Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V bídě napoleonských válek vyrostl na Litoměřicku loupežník Babinský

  13:31aktualizováno  13:31
Napoleonské války před dvěma stoletími změnily život mnoha lidem, které uvrhly do bídy. Také proslulého loupežníka ze severu Čech Václava Babinského lze označit za dítě napoleonských válek. Když se v roce 1813 strhla bitva u Chlumce, bylo mu sedmnáct let.

Václav Babinský | foto: archiv

Rodiče snad nejslavnějšího českého kriminálníka všech dob pocházeli z okolí tehdejšího Ústí. Otec byl zřejmě Čech, matka Němka. Živili se počestně. Syn se narodil roku 1797 v Litoměřicích a vyrostl v nedalekých Pokraticích. V kriminálních kruzích byl proto také později znám jako Pokratický Venca.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

V neděli: Poklad z pomníku u Přestanova

Dal by se vůbec Babinský na loupežnickou dráhu, kdyby v dospívání neprožil hrůzy napoleonských válek? To je otázka, která už zůstane nezodpovězená. Ovšem lze tvrdit, že podnětů ke kriminálnímu způsobu života mu dobové poměry skýtaly vrchovatě.

Po porážce Rakouska u Slavkova roku 1805 postihly české země drahota a hlad, malému Babinskému bylo devět let.

"Jak živ jsem neviděl, ach, takové časy, aby takový hlad byl ve vlasti naší, by lidé trávu jedli, také otruby, šťovík, jako hovada a hladem mřeli," poznamenal si jeden z tehdejších kronikářů.

Rodiče patřili k nejchudším

Po dalším neúspěšném pokusu porazit Napoleona roku 1809 se hospodářské problémy Rakouska ještě prohloubily. V roce 1811 musela monarchie vyhlásit státní bankrot, hodnota peněz se snížila na jednu pětinu. Tehdy lidé přišli přes noc o většinu majetku.

Roku 1813 pak české země nesly největší tíhu nového konfliktu s Francií. Rekvírování potravin pro armádu obzvlášť zasáhlo severní Čechy.

"Jak se v té době protloukala rodina Babinského, bohužel nevíme. Lze ale očekávat, že to byly pro Václavovy rodiče krušné roky, neboť ti patřili k těm nejchudším," míní autor nejnovějšího životopisu Babinského Adam Votruba.

Možná se mladý Václav rozhodl právě pod vlivem těchto okolností zařídit si živobytí snadněji - vzít si, co chce, bez ohledu na to, komu to patří.

Na vojně předstíral šílenství

Jeho kriminální sklony se začaly projevovat na vojně. Roku 1816 narukoval do rakouské armády. Do ostré bitvy se sice už nedostal, Napoleon byl v té době už rok definitivně poražený. Ze služby se Babinský vyvázal předstíráním šílenství.

Domů se vrátil roku 1824 a záhy byl podezřelý ze spáchání první krádeže, kterou se mu však nepodařilo prokázat. Stal se tulákem a dal se do spolku s Fischelschenkerovou bandou, která řádila na Litoměřicku.

Brzo měl ale vlastní bandu a operoval jak v severních, tak ve středních Čechách. Na "účtu" přibývaly loupeže, krádeže, falšování dokumentů a nejméně jedna vražda.

V roce 1840 ho soud za jeho prohřešky odsoudil k 20 letům těžkého žaláře, který z velké část prožil v obávané trestnici Špilberk v Brně.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz