jim v obci žilo hezky.

Výhled na Bžany | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Například starostka Ivana Hořčicová začíná pracovní týden tím, že jde k oprámu za vesnicí uklidit nepořádek, který o víkendu zanechali plavci. „Beru to jako svůj úkol. Je to krásné přírodní koupaliště, tak ať také hezky vypadá,“ říká Hořčicová.

Fotogalerie

Lesní oprám je ukrytý před zraky náhodných projíždějících stejně jako další přednosti Bžan, jimiž jsou nová dětská hřiště a spolková činnost.

„Do soutěže Vesnice roku jsme se přihlásili poprvé a chtěli jsme to uhrát právě na akce pro děti. Ale nedělali jsme si žádné ambice,“ přibližuje starostka obce s 840 obyvateli. „Jsme totiž docela velcí. Kromě Bžan máme sedm dalších místních částí, což může být v takové soutěži oproti malým obcím nevýhoda,“ míní Hořčicová.

Co starostka vnímala jako handicap, se nakonec ukázalo jako výhoda. Komise soutěže si prohlédla všechny místní části a Bžanům přisoudila Zlatou stuhu za komplexní přístup k rozvoji obce v oblasti vzdělávání, mládeže, spolkového života a životního prostředí.

„Hodně nás to překvapilo, absolutní vítězství je velkou poctou pro celou naši obec,“ usmívá se starostka. Porota podle ní ocenila hlavně řadu sousedských akcí, které pořádají zdejší dobrovolní hasiči nebo spolky.

Zájem o spolky je velký

Kromě pálení čarodějnic nebo hasičských soutěží je to klání o nejlepší guláš či štrúdl, pořádání půlnoční mše nebo výsadba jabloňové aleje, do které se zapojily místní děti. Netradiční podívanou nabídne druhý ročník Skotských siláckých her, které se v Bžanech uskuteční 22. srpna.

„Zájem o spolky je velký i mezi dětmi. Ještě před několika lety bylo u hasičů 10 dětí, teď je jich téměř 40,“ říká starostka.

Dobré zázemí pro děti podpořené hezkou školkou je ideálním lákadlem pro mladé rodiny.

„Stavební pozemky jsou rozprodané a do Bžan se stěhují lidé z různých koutů Teplicka. Ještě nejsou našimi občany a už chodí na zastupitelstva a zajímají se o dění v obci, což je fantastické,“ upozorňuje Hořčicová.

Starostku nejvíce trápí to, že v šesti místních částech lidem zatím nemůže nabídnout kanalizaci. Projekt za 80 milionů je totiž pro obec s desetinovým rozpočtem bez dotace nereálný.

Je tu hezky, ale nic tu není, říká žena z Hradiště

Spory mezi starousedlíky a nově příchozími, které občas zaplanou v jiných obcích, se v Bžanech zatím hasit nemusely. Starostka si nemohla vzpomenout na žádný významný spor, který by v Bžanech kazil soužití.

„Chápu ale, že lidé v některých místních částech se mohou cítit přehlíženi. Ne všude je totiž vhodný prostor třeba pro hřiště nebo cvičební prvky pro seniory. Kde to nelze, tam musíme vymyslet něco jiného,“ podotýká Hořčicová.

Za pravdu jí dává prošedivělá žena ze sousedního Hradiště, která na dvoře opraveného domku uklízí posekanou trávu. „Je tu hezky, ale nic tu není. Když potřebuji nakoupit, musím do Bžan. Já to mám kousek, lidé ve Lbíně jsou na tom ale mnohem hůř,“ líčí žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Z Hradiště by se však prý nestěhovala. „Touha odejít do města mě přepadne jen ve chvíli, kdy potřebuji k doktorovi nebo do lékárny. Jinak jsem tady spokojená,“ dodává.

Bžany budou nyní reprezentovat Ústecký kraj v celostátním kole soutěže Vesnice roku, které bude probíhat od 30. srpna do 5. září.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Grafton Recruitment Praha
MANAŽER ČÁSTI VÝROBY

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz