Vánoční trhy v Drážďanech.

Vánoční trhy v Drážďanech. | foto: Jan Matura, Mobil.iDNES.cz

Vánoční trhy v Sasku jako byznys: Drážďany za ně daly letos milion eur

  • 0
V Drážďanech se už v lednu 2015 bude rozhodovat o tom, kdo obsadí místa na příštích vánočních trzích. Pro obchodníky jsou trhy výnosným byznysem, jen Drážďany za ně letos daly milion eur. Do milionů jdou částky v městech na opačné straně hranic.

Například ústeckou radnici letošní čtyřtýdenní trhy vyšly na 1,2 milionu korun, Most jen výzdoba a osvětlení stojí přes 1,5 milionu korun, v Děčíně osazení a vyzdobení tří vánočních stromů 160 tisíc korun.

Nedaleké Drážďany s 18 trhy jen jejich vyhlášený Štrýclmarkt radnici stál v přepočtu zhruba milion eur.

„To je suma jen za dovoz a likvidaci vánočního stromu, čtyřtýdenní provoz trhů a pravidelný úklid tržiště. Dalších téměř 80 tisíc eur stál velký dřevěný betlém u vánočního stromu,“ řekl mluvčí drážďanské radnice Rico Nonnewitz.

Češi okupují Sasko

Přečtěte si reportáž ze Štrýclmarktu

Řada prodejců ale letos čekala lepší zisky. „Lidé nemají peníze, žijí z podpor, minimální mzdy, moc se neprodává,“ uvedla žena ze stánku na ústeckém Lidickém náměstí.

Většina si navíc posteskla, že větší tržby měli loni, kdy trhy byly na Mírovém náměstí, kde jsou zastávky autobusů, a tím pádem více zákazníků.

„Vyděláme tak na provoz stánku a na naše náklady. Doufám, že těsně před Vánocemi se to zlepší,“ řekl František Chaloupka, který má v Ústí stánek s výrobky z pravé ovčí vlny.

Některé rodiny prodávají v Drážďanech na trzích i 25 let

V centru Drážďan pronájem stánku na celé čtyři týdny představuje v poměru s českými cenami astronomickou částku. Levnější jsou ty se suvenýry, nejdražší ty, kde se prodává občerstvení a svařené víno. Pronájem velkého stánku se svařeným vínem stojí na měsíc 20 tisíc eur. A obchodníci se i tak jen hrnou.

„Štrýclmarkt, to je mystérium. Často se stánek dědí z generace na generaci, některé rodiny jsou zde už 25 let. Dostat se na Štrýclmark není vůbec jednoduché. Musíte mít zajímavý sortiment, který radnice schválí. Nám se to podařilo také až na několikátý pokus, a to s teplým třešňovým belgickým pivem Liefmans,“ říká Vicky Bellmannová, spolumajitelka stánku Glüh-Hütte na Štrýclmarktu.

Zatímco čeští prodejci se mohou na trh přihlásit i pár týdnů před zahájením a pořadatelé je sami vyhledávají, v Drážďanech bitva o více než 230 stánků začíná už v lednu.

Vyplnit se musí žádost a v ní uvést nejen sortiment, ale i to, jak bude stánek vyzdoben, jak bude vypadat uvnitř přes den, jak v noci, kde budou odpadkové koše a kde stolek pro zákazníky.

V Drážďanech se o místa na trhu i soudí

„Největší šanci má ten, kdo nabídne netradiční zboží. Na trhu jsme od roku 2007, ale v roce 2012 jsme neuspěli. Komisi se na fotografii nelíbilo, jak stánek vypadal uvnitř. Přitom byl stejný jako dřív. Proto jsme celý koncept raději předělali a o rok později se vrátili,“ přiblížila Bellmannová. Zájem o prodej na nejstarším německém trhu na náměstí Altmarkt je tak velký, že každoročně kolem zhruba 15 obchodníků město žaluje za to, že neuspěli.

Mlčí i čeští prodejci, kteří se na Štrýclmarkt dostali a nabízí například české šperky, bižuterii a víno. „Je hodně práce, ale je to dobré. Víc prozrazovat nebudu, ani nesmím a česká závist je velká,“ sdělila jedna z českých majitelek stánku.

Města zisky z pronájmů vánočních stánků na náměstích používají nejen za zaplacení výzdoby, ale i na kulturní program. Most utržil zhruba 100 tisíc korun, v Chomutově počítají s 210 tisíci korunami.

„Peníze částečně hradí náklady na zajištění programu a také technického zabezpečení, jako je například vyhřívaný stan s pódiem a podlahou,“ přiblížila Schönová. V Drážďanech město získá statisíce eur, všechny utratí za výzdobu a každodenní provoz trhů.