Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitel nechtěl na pozemku bývalé narkomany. Neuspěl, dostali dotaci

  11:59aktualizováno  11:59
Policie v Ústí nad Labem se zabývá okolnostmi, za kterých vzniká v části Vaňov centrum následné péče pro vyléčené narkomany. To bude sídlit v bývalé tělocvičně základní školy, jež zasahuje na soukromý pozemek. Majitelé pozemku se zřízením centra nesouhlasili, přesto získalo stavební povolení i evropskou dotaci.

Občanské sdružení White Light I. provozuje mimo jiné i centrum následné péče pro bývalé narkomany v Mukařově. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Se stavbou nesouhlasíme, máme obavy ze zvýšené kriminality, výskytu dealerů drog a podobných občanů, kteří se podle našeho názoru budou kolem centra pohybovat," obává se Radek Lácha.

Společně s partnerkou mají rodinný dům u školní budovy a křídlo, ve kterém má centrum vzniknout, zasahuje přibližně třiceti metry čtverečními na jejich pozemek.

Centrum pro bývalé narkomany chce ve Vaňově zřídit občanské sdružení White Light I., které podobná centra provozuje i v Teplicích, Rumburku či Mukařově. Proti vzniku vaňovského zařízení protestovalo peticí také Sdružení občanů na ochranu dětí.

Navzdory tomu získalo sdružení White Light I. na vybudování centra dotaci sedm milionů z operačního programu Severozápad. Příručka pro žadatele vydaná dotačním úřadem přitom říká, že v případě vlastnictví pozemků někým jiným musí žadatel o evropské peníze doložit "písemný souhlas vlastníka s realizací projektu."

Lácha odmítá, že by takový souhlas sdružení někdy vydal. Říká, že ho po něm nikdo ani nechtěl.

Do stavebního řízení přišel falešný souhlas

"Existuje důvodné podezření, že byl úřad Severozápad podveden," komentoval to bývalý vysoký pracovník úřadu Leo Steiner, na kterého se Lácha obrátil.

Dotační úřad vycházel z toho, že když centrum získalo stavební povolení, je vše v pořádku. "Pokud stavební úřad vydal povolení, realizaci projektu nic nebrání," uvedla mluvčí dotačního úřadu Marcela Klíchová.

Jenže vydání stavebního povolení provázely podivné okolnosti. Když o něj White Light I. žádalo poprvé, Lácha byl jako účastník stavebního řízení od první chvíle proti. Na úřad ale dorazilo jeho jménem falešné vyjádření s padělaným podpisem, že se vznikem centra souhlasí.

"Na to, jakým způsobem se do řízení dostalo mé údajné svolení se stavbou, jsme podali trestní oznámení," upozorňuje Lácha. Oznámením už se zabývá okresní státní zastupitelství.

Když pak stavební úřad povolení vydal, Lácha se proti němu odvolal na krajský úřad. Ten sice konstatoval, že Láchova vlastnická práva nebyla dotčena, kvůli jiným pochybením však stavební povolení zrušil.

Úřad majitele pozemku nakonec obešel

Ústecký magistrát poté vydal stavební povolení znovu. Tentokrát tak, aby se proti němu Lácha nemohl bránit. Stavební řízení totiž tentokrát úřad vedl jako změnu užívání stavby, takže podle zákona bylo na magistrátu, koho určí jako účastníka řízení.

Úřad Láchu vynechal a stavební povolení je tak dnes už pravomocné.

Ve vedení sdružení White Light I. až do roku 2008 působil krajský zastupitel za ČSSD Tomáš Kříž. V době schvalování dotace pro vybudování centra už sice ve sdružení nefiguroval, nicméně z jedné třetiny vlastní budovu školy, kde má centrum vzniknout.

Dalšími vlastníky vaňovské školní budovy jsou Ladislav Štastný a Lenka Krbcová Mašínová, která je ředitelkou podobné organizace Fokus Labe, jež pracuje s lidmi trpícími duševní chorobou.

Centrum pro bývalé uživatele drog má být hotové do srpna příštího roku. Jestli termín stihne, však není jisté.

"Důvodem je problém se získáním úvěru od banky na předfinancování projektu," poznamenala ředitelka White Light I. Ivana Radimecká.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Chci pokračovat v práci a zastavit příliv nepřizpůsobivých, říká Nechybová

Ústecká primátorka Věra Nechybová.

Obhájit křeslo primátorky v barvách Ústeckého fóra občanů (UFO) se pokusí v nadcházejících komunálních volbách Věra...

Opravit Tschinkelovu vilu a více zpráv o lithiu, přejí si lidé v Dubí

Žalostný pohled na budovu bývalé psychiatrické léčebny v Dubí. Kdysi výstavní...

Zachránit a obnovit chátrající vilu továrníka Antona Tschinkela, nebourat místní sokolovnu nebo být lépe informováni o...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz