Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitel nechtěl na pozemku bývalé narkomany. Neuspěl, dostali dotaci

  11:59aktualizováno  11:59
Policie v Ústí nad Labem se zabývá okolnostmi, za kterých vzniká v části Vaňov centrum následné péče pro vyléčené narkomany. To bude sídlit v bývalé tělocvičně základní školy, jež zasahuje na soukromý pozemek. Majitelé pozemku se zřízením centra nesouhlasili, přesto získalo stavební povolení i evropskou dotaci.

Občanské sdružení White Light I. provozuje mimo jiné i centrum následné péče pro bývalé narkomany v Mukařově. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Se stavbou nesouhlasíme, máme obavy ze zvýšené kriminality, výskytu dealerů drog a podobných občanů, kteří se podle našeho názoru budou kolem centra pohybovat," obává se Radek Lácha.

Společně s partnerkou mají rodinný dům u školní budovy a křídlo, ve kterém má centrum vzniknout, zasahuje přibližně třiceti metry čtverečními na jejich pozemek.

Centrum pro bývalé narkomany chce ve Vaňově zřídit občanské sdružení White Light I., které podobná centra provozuje i v Teplicích, Rumburku či Mukařově. Proti vzniku vaňovského zařízení protestovalo peticí také Sdružení občanů na ochranu dětí.

Navzdory tomu získalo sdružení White Light I. na vybudování centra dotaci sedm milionů z operačního programu Severozápad. Příručka pro žadatele vydaná dotačním úřadem přitom říká, že v případě vlastnictví pozemků někým jiným musí žadatel o evropské peníze doložit "písemný souhlas vlastníka s realizací projektu."

Lácha odmítá, že by takový souhlas sdružení někdy vydal. Říká, že ho po něm nikdo ani nechtěl.

Do stavebního řízení přišel falešný souhlas

"Existuje důvodné podezření, že byl úřad Severozápad podveden," komentoval to bývalý vysoký pracovník úřadu Leo Steiner, na kterého se Lácha obrátil.

Dotační úřad vycházel z toho, že když centrum získalo stavební povolení, je vše v pořádku. "Pokud stavební úřad vydal povolení, realizaci projektu nic nebrání," uvedla mluvčí dotačního úřadu Marcela Klíchová.

Jenže vydání stavebního povolení provázely podivné okolnosti. Když o něj White Light I. žádalo poprvé, Lácha byl jako účastník stavebního řízení od první chvíle proti. Na úřad ale dorazilo jeho jménem falešné vyjádření s padělaným podpisem, že se vznikem centra souhlasí.

"Na to, jakým způsobem se do řízení dostalo mé údajné svolení se stavbou, jsme podali trestní oznámení," upozorňuje Lácha. Oznámením už se zabývá okresní státní zastupitelství.

Když pak stavební úřad povolení vydal, Lácha se proti němu odvolal na krajský úřad. Ten sice konstatoval, že Láchova vlastnická práva nebyla dotčena, kvůli jiným pochybením však stavební povolení zrušil.

Úřad majitele pozemku nakonec obešel

Ústecký magistrát poté vydal stavební povolení znovu. Tentokrát tak, aby se proti němu Lácha nemohl bránit. Stavební řízení totiž tentokrát úřad vedl jako změnu užívání stavby, takže podle zákona bylo na magistrátu, koho určí jako účastníka řízení.

Úřad Láchu vynechal a stavební povolení je tak dnes už pravomocné.

Ve vedení sdružení White Light I. až do roku 2008 působil krajský zastupitel za ČSSD Tomáš Kříž. V době schvalování dotace pro vybudování centra už sice ve sdružení nefiguroval, nicméně z jedné třetiny vlastní budovu školy, kde má centrum vzniknout.

Dalšími vlastníky vaňovské školní budovy jsou Ladislav Štastný a Lenka Krbcová Mašínová, která je ředitelkou podobné organizace Fokus Labe, jež pracuje s lidmi trpícími duševní chorobou.

Centrum pro bývalé uživatele drog má být hotové do srpna příštího roku. Jestli termín stihne, však není jisté.

"Důvodem je problém se získáním úvěru od banky na předfinancování projektu," poznamenala ředitelka White Light I. Ivana Radimecká.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Zlodějku zradila podprsenka, v rozčílení jí z ní vypadl kradený mobil

Ilustrační snímek

Před ústeckým nádražím využila sedmačtyřicetiletá žena nepozornosti kolemjdoucího a vytáhla mu z kapsy mikiny mobil....

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz