ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Netřídíte odpad, nevyvezeme vám popelnici, varují severočeské Verneřice

  • 1
S neobvyklým opatřením, jak přimět obyvatele více třídit odpad, přichází město Verneřice na Děčínsku. Připravuje je na to, že svozová firma nemusí v budoucnu vyvézt popelnice na směsný odpad, pokud se v nich budou nacházet plasty, papír či sklo.

„Do konce února máme takové přechodné období, kdy pracovníci technických služeb zkontrolují popelnici, a pokud v ní najdou plasty či papír, dají na nádobu nálepku, která majitele na problém upozorní,“ uvedl starosta Verneřic Daniel Zygula (hnutí Verneřicko).

Novinku prý ve městě s přibližně 1 100 obyvateli zavedli proto, aby dostáli odpadové legislativě.

„My jsme si to nevymysleli, takto hovoří odpadová vyhláška. Podle ní bude povinností obcí do roku 2025 recyklovat minimálně 55 procent komunálního odpadu, nyní se pohybujeme na pouhých 22 procentech,“ sdělil verneřický starosta.

„Pokud se to nezmění, lze předpokládat, že se zvýší ceny za skládkovné, což by mohlo v důsledku vést ke zvýšení poplatku za svoz odpadu. Tomu se chceme vyvarovat, chceme obyvatele přimět třídit a ne jim zvyšovat poplatky za odvoz odpadu,“ dodal Zygula.

Radnice má na prohlížení popelnic ze zákona právo

Radnice má na prohlížení popelnic právo. Vychází ze zákona o odpadech, podle něhož jsou obce povinny shromažďovat odpady utříděné podle jednotlivých druhů a kategorií.

Prostřednictvím vyhlášek pak upravují systém sběru, kdy se povinnost třídění přenáší na občany. Ze stejného zákona navíc vyplývá, že odpad se vyhozením do kontejneru nebo popelnice automaticky stává majetkem města.

Kontrolovat obsah popelnic tak mohou teoreticky i jeho organizace, jako jsou technické služby nebo městská policie.

Nyní občané ročně platí 480 korun, majitelé chalup pak 600 korun. „Když se nám od všech plátců podaří poplatek vybrat, jsme co se týče nákladů na svoz odpadu na svém, nemusíme ho dotovat,“ přiblížil Zygula. Uložení jedné tuny odpadu na skládce zatím Verneřice stojí 1 100 korun.

Radnice musí novinku nejprve vyhodnotit

Jak přesně bude svoz popelnic probíhat po letošním 29. únoru, město ještě v tuto chvíli neví. Radnice musí novinku nejprve vyhodnotit. Jisté ovšem je, že ani po tomto termínu se nemusejí lidé ve Verneřicích a přilehlých obcích bát, že by u domu našli nevyvezenou popelnici, pokud by měla „závadný“ obsah.

„Uvidíme, jak budeme postupovat dál. Po přechodném období máme připraveno několik variant. Jednou z nich je, že si sami zjistíme, jak jsou naplněné popelnice na směsný odpad po zavedené novince,“ zmínil Zygula.

„Jestli se třeba jejich obsah zmenšil, protože lidé začali plasty, papír či sklo separovat. Pak se můžeme s lidmi pobavit o tom, že se jim popelnice nebude tak často vyvážet, díky čemuž by se náklady na odvoz odpadu snížily. Současné varování bereme jako první krok ke zvýšení podílu separovaného odpadu,“ dodal starosta.

Zygula podotkl, že kdyby se v příštích měsících ve městě, jež se nachází ve východní části Českého středohoří, našel někdo, kdo by nové opatření vytrvale ignoroval, hrozilo by mu v krajním případě správní řízení a následná pokuta.

Místní se ptají a chtějí vysvětlit, jak přesně bude vše fungovat

Obyvatelé prý na opatření nenadávají, reakce jsou pozitivní, lidé se spíše ptají a chtějí vysvětlit, jak přesně bude vše fungovat.

„Jsou dokonce tací, kteří nevědí, kam se které odpady mají třídit. Je nám také jasné, že jinak se musí brát odpad u popelnic u rodinných domů a jinak u bytových domů, které jsou více přístupné,“ připomněl Zygula.

„Proto máme přechodné období, které nám napoví, jak k tomu obyvatelé přistoupí a jak se případně změní obsah popelnic,“ dodal Zygula.

Vedení města se podle Zyguly jako velký severočeský inovátor necítí. „Víme o tom, že něco podobného jako teď u nás už využívají města na Moravě. Ústecký kraj by přitom měl v třídění zabrat. Patří totiž k nejhůře třídicím regionům v republice,“ upozornil starosta Verneřic.

Hrozbu nevyvezení nevytříděné popelnice využívají i na Moravě

Jihomoravská obec Stanoviště hrozbu nevyvezení nevytříděné popelnice využívá zhruba čtyři roky, byť k tomu v praxi ještě nikdy nepřistoupila.

„Je to spíš takový strašák na občana. Žádné postihy zatím neděláme. Funkčnost ovšem není stoprocentní, vždy se v obci najde někdo, komu je třídění lhostejné,“ popsal starosta Stanoviště Lubomír Smutný (nez.).

„U nás nyní třídí zhruba 65–70 procent obyvatel. Od doby, co nám visí na internetových stránkách oznámení, že se nevyvezou popelnice na směsný odpad s plasty či papírem, se číslo zvedlo. Lidé jsou však zřejmě k třídění vlažnější i kvůli tomu, že vědí, že momentálně bohužel ve spalovně končí i papír, tak postrádají motivaci,“ doplnil Smutný.

Jinou metodu zvolili třeba v Malých Žernosekách na Litoměřicku. „To, o co se pokoušejí ve Verneřicích, mi nepřijde jako šťastné opatření. Zbytkový plast se v normální popelnici najde vždycky,“ přiblížil starosta Malých Žernosek na Litoměřicku Petr Liška (hnutí Za perspektivní rozvoj a prosperitu obce).

„U nás v obci jdeme cestou motivace, obyvatelé mohou získat velkou slevu na poplatku za odpad, pokud třídí,“ dodal Liška.