V centru Žatce se zřítil památkově chráněný dům z druhé poloviny 19. století | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Žatec chce do UNESCO, ale zřítila se v něm zdevastovaná chráněná památka

  • 15
Žatec je o jednu památku chudší, v centru se zřítil chráněný dům z druhé poloviny 19. století. Obnovit cenný objekt už nepůjde, stavba se bude muset strhnout celá. V obdobném stavu jsou přitom další desítky domů ve městě.

Část nárožního domu v ulici Jiřího Hory se sesula do opuštěného vnitřního dvora minulé pondělí, padající zdivo nikoho nezranilo. Podle vedoucího stavebního úřadu Tomáše Trávníčka bylo otázkou času, kdy k tomu dojde.

„Jde o jeden z nejzdevastovanějších objektů. Majitele jsme několikrát vyzývali k zajištění statiky, ale bez úspěchu,“ říká Trávníček.

„V minulosti tam byly často slyšet rány. Je možné, že tam zloději kovů narušili statiku a proto to nyní spadlo. Je štěstí, že tam nikdo nebyl, třeba děti, pro které jsou takové stavby lákadlem,“ uvedl jeden ze sousedů.

V tomto týdnu začnou stavební práce na odstranění zbytku střechy a podlaží.

„S vlastníkem jsme se dohodli, že další část objektu zbourá. Je nutné odstranit střešní krytinu, komíny a krov. Stavební firma odstraní i první podlaží, zůstane tak jen přízemí se zazděnými okny,“ popsal Trávníček.

Místní lidé jsou ze stavu nejenom tohoto domu zoufalí.

„Jen v téhle ulici je zchátralých domů několik a další v širším centru. Je to ostuda. Město by mělo na vlastníky více zatlačit, aby se o domy řádně starali. Nebo se pokusit domy koupit a opravovat. Žatec se snaží o zápis na seznam památek UNESCO, ale tímto se chlubit nemůže,“ myslí si Hana Hanzlová, která bydlí o několik domů dál (o plánech na UNESCO zde).

Majitelé domů na výzvy města nereagují

Pražská firma, které zřícená památka patří, má v Žatci podobně zchátralých objektů víc. Vlastní mimo jiné sušárnu chmele v Příkré ulici, kde se zhroutila střecha loni v létě. Vlastník tam instaloval zabezpečovací sít, která brání dalšímu padaní krytiny. Jaké má se svými domy další plány, se nepodařilo zjistit. Ovšem město skupování zchátralých domů v plánu nemá.

„Realita je taková, že na to nemáme peníze. Nedokážu si představit, že bychom uvolnili miliony korun na koupi takového objektu a další miliony investovali do rekonstrukce,“ okomentoval budoucnost zchátralých staveb místostarosta Jaroslav Špička.

Stavební úřad vlastníky zchátralých objektů vyzývá k nápravě opakovaně. Problém ale je, že řada z nich vůbec nereaguje, nebo nemá na opravu peníze.

„V městské památkové zóně a rezervaci evidujeme kolem dvaceti objektů, o které se vlastníci vůbec nestarají a za nějakou dobu mohou skončit stejně jako dům v Horově ulici. Například bývalý hotel Družba zvenčí vypadá relativně ještě v dobrém stavu, uvnitř ale nemá stropy a podlahy,“ dodal Trávníček.