Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nenápadná Vesnice roku Bžany přitahuje hlavně mladé rodiny s dětmi

  13:20aktualizováno  13:20
Bžany na Teplicku se letos do soutěže Vesnice roku přihlásily vůbec poprvé a hned se jim podařilo ovládnout krajské kolo. Na první pohled na nich přitom není nic zvláštního. Jedna hospoda, koloniál, kaple. Kouzlo Bžan však tkví v tom, že lidé společnými silami pracují na tom, aby se jim v obci žilo hezky.

Výhled na Bžany | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Například starostka Ivana Hořčicová začíná pracovní týden tím, že jde k oprámu za vesnicí uklidit nepořádek, který o víkendu zanechali plavci. „Beru to jako svůj úkol. Je to krásné přírodní koupaliště, tak ať také hezky vypadá,“ říká Hořčicová.

Fotogalerie

Lesní oprám je ukrytý před zraky náhodných projíždějících stejně jako další přednosti Bžan, jimiž jsou nová dětská hřiště a spolková činnost.

„Do soutěže Vesnice roku jsme se přihlásili poprvé a chtěli jsme to uhrát právě na akce pro děti. Ale nedělali jsme si žádné ambice,“ přibližuje starostka obce s 840 obyvateli. „Jsme totiž docela velcí. Kromě Bžan máme sedm dalších místních částí, což může být v takové soutěži oproti malým obcím nevýhoda,“ míní Hořčicová.

Co starostka vnímala jako handicap, se nakonec ukázalo jako výhoda. Komise soutěže si prohlédla všechny místní části a Bžanům přisoudila Zlatou stuhu za komplexní přístup k rozvoji obce v oblasti vzdělávání, mládeže, spolkového života a životního prostředí.

„Hodně nás to překvapilo, absolutní vítězství je velkou poctou pro celou naši obec,“ usmívá se starostka. Porota podle ní ocenila hlavně řadu sousedských akcí, které pořádají zdejší dobrovolní hasiči nebo spolky.

Zájem o spolky je velký

Kromě pálení čarodějnic nebo hasičských soutěží je to klání o nejlepší guláš či štrúdl, pořádání půlnoční mše nebo výsadba jabloňové aleje, do které se zapojily místní děti. Netradiční podívanou nabídne druhý ročník Skotských siláckých her, které se v Bžanech uskuteční 22. srpna.

„Zájem o spolky je velký i mezi dětmi. Ještě před několika lety bylo u hasičů 10 dětí, teď je jich téměř 40,“ říká starostka.

Dobré zázemí pro děti podpořené hezkou školkou je ideálním lákadlem pro mladé rodiny.

„Stavební pozemky jsou rozprodané a do Bžan se stěhují lidé z různých koutů Teplicka. Ještě nejsou našimi občany a už chodí na zastupitelstva a zajímají se o dění v obci, což je fantastické,“ upozorňuje Hořčicová.

Starostku nejvíce trápí to, že v šesti místních částech lidem zatím nemůže nabídnout kanalizaci. Projekt za 80 milionů je totiž pro obec s desetinovým rozpočtem bez dotace nereálný.

Je tu hezky, ale nic tu není, říká žena z Hradiště

Spory mezi starousedlíky a nově příchozími, které občas zaplanou v jiných obcích, se v Bžanech zatím hasit nemusely. Starostka si nemohla vzpomenout na žádný významný spor, který by v Bžanech kazil soužití.

„Chápu ale, že lidé v některých místních částech se mohou cítit přehlíženi. Ne všude je totiž vhodný prostor třeba pro hřiště nebo cvičební prvky pro seniory. Kde to nelze, tam musíme vymyslet něco jiného,“ podotýká Hořčicová.

Za pravdu jí dává prošedivělá žena ze sousedního Hradiště, která na dvoře opraveného domku uklízí posekanou trávu. „Je tu hezky, ale nic tu není. Když potřebuji nakoupit, musím do Bžan. Já to mám kousek, lidé ve Lbíně jsou na tom ale mnohem hůř,“ líčí žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Z Hradiště by se však prý nestěhovala. „Touha odejít do města mě přepadne jen ve chvíli, kdy potřebuji k doktorovi nebo do lékárny. Jinak jsem tady spokojená,“ dodává.

Bžany budou nyní reprezentovat Ústecký kraj v celostátním kole soutěže Vesnice roku, které bude probíhat od 30. srpna do 5. září.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz