Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vesnice na cisternu pro hasiče neměla, tak ji velitel koupil ze svého

  14:12aktualizováno  14:12
Dobrovolní hasiči v malé obci Úherce na Lounsku získali cisternový požární automobil, jaký jim srovnatelné sbory mohou jen závidět. Nepořídili ho však z dotace ani ho nedostali od radnice. Za své ho koupil jejich velitel Jiří Kruk.

„Hildu“ koupil velitel dobrovolných hasičů z Úherců Jiří Kruk za 15 tisíc eur od kolegů v rakouském Tyrolsku. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Potřebovali jsme větší cisternu na požáry. Jsme však malý sbor a šance získat dotaci byla prakticky nereálná. Půjčit si od banky také nemůžeme,“ říká Kruk. Pomoci nemohla ani obec. Její roční rozpočet je pouhých 800 tisíc korun.

Při hledání vhodného vozu využil velitel jednotky svých kontaktů v zahraničí, které má díky svému zaměstnání v cestovním ruchu.

„Rozhodil jsem sítě a podařilo se nám chytit velkého kapra u jednotky dobrovolných hasičů v rakouském Tyrolsku. Jednotka, která je podobného ražení, měla dostat novou cisternu a jejich původní Hilda, jak jí říkají, měla jít do výslužby,“ vypráví Kruk.

„S jejich velitelem jsme si rychle porozuměli. Jsme malé jednotky, potýkáme se se stejnými problémy, jsme stejní kluci, kteří chtějí pomáhat. Slíbili jsme mu, že o jejich vůz budeme pečovat, a to rozhodlo. Naše nabídka nebyla nejvyšší, zato naše srdce největší bylo,“ usmívá se Kruk.

Na dovolenou nemám, ale peníze pro hasiče ano, říká velitel

Cisternový vůz s označením MB1222 získal za 15 tisíc eur (zhruba 420 tisíc korun). Poté ho jako sponzorský dar věnoval obci.

„Nejsem věřící ani kovaný hasič, ale vážím si tradic. Je to částka, která není bezvýznamná, ovšem tradice samaritánství není vůbec špatná a v některých zemích je zcela běžná. Znám bohaté lidi, kteří neumí s penězi zacházet, jezdí na luxusní dovolené a utrácí za pro mě nesmyslné věci. To já na takovou dovolenou nemám, ale peníze pro úherské hasiče ano,“ vysvětluje Kruk.

Požární vůz daroval obci společně s manželkou, která je také členkou sboru. Není to přitom jediná jeho investice do hasičů. Před povodněmi v roce 2013 pořídil čerpadlo, aby jednotka byla schopná pomáhat v zasažených oblastech.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz