Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chomutov chtěl udržet veřejnou službu stravenkami, narazil na zákon

  • 0
Chomutov narazil se snahou udržet lidi ve veřejné službě, kterou loni zrušil Ústavní soud. Ten rozhodl, že do ní nezaměstnané nelze nutit odebíráním dávek. Radnice doufala, že se jí podaří ve veřejné službě udržet dobrovolníky, když jim bude dávat stravenky. Ukázalo se, že to zákon neumožňuje.

"Dobrovolnické služby jsou legislativně omezeny. Činnosti, které my bychom potřebovali, se do podmínek zákona nevejdou," uvedla mluvčí chomutovského magistrátu Šárka Schönová (o plánech Chomutova zde).

Veřejná služba

Do roku 2012 lidé, kteří odpracovali ve veřejné službě aspoň 20 hodin měsíčně, měli nárok na plné dávky existenčního minima. Kdo odpracoval 30 hodin, dostal 500 korun navíc.

Od 1. ledna 2012 zvýhodnění zmizelo, zůstala jen sankce - kdo 20 hodin neodpracuje, sociální dávku nedostane.

V listopadu 2012 Ústavní soud rozhodl, že veřejná služba je v rozporu se zákonem o nucené práci, neboť lidé pracují pod hrozbou trestu.

Pracovníky veřejné služby využíval Chomutov především při úklidu města, kde byly desítky lidí téměř nepostradatelnými pomocníky. Když přestala veřejná služba začátkem prosince fungovat, poznaly to Technické služby okamžitě.

"Podle zákona schválnosti skončila veřejná služba právě ve chvíli, kdy napadl sníh a potřebovali jsme je nejvíc," komentoval to náměstek primátora Martin Klouda.

Na úklid sněhu potřebují Technické služby pomocníky i nyní. Přestože asi šedesát pracovníků veřejné služby stále chybí, částečně se je nahradit podařilo.

"Díky nadstandardním vztahům s úřadem práce jsme dostali víc lidí na veřejně prospěšné práce (časově omezené pracovní příležitosti, pozn. red.). Ti pomáhají právě třeba s úklidem sněhu. Jsou to asi čtyři desítky lidí," přiblížila Schönová.

Chomutov chce hledat další cesty, jak službu udržet

Město se přesto nevzdalo myšlenky, že by nějak zaměstnalo lidi, kteří chtějí pracovat třeba jen za minimální odměnu. "Pořád se na tom pracuje," podotkla Schönová.

Veřejná služba se Chomutovu osvědčovala hlavně v době, kdy ji zajišťovalo samo město. V roce 2011 se do ní zapojily přes čtyři stovky nezaměstnaných, které motivovala možnost přivydělat si k sociálním dávkám. Město jim navíc zajišťovalo co nejlepší podmínky, jako třeba dopravu na pracoviště, pracovní pomůcky nebo v případě potřeby i školení.

Od ledna 2012 ale veřejná služba přešla pod úřady práce a lidé za ni přestali dostávat peníze navíc. Kdyby ji odmítli, přišli by o sociální dávky. V Chomutově po této změně ve veřejné službě pracovalo asi dvě stě lidí. Ústavní soud však v listopadu rozhodl, že je veřejná služba v rozporu se zákazem nucené práce.