Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud řeší práci znalců v případu sestry Marešové, hrozí jim sankce

  17:30aktualizováno  17:30
Krajský soud se vrátil k případu zdravotní sestry Věry Marešové z Rumburku, která byla v červenci zproštěna obžaloby z vraždy šesti pacientů. V rámci správního řízení se teď řeší postup tří znalců, kteří vypracovali posudky, na jejichž základě byla obžaloba podána.

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Zdůrazňuji, že se nezabýváme otázkou viny nebo neviny Věry Marešové ani výsledkem soudního řízení. Zabýváme se otázkou, zda posudky, které tito tři znalci podali, jsou v souladu s příslušným zákonem. Zajímá nás, zda odvedli dobrou, nebo špatnou práci,“ řekl předseda krajského soudu Luboš Dörfl.

Do budovy krajského soudu tak dorazili znalci Eva Herkommerová, která v případu vypracovala chemicko-technologický rozbor, a především lékaři Jiří Závodský a Radek Matlach, kteří spolupracovali na tvorbě zásadního posudku pojednávajícího o příčinách smrti pacientů.

Podle Matlacha, jenž je hlavním autorem posudku, a jeho spoluautora Závodského zemřeli po prudkém nárůstu množství draslíku v krvi a následné zástavě srdce.

Státní zástupce na základě toho poslal Věru Marešovou před soud s tím, že jim draslík píchla ona, aby si ulehčila práci. Revizní posudek ale závěry Matlacha vyvrátil s tím, že to nelze jednoznačně dokázat.

„To, co pan Matlach předvedl, značí nezájem nebo lajdáctví,“ rozcupoval Matlachovu práci už dříve hlavní autor revizního posudku Martin Dobiáš z Fakultní nemocnice v Olomouci.

Soud poté Marešovou zprostil obžaloby. „Nebyl předložený přímý důkaz, listinný či výpověď svědka, který by obžalovanou usvědčoval,“ řekl soudce Roman Felzmann (více o zproštění obžaloby jsme psali zde).

Rozhodnuto bude v lednu

Rozhodnutí, zda znalci postupovali správně, či nikoli, nakonec zatím nepadlo. Stane se tak zřejmě až v lednu. „Nerozhodli jsme v otázce ani jednoho z těch tří znalců. Chtěli bychom tak učinit do měsíce,“ uvedl předseda soudu Dörfl.

„Protože se ve věci teprve bude rozhodovat, nebudu se nyní vyjadřovat,“ odmítl Matlach přiblížit průběh jednání poté, co strávil v jednací síni přes hodinu. Dál si ale pevně stojí za tím, že jeho posudek je vypracovaný správně. Revizní posudek označil už dříve za lichý.

V případě konstatování, že pracovali špatně, hrozí znalcům pokuta ve výši 50 až 200 tisíc korun, nebo dokonce vyškrtnutí ze seznamu znalců.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Najdete na iDNES.cz