Cvičení lachtana Moritze bylo jedním z největších taháků ústecké zoo. V...

Cvičení lachtana Moritze bylo jedním z největších taháků ústecké zoo. V polovině prosince ho ale kvůli jeho zdravotnímu stavu ošetřovatelé museli nechat utratit. | foto: Zoo Ústí nad Labem

Oblíbení cvičení lachtani v Ústí končí, zoo zvažuje chov tučňáků

  • 2
V Ústí nad Labem končí chov lachtanů. Zoologická zahrada totiž nemá dost velkou expozici, aby mohla dostat náhradu za populárního lachtana Moritze, o kterého přišla v půlce prosince. Zoo proto zvažuje, že v prázdném pavilonu začne chovat tučňáky nebo vydry.

Cvičení lachtanů patřilo řadu let k hlavním tahákům ústecké zoologické zahrady. Zoo nejprve chovala lachtana Hombrého a od roku 1999 potom Moritze, který v sezóně bavil diváky třikrát denně (o Moritzovi zde).

„Bohužel, Moritz již delší dobu trpěl chronickým onemocněním zažívacího traktu. Koncem loňského roku se toto onemocnění dostalo do konečného stádia projevujícího se zvracením, průjmem a nechutenstvím, které se nedařilo léčbou odstranit,“ uvedla mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Šestnáctého prosince se Moritzův stav zhoršil natolik, že ho chovatelé museli nechat utratit. Následná pitva ukázala vředovou chorobu žaludku a jeho sníženou průchodnost, zánět slinivky a střev.

„Zoo vstoupila do jednání s Gerardem Meijerem ze Zoo Rhennen, který je vedoucím Evropské plemenné knihy pro lachtany kalifornské. Ten ve svém vyjádření upozornil, že ústecké zařízení již nesplňuje prostorové požadavky pro chov lachtanů. Doporučil expozici buď využít pro menší druh zvířat, nebo zásadně rozšířit,“ přiblížila Vrabcová.

Pavilon pro lachtany totiž vznikl v osmdesátých letech minulého století a dnes neodpovídá směrnici pro chov.

„Vedení zoo si samozřejmě uvědomuje, že zařízení již neodpovídá moderním trendům v chovu zvířat. Lachtani jsou vysoce sociální zvířata, držet větší skupinu v těchto podmínkách není možné. Trendem moderního chovu je sestavovat skupinu lachtanů v počtu čtyř až šesti jedinců,“ poznamenala Vrabcová.

Nový pavilon by musel být pětkrát větší

Aby zoo požadavkům na chov lachtanů vyhověla, musela by expozici pětkrát zvětšit, vybudovat dva nové odstavné bazény a prohloubit dno.

„Prostor, ve kterém se nyní expozice nachází, by takto rozsáhlou rekonstrukci neumožňoval a chovatelské zařízení pro lachtany by se celé muselo přemístit do jiné části zoo. Zoologická zahrada se proto rozhodla v chovu lachtanů nepokračovat,“ podotkla Vrabcová.

Moritzův bazén zatím zůstane opuštěný a zoo bude shánět peníze na jeho rekonstrukci, aby mohl sloužit novým zvířatům.

„Jsme si vědomi, že ukončením chovu lachtanů ztratíme jedno z nejpopulárnějších zvířat, ale nejdůležitější je chovat zvířata v takových podmínkách, které odpovídají jejich životním potřebám. Naší snahou a přáním je přivítat v příští sezóně nový druh, který se pro návštěvníky stane nejen stejným lákadlem, ale který se bude i rozmnožovat, což je jedním z cílů moderních zoologických zahrad. Nabízí se možnost začít chovat skupinu tučňáků či pořídit velký druh vyder, což jsou také zvířata návštěvníky oblíbená a vyhledávaná,“ dodala Vrabcová.

Definitivní rozhodnutí bude na novém řediteli zoo, kterého nyní ústecký magistrát hledá ve výběrovém řízení.