Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kadaň zavedla novinku. Zakázku dá jen firmě, která zaměstná absolventy

  • 7
Radnice v Kadani přišla s neobvyklým opatřením. Od ledna bude mít u městských zakázek ve výběrovém řízení podmínku, že desetina pracovníků, kteří se na ní budou podílet, musí být z řad absolventů středních škol a učilišť. Zakázku tak dostane jen firma, která je zaměstná.

„Chceme tím pomoci mladým lidem, kteří těžko získávají zaměstnání, protože nemohou splnit častou podmínku - jsou bez předchozí praxe. Když tady budou třeba půl roku pracovat na nějaké městské zakázce, mohou to pak využít při hledání místa,“ vysvětlil smysl podmínky starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Příslušný podíl absolventů bude jednou z dílčích podmínek konkurzu. Týkat se nebude zakázek pod milion korun, aby například malíř kvůli vymalování několika místností nemusel najímat dalšího pracovníka.

„Také se to nebude týkat zvláštních činností, kdy jde o obsluhu speciálních strojů,“ dodal Kulhánek.

Když ale například stavební firma získá od města zakázku na opravu chodníku či úpravu parku, bude muset mít nebo najmout i příslušný počet absolventů, kteří mají maximálně dva roky po škole.

Ředitelka chomutovského pracoviště Úřadu práce Dagmar Vlčková nápad vítá. „Je to správné, protože mladí lidé bez praxe opravdu shánějí práci těžko. Navíc to zapadá do dalších plánů Evropské unie, která chce v příštích letech podporovat právě zaměstnávání mladých,“ podotkla Vlčková.

Je to velmi diskutabilní, říká mluvčí ombudsmana

Se stejnou myšlenkou však zatím jiné město nepřišlo, a tak je otázkou, jestli Kadaň nenarazí, pokud si některá z firem bude stěžovat na diskriminaci.

„Působí to jako pozitivní opatření, které má podpořit zaměstnávání absolventů. Nelze ale vyloučit, že by v důsledku aplikace této podmínky na zakázky města mohlo docházet k diskriminaci z důvodu věku, pokud by firmy přijímaly absolventy fakticky účelově, aby získaly zakázku na úkor ostatních uchazečů. Takže je to velmi diskutabilní,“ říká mluvčí veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Naopak ředitel Transparency International David Ondráčka v zadání města problém nevidí. „Pokud taková podmínka není spojená s konkrétním projektem, ale město dá na vědomí firmám, že to je dlouhodobý plán, nevidím na tom nic diskriminačního. Vždyť se dávají i jiné podmínky, třeba někdo nabízí práci dlouhodobě nezaměstnanými nebo postiženým,“ poznamenal Ondráčka.

Že firmy nebudou mít zájem, starosta neočekává

Podmínka by ale mohla i firmy odradit, aby se o zakázky v Kadani hlásily. Starosta Kulhánek však říká, že se toho neobává.

„Nebojíme se toho. Hledat a přemítat, jak něco nejde nebo nepůjde, je náš národní sport. Prostě to zkusíme a uvidíme,“ říká Kulhánek.

Největší investiční akcí Kadaně v příštím roce bude přestavba bývalého autobusového nádraží a dříve Gymnaziálního či Josefského náměstí na nové. Předběžně město počítá s cenou kolem deseti milionů korun, práce bude pro desítky lidí.

„Tam se mohou uplatnit i zedníci či zahradníci, kteří absolvovali školy v Kadani,“ dodal starosta Kulhánek.