Sochu velryby chtěla radnice původně prodat za pětistovku.

Sochu velryby chtěla radnice původně prodat za pětistovku. | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

Velryba z koupaliště v Žatci je skutečně vzácná barokní socha

  • 0
Závěry Národního památkového ústavu a vzpomínky příbuzných žateckého sochaře Františka Rady potvrdily, že socha z městského koupaliště v Žatci je skutečně barokním uměleckým dílem. V 60. letech sochu do města přivezl z Klášterce nad Ohří právě sochař František Rada.

V Klášterci nad Ohří stávala socha v zámecké zahradě stejně jako sousoší Tritóni. "Torza soch byla všude, a to i v Ohři, odkud byla vytahována jeřábem. Tak byla nalezena ryba a začalo se jí říkat Delfínek. Pro ostatní skulptury včetně Tritónů se našlo místo, pro Delfínka ne, a tak skončil na dlouho v dílně Františka Rady v Žatci," napsal žatecký zastupitel Petr Čech na webové stránky www.zatec-otevrene.cz, co zjistil o původu sochy od Radových potomků.

Barokní původ potvrdil i průzkum památkářů. Autora, který sochu vyrobil, ovšem musí ještě potvrdit restaurátorský průzkum, při kterém navíc ze sochy zmizí barevný nátěr. Odborníci ale předpokládají, že autorem Velryby - Delfínka byl Johann Brokoff v 17. století.

Socha tritona na kašně v zámeckém parku v Klášterci nad Ohří. Autor Jan Brokoff (1685)

"Důležité je také sochu ocenit a uvést do majetku města. Potom musíme také rozhodnout, kam bude socha umístěná," upozornil na další nutná opatření žatecký radní Petr Holodňák. Předběžně odborníci odhadli její hodnotu na 250 až 300 tisíc korun.

Dořešený dosud nebyl spor radnice s podnikatelem Zdeňkem Paterou, který původně sochu za 500 korun koupil. Když se ukázalo, jak je cenná, chtěl ji městu darovat.

"Pan Patera byl výslovně upozorněný, že se musí podepsat kupní smlouva. On ji předběhl tím, že sochu zaplatil a odvezl. Tím se stal z právního hlediska držitelem, ale ne majitelem," vysvětlil názor radnice Holodňák.