Vědci zkoumají zříceninu Rýzmburk. Georadarem hledají tajnou chodbu

  • 0
Zříceninu hradu Rýzmburk zkoumají odborníci ze Stavební fakulty ČVUT. Přijeli ověřit, zda od jedné z věží vedla tajná chodba do kaple v podhradí, nebo dokonce až do oseckého kláštera. Zatím odhalili blíže neurčitou dutinu. Tu teď důkladně prozkoumají.

Práce s georadarem připomíná tahání vozíku, kterému někdo ukradl kolečka. Oranžová krabice drhne po hlíně. Přitom sbírá cenná data o hradě Rýzmburk nad Osekem, které by se jinak musely „dolovat krumpáčem a lopatou“.

„Legendy o tajných chodbách se vážou ke každému hradu, ale jen málokde se potvrdí,“ mírnil naděje Karel Pavelka z katedry mapování a kartografie.

Mezitím sestavil georadar, jímž lze nahlédnout až do dvouapůlmetrové hloubky. Asistoval mu u toho student Vojtěch Goby.

Ten si geofyzikální mapování hradu zvolil jako diplomovou práci.

„Je to zajímavé téma. Doufám, že dojde i na mapování magnetometrem, s nímž jsem ještě nepracoval,“ říká student z Benešova.

V patě válcové věže není moc místa. Stačí krátké smýknutí georadarem a je jasno. „Pod námi je půlmetrové podloží a pak už skála,“ hlásí Pavelka. Dutinu neprokázalo ani několik dalších měření.

„Kdyby se chodba potvrdila, byla by to senzace“

Předseda Občanského sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk Jiří Kučera, který sem odborníky z ČVUT pozval, pocítil mírné zklamání.

„Kdyby se chodba potvrdila, byla by to senzace,“ říká.

Má ale vytipované ještě jedno místo, kde by snad mohl být georadar štědřejší. Jde o plácek u jedné hradební zdi. Stačí pár dupnutí a je jasné, že tady pod hlínou skála rozhodně není.

„Jde o místo za někdejší druhou bránou. Může tam být sklepení, nebo třeba jen zapadaná dutina,“ doufá Kučera.

Georadar klouže po hlíně, Pavelka chvíli sleduje profily vykreslené na monitoru, chvíli zase tázavé pohledy přihlížejících.

Hrad čeká i letecké snímkování

„Jednou jsem něco mapoval pro kolegu docenta. On na mě naléhal: Musíš tam něco najít, už jsem o tom napsal knížku,“ vtipkuje Pavelka. „Tak dobrá. Půl metru pod terénem něco je. Mohla by to být klenba,“ řekne pak konečně.

Zatímco si profesor se svým studentem připravují prostor pro důkladné zmapování, Jiří Kučera může plánovat další kroky.

„Jestli se z následné modeláže potvrdí podzemní prostor, provedou tu archeologové sondu. I kdyby šlo jen o zasypaný sklep, byl by to skvělý objev,“ upozorňuje Kučera.

Na Rýzmburku bude rušno i v následujících dnech. Bude nad ním přelétat malé letadlo, pomocí něhož vědci z ústecké univerzity provedou letecké snímkování.

„Už dnes jsme tu celý den pořizovali snímky zdiva, které poslouží jak památkářům pro další rekonstrukce, tak i pro tvorbu 3D modelu k propagačním účelům,“ podotýká Jan Pacina z Fakulty životního prostředí UJEP.

Nejde o ziskovou sféru

Mohutný, kdysi slavný hrad v lesích nad Osekem, vystavěný rodem Hrabišiců, si může zájem odborných pracovišť dovolit pouze proto, že nejde o ziskovou sféru.

„Lidé z ČVUT sem přijeli v rámci přípravy diplomové práce. Jinak bychom museli platit stovky tisíc,“ připomíná Kučera.