Jaroslav Filip u Krajského soudu v Ústí nad Labem při poradě se svým advokátem. | foto: ČTK

„Valentýnský lupič“ z banky v Krupce dostal u soudu 7,5 roku vězení

  • 1
Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na sedm let a šest měsíců do vězení třiatřicetiletého Jaroslava Filipa z Krupky na Teplicku, který ve městě loni 14. února přepadl pobočku Komerční banky. Právě tato "valentýnská" loupež podle všeho inspirovala policistu, který banku poté vyloupil ještě dvakrát a následně dvakrát Českou spořitelnu v Oseku.

Filip podle rozsudku přinutil s pistolí v ruce zaměstnankyně banky, aby ho odvedly do místnosti s trezorem a daly mu z něj peníze. Odnesl si 667 900 korun a skoro 9 tisíc eur. Bance tak dohromady vznikla škoda přes 883 tisíc korun. U soudu mu hrozilo pět až 12 let vězení, soudce nakonec přihlédl k tomu, že ještě nebyl trestaný. Filip se proti rozsudku na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

"Skutek, který je mi dáván za vinu, jsem nespáchal," tvrdil Filip soudu. Hájil se tím, že v osudný den byl pouze svědkem toho, jak někdo vyhodil tašku s penězi a zbraní z protijedoucího auta v dolní části Krupky, kam se právě vracel ve svém voze z Teplic.

"Zastavil jsem a šel jsem se podívat, co to je. Zjistil jsem, že je to taška s větším obnosem peněz. Vzal jsem ji k sobě a odvezl domů," popsal Filip s tím, že poznávací značku ani typ auta si nepamatuje, ví jen, že bylo světlé.

Při policejním výslechu uvedl, že podle jeho předpokladu peníze nejspíš pocházely z nějaké trestné činnosti, ale neoznámil to, protože "peníze se hoděj vždycky".

Soud mu ale neuvěřil. "Obhajoba byla nelogická a nenasvědčovaly jí žádné důkazy," poznamenal soudce. Muže kromě záběrů z kamer usvědčilo hlavně to, že ho jedna z bankovních úřednic viděla odjíždět a zapamatovala si barvu auta a část registrační značky (čtěte zde).

Filip měl několikasettisícové dluhy, splácel například půjčku na auto, novomanželskou půjčku či úvěr na 300 tisíc. Jak uvedl před soudem, jeho velkou vášní je nakupování v internetových aukcích, rád také navštěvoval armyshopy, kde kupoval nože, boty a oblečení.

Jeho měsíční příjem přitom činil asi 17 tisíc, manželka pobírala plný invalidní důchod kolem 9 tisíc korun, ve společné domácnosti s nimi žil ještě nevlastní syn. V době, kdy se loupež stala, už dlužil Filip bance několik splátek.

Většinu peněz muž stihl utratit

Kolik peněz v igelitové tašce na začátku bylo, se prý Filip nikdy nedopočítal. "Počítal jsem to na záchodě, nikdy jsem to ale nedopočítal do konce," řekl.

Část peněz uložil do kovové pokladny, kterou odvezl ke své matce, částí zaplatil některé dluhy. Zbytek nosil neustále s sebou ve vojenském batohu. Když ho v květnu zadržela policie, velkou část peněz už stihl utratit - zbylo mu asi 200 tisíc korun a několik tisíc eur.

24. února 2011

Filip před soudem tvrdil, že o penězích kromě něj nikdo nevěděl. Klíč od pokladny, kterou schoval u matky, měl prý jen on. Nahrávka telefonického rozhovoru, který Filip vedl se svojí ženou, však ukázala něco jiného. Žena se ho v nahrávce ptá, jestli by mohl "vyzvednout ještě tři sta". Pak se spolu dohadují o klíči a Filip říká, že ho má ona.

Matka, manželka, bratr i nevlastní syn obviněného využili svého práva a odmítli ve věci vypovídat.

Banku v Krupce do dvou týdnů od této loupeže přepadl další lupič převlečený za stavbaře a za dva měsíce muž v bílém plášti a s respirátorem. Loupeže pak pokračovaly v nedalekém Oseku, kde maskovaný lupič s pistolí přepadl dvakrát po sobě pobočku České spořitelny. Při posledním přepadení si na něj počkala policie a zatkla na útěku z banky policistu Jindřicha K. ze Svádova, kterého pak ze všech čtyř přepadení obvinila (více zde).

,