Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S peticí za stanici záchranky ve Varnsdorfu neuspěl, chce změnit zákon

  8:39aktualizováno  8:39
Celkem 801 podpisů bylo pod peticí, která žádala zřízení stanice záchranné služby ve Varnsdorfu. Vedení Ústeckého kraje to odmítlo, podle něj je dojezdový čas záchranky z blízkého Rumburku dostatečný. Autor petice Pavel Vodička se ale hodlá obrátit na poslance, aby změnili zákon, podle kterého by se záchranka ve Varnsdorfu zřídit musela.
Varnsdorf se stanice zdravotnické záchranné služby zatím nedočká. (Ilustrační snímek)

Varnsdorf se stanice zdravotnické záchranné služby zatím nedočká. (Ilustrační snímek) | foto: Radim Holiš CC-BYCreative Commons

„V současné době Ústecký kraj neuvažuje o změně rozmístění posádek záchranné služby v této oblasti. Dostupnost přednemocniční neodkladné péče, kterou pro město Varnsdorf zabezpečuje zdravotnická záchranná služba ze stanoviště v Rumburku, splňuje veškeré předepsané normy,“ sdělila mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Vodička bojuje o zřízení stanice záchranky ve Varnsdorfu už od roku 2003. Nejprve to zkoušel na vlastní pěst, kdy vyjednával na městě, krajské záchrance i vedení kraje. Letos poprvé zkusil zatlačit peticí, jeho požadavek podpořilo 801 lidí. 

„Sanitky záchranné služby do oblasti Varnsdorfu dojíždějí průměrně 12 km z Rumburku či 26 km z Velkého Šenova. Dojezdová doba v některých případech neumožňuje záchranu lidského života či odvrácení trvalých následků na zdraví pacientů,“ stojí v textu petice.

Skoro 99 procent výjezdů záchranky je včas

Zákon určuje, že dojezdová doba záchranky musí být do 20 minut. Posádky z Rumburku zajišťují výjezdy do Varnsdorfu z 91 procent, 95 procent jich je pod 15 minut, což je výrazně pod časovým limitem. Celková čísla pak mluví o tom, že ze všech stanic, tedy včetně Velkého Šenova a České Kamenice, se výjezdy v zákonné lhůtě stíhají v 98,6 procentech případů a jen v 1,4 procenta případů je dojezd z nějakého důvodu delší.

Tato čísla jsou hlavním argumentem krajské záchranky, která zřízení stanice v Varnsdorfu považuje za zbytné. „Vzhledem k velikosti města Varnsdorf je zdravotnickou záchrannou službou zabezpečována přednemocniční neodkladná péče ze spádové výjezdové základny v Rumburku se značnou rezervou,“ uvádí v bilanční zprávě vedoucí dopravy a spojů krajské záchranky Martin Repko a vedoucí operátor zdravotního operačního střediska Pavel Šebesta.

Vodička však trvá na tom, že ví o případech, kdy je potřeba dojezdová doba ještě kratší. Zmiňuje nehodu, kdy loni na podzim u kruhového objezdu poblíž supermarketu Lidl srazil autobus cyklistu. Záchranka byla na místě za 17 minut. „Ačkoliv to stihla v tom pitomém limitu, ten člověk je dneska mrzák, protože mu mezitím odešel mozek,“ zdůrazňuje Vodička.

Vodička chce změnit zákon

Aktivista proto nepoleví a svou pozornost zaměří na státní orgány, aby dosáhl změny zákona tak, že by kraj ve Varnsdorfu stanici záchranky zřídit musel. „Budeme požadovat předložení návrhu zákona, který by zřízení stanice ve Varnsdorfu podmiňoval,“ říká Vodička. Hodlá rozjet petici, která by měla celostátní rozměr. „Jsou další tři stejně velká města, která nemají svou záchrannou stanici,“ podotkl.

Jeho snahu podporuje i varnsdorfská radnice, byť tak činí s jistou rezervou. „Jeho dvanáctileté snahy o zřízení záchranné stanice ve Varnsdorfu chápeme, ovšem stejně jako minulá vedení města stojíme před otázkou financování provozu takové služby. Samozřejmě město by si přálo zřízení záchranné stanice, ale nemá peníze na provoz,“ zmínil místostarosta města Ladislav Hambálek.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz