Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyšší dávky za práci přitáhly v Ústeckém kraji zatím polovinu zájemců

  11:04aktualizováno  11:04
Stovky pracovních míst při uklízení a zametání ulic či údržbě zeleně připravily po obnovení veřejné služby pro nezaměstnané obce a města v Ústeckém kraji. V celém kraji bylo připraveno 2 741 míst, zájemců se zatím našla přibližně polovina.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Archiv MF DNES

„V současnosti evidujeme, že nastoupilo 1 487 lidí. Zatímco na Ústecku, Teplicku, Mostecku či Chomutovsku je zájem zhruba 70 procent, na Děčínsku jen 40 procent, na Litoměřicku 30 a na Lounsku pouhých 20 procent,“ říká mluvčí krajského úřadu práce Kateřina Beránková.

Detailní statistiky včetně toho, kolik lidí zvolilo jakou variantu, ale bude úřad mít až v září.

Novela o pomoci v hmotné nouzi se vztahuje na nezaměstnané, kteří pobírají příspěvek na živobytí. Ten po šesti měsících klesne na existenční minimum 2 200 korun.

To se nyní stát nemusí. Pokud měsíčně odpracují 20 hodin veřejné služby (VS), příspěvek na živobytí jim zůstane 3 410 korun. A kdo odpracuje ještě o deset hodin víc, tomu suma naroste o 605 korun na 4 015 korun.

Cílem je získání pracovních návyků

Smyslem veřejné služby je vrátit dlouhodobě nezaměstnané do běžného života. To znamená umožnit jim oživení pracovních návyků nebo jejich získání, a tím pádem jim usnadnit vstup na trh práce.

„Řada starostů a starostek je k nabídce na vytvoření takových pracovních pozic velmi vstřícná,“ poukazuje mluvčí úřadu práce, který spolupracuje také s neziskovými organizacemi, sociálními službami či komunitními centry.

Radnice nicméně čekaly trochu větší zájem. Například v Děčíně připravili 100 míst, ale přišlo jen 30 zájemců. Stejně tak mají stovku míst v Lounech, kde nastoupilo 30 až 40 zájemců. Ve Varnsdorfu, kde žijí stovky sociálně slabých a před šesti lety se tu rozhořely sociální nepokoje a demonstrace, nastoupila na 200 připravených míst polovina lidí.

„Město mělo veřejnou službu zřízenou už na jaře roku 2009, kdy zadávalo práci asi 130 lidem. Před pěti lety byla tato povinná veřejná služba Ústavním soudem zrušena a od té doby ji dobrovolně nikdo nevykonával,“ zmiňuje vedoucí varnsdorfského odboru sociálních věcí a zdravotnictví Josef Fibiger.

Na druhou stranu třeba ve Šluknově technické služby připravily 80 míst, přihlásilo se jen 29 lidí, ale většina z nich chce odpracovat zvýšenou porci 30 hodin.

Zájemci jsou překvapení z fyzické únavy

„Zájem se postupně zvyšuje. Dosavadní zkušenost je taková, že pracovní výkony jednotlivých lidí se liší. Někteří pracují vůbec poprvé v životě a tomu odpovídá i přístup k práci a její kvalita,“ říká šluknovská starostka Eva Džumanová.

„Jsou třeba překvapeni fyzickou únavou po několika málo odpracovaných hodinách. Ale většina lidí práci plní dobře, váží si jí a je ve městě vidět,“ podotýká starostka.

Čas podle ní ukáže, zda tuto možnost využije opravdu všech 80 potenciálních klientů úřadu práce.

Pro zaměstnavatele tato možnost znamená velkou administrativní zátěž. Všechny zájemce musí proškolit o pravidlech práce, požární ochraně. Musí vést denní a měsíční evidenci, a to o přidělení činnosti, ale třeba i o objednání ochranných pracovních pomůcek.

Měsíční výkazy o docházce pak musejí posílat i úřadu práce. „Naše pracovníky časově zatěžuje i to, že musí tyto zaměstnance kontrolovat a řešit problémy, které při jejich práci nastanou,“ posteskl si Václav Jelínek, vedoucí Technické správy Loun, kde pracuje ve veřejné službě zhruba 30 až 40 lidí.

„Pro město je tato činnost určitě prospěšná, pro naši společnost to ale znamená poměrně značnou zátěž, která přitom není nikterak hrazena,“ upozorňuje.

„Počty se neustále mění. Noví zájemci postupně přicházejí, další jsou již v evidenci, ale ještě nezačali pracovat. Několik jich naopak odešlo nebo jsme jim službu ukončili, protože třeba pili alkohol či svévolně opustili místo práce. A ty, kteří pracovali svědomitě, jsme u naší společnosti zaměstnali,“ poznamenává Jelínek.

Je nutný neustálý dohled nad nováčky

Zaměstnavatelům situaci komplikuje i fakt, že lidé mohou pracovat jen 20 nebo 30 hodin za měsíc, což mohou splnit i za tři nebo čtyři dny. Firmu pak znovu čeká stejné kolečko – proškolit a dohlížet na další nováčky.

„Je to složité, ale bereme to tak, že vycházíme vstříc lidem, kteří třeba nikdy nebo dlouhá léta nepracovali. Tady mají šanci získat nějaké návyky, a když budou mít zájem, mohou pak například pokračovat při veřejně prospěšné práci,“ říká místostarosta ústeckého obvodu Centrum Karel Karika.

Přestože novela o pomoci v hmotné nouzi byla schválena letos v únoru a města i obce měly dost času se připravit, zmíněný ústecký obvod zaměstnává na VS pouhé dva zaměstnance.

„Zatím je projekt v plenkách. Počítám ale, že od září jich může být až čtyřicet. Je to ovšem dobrovolné, tak uvidíme,“ doplňuje Karika.

V Mostě zavedou VS až od 15. srpna. „Je připraveno 67 míst například v mateřských či základních školách, v městské správě sociálních služeb či psím útulku v Rudolicích,“ uvedla vedoucí odboru vnitřní správy magistrátu Nikola Schlehöferová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Naší vizí je moderní město k žití a ne jen k přežívání, říká Žákovská

PRO! Ústí tvoří zástupci Zelených, Pirátů a nezávislí kandidáti, Karolina...

Získat post primátorky a udělat z Ústí nad Labem město k žití a ne pouze k přežívání chce Karolina Žákovská, jednička...

Najdete na iDNES.cz