Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vdova po olympijském vítězi dala městu vánoční strom. Měl ho rád, říká

  14:03aktualizováno  14:03
Vdova po olympijském vítězi v boxu Bohumilu Němečkovi Ludmila dala Ústí nad Labem dárek. Strom stojící na Mírovém náměstí je od ní, dřív stával hned za restaurací U Zlaté medaile, kterou Němeček založil.

Manželé Němečkovi byli svoji 51 let. | foto: archiv Ludmily Němečkové

Když Ludmila Němečková vypráví o svém zesnulém manželovi, říká táta. Přitom boxer Bohumil Němeček vyhrál olympiádu v Římě a stal se národním hrdinou. V květnu příštího roku to bude pět let, co zemřel. Jeho urnu má 72letá paní Ludmila vystavenou v pokoji vedle pohárů a fotografií.

„Tady si s ním povídám, někdy mu vynadám, že mě tu nechal, a popláču si,“ říká bývalá dětská zdravotní sestra, která bydlí už od roku 1967 v domě kousek za ústeckým fotbalovým stadionem.

Bohumil Němeček

Český boxer, olympijský vítěz, mistr Evropy a desetinásobný mistr republiky se narodil 2. ledna 1938 v Táboře, zemřel 2. května 2010 v Ústí nad Labem.
Celkově odboxoval 777 vítězných utkání. Ze 17 porážek 6x prohrál s domácími soupeři a 11x s nejlepšími amaterskými boxery světa.

Z jednoho okna měla výhled i na strom stojící za restaurací U Zlaté medaile, kterou její manžel založil. Právě ten v letošním adventu krásně ozdobený ozařuje večerní Mírové náměstí.

„Táta ho měl také hrozně rád, pětadvacet let jsme ho z okna sledovali, jak roste,“ říká Němečková. „Ten strom je takový klidný, pohodový. Lidé u něj na náměstí mohou rozjímat nebo se pomodlit. Z toho mám radost, protože přesně o tom Vánoce jsou,“ vypráví, proč městu strom darovala.

Dárky si moc nedávali

Jejich rodina pochází z Českých Budějovic, proto také Vánoce slavili jihočeskými tradicemi. „Tady se dávají adventní věnce, to my neměli. Drželi jsme půst, i když táta to nevydržel a vždycky si maso dal.“ K jídlu měli tradičního jihočeského černého kubu, štrúdl, řízky z ryby a salát. U štedrovečerní večeře se vždy pomodlili a nikdo od ní nesměl vstát.

Kapry prý boxerský šampion miloval a dlouho si pro ně ke známým až do jižních Čech jezdil i z Ústí. Jeho práce byla kapra i zabít a vykuchat. „Dnes s tím máme problém, protože to nikdo neumí,“ vzdychne jeho manželka. „On byl rybář a hned poznal, jestli to je kapr mlíčňák, nebo bude mít jikry. Dokonce mi je pak i stáhl z kůže, kterou nemám ráda.“

Dárky si ale manželé Němečkovi pod stromeček moc nedávali. „Táta byl z deseti dětí kolotočářské rodiny, měli málo peněz, takže na dárky nebyl zvyklý.“ V roce 1959 si přesto „nadělili“ dárek z nejcennějších. „Celý Štědrý den jsem rodila našeho prvního syna Bohouška, narodil se na Boží hod ráno. Byli jsme nejšťastnější lidi na světě,“ má slzy na krajíčku.

Seznámili se na bruslení, podrazil ji nohy

Se svým manželem se seznámila o dva roky dříve na venkovním českobudějovickém kluzišti. On hrál hokej, jí tehdy bylo patnáct.

„Podrazil mi na veřejném bruslení nohy a já si škaredě potloukla kotník. Pak mě odvedl na sedačky a koupil mi horký čaj. Potom jsme se pomalu začali vídat, za dva roky jsme začali spolu chodit a narodil se nám syn, v osmnácti jsem se vdávala,“ vypráví Němečková, která dálkově vystudovala vysokou školu a následně učila na střední zdravotní škole.

Na sever Čech je zaválo Bohumilovo boxerské angažmá. Nejdříve se přestěhovali do Děčína, kde dostali malý suterénní byt. Když se Němeček vrátil z olympiády v Římě, stal se národním hrdinou a mohl se přestěhovat do bytu 2+1 druhé kategorie. Záhy poté ho ale přetáhla Rudá hvězda Ústí a stěhovali se tam.

Dnes dostávají čeští olympijští vítězové za odměnu statisíce korun, Němeček tehdy dostal poukaz na německého wartburga. „Ale pozor, museli jsme si ho zaplatit sami. Poukaz byl jsen k tomu, abychom na něj nemuseli čekat,“ usmívá se vdova.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz