Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V bídě napoleonských válek vyrostl na Litoměřicku loupežník Babinský

  13:31aktualizováno  13:31
Napoleonské války před dvěma stoletími změnily život mnoha lidem, které uvrhly do bídy. Také proslulého loupežníka ze severu Čech Václava Babinského lze označit za dítě napoleonských válek. Když se v roce 1813 strhla bitva u Chlumce, bylo mu sedmnáct let.

Václav Babinský | foto: archiv

Rodiče snad nejslavnějšího českého kriminálníka všech dob pocházeli z okolí tehdejšího Ústí. Otec byl zřejmě Čech, matka Němka. Živili se počestně. Syn se narodil roku 1797 v Litoměřicích a vyrostl v nedalekých Pokraticích. V kriminálních kruzích byl proto také později znám jako Pokratický Venca.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

V neděli: Poklad z pomníku u Přestanova

Dal by se vůbec Babinský na loupežnickou dráhu, kdyby v dospívání neprožil hrůzy napoleonských válek? To je otázka, která už zůstane nezodpovězená. Ovšem lze tvrdit, že podnětů ke kriminálnímu způsobu života mu dobové poměry skýtaly vrchovatě.

Po porážce Rakouska u Slavkova roku 1805 postihly české země drahota a hlad, malému Babinskému bylo devět let.

"Jak živ jsem neviděl, ach, takové časy, aby takový hlad byl ve vlasti naší, by lidé trávu jedli, také otruby, šťovík, jako hovada a hladem mřeli," poznamenal si jeden z tehdejších kronikářů.

Rodiče patřili k nejchudším

Po dalším neúspěšném pokusu porazit Napoleona roku 1809 se hospodářské problémy Rakouska ještě prohloubily. V roce 1811 musela monarchie vyhlásit státní bankrot, hodnota peněz se snížila na jednu pětinu. Tehdy lidé přišli přes noc o většinu majetku.

Roku 1813 pak české země nesly největší tíhu nového konfliktu s Francií. Rekvírování potravin pro armádu obzvlášť zasáhlo severní Čechy.

"Jak se v té době protloukala rodina Babinského, bohužel nevíme. Lze ale očekávat, že to byly pro Václavovy rodiče krušné roky, neboť ti patřili k těm nejchudším," míní autor nejnovějšího životopisu Babinského Adam Votruba.

Možná se mladý Václav rozhodl právě pod vlivem těchto okolností zařídit si živobytí snadněji - vzít si, co chce, bez ohledu na to, komu to patří.

Na vojně předstíral šílenství

Jeho kriminální sklony se začaly projevovat na vojně. Roku 1816 narukoval do rakouské armády. Do ostré bitvy se sice už nedostal, Napoleon byl v té době už rok definitivně poražený. Ze služby se Babinský vyvázal předstíráním šílenství.

Domů se vrátil roku 1824 a záhy byl podezřelý ze spáchání první krádeže, kterou se mu však nepodařilo prokázat. Stal se tulákem a dal se do spolku s Fischelschenkerovou bandou, která řádila na Litoměřicku.

Brzo měl ale vlastní bandu a operoval jak v severních, tak ve středních Čechách. Na "účtu" přibývaly loupeže, krádeže, falšování dokumentů a nejméně jedna vražda.

V roce 1840 ho soud za jeho prohřešky odsoudil k 20 letům těžkého žaláře, který z velké část prožil v obávané trestnici Špilberk v Brně.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz