Bývalá sladovna v Žatci je jednou z řady místních objektů, které by se mohly...

Bývalá sladovna v Žatci je jednou z řady místních objektů, které by se mohly dostat na seznam UNESCO. | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

V Žatci opravili nejstarší sladovnu v zemi, bude v ní galerie

  • 0
Rekonstrukce budovy bývalé renesanční sladovny v Žatci je u konce. Nejstarší dochované sladovně v republice přitom ještě nedávno hrozil zánik, před lety jí spadla střecha a část stropů. Památka začne od jara příštího roku sloužit jako kulturní a společenské centrum.

Rekonstrukce sladovny za 35 milionů korun byla už poslední součástí projektu Chrámu chmele a piva. (více o něm zde)

Historie sladovny

Bývalá renesanční sladovna v Žatci vznikla v 16. století na místě sýpky, sloužila asi 200 let, od roku 1779 se z ní stala znovu sýpka a v roce 1805 proběhla přestavba na obytný dům. Další přestavba roku 1858 jí dala novogotickou podobu.

O něco později dům získali Marie a Ferdinand Jacobovi pro výrobnu laků a barev, což ukazují obnovené nápisy na fasádě. V roce 1953 dům převzal stát, v 90. letech už ruinu aspoň zčásti opravilo město Žatec.

Na oživení Pražského předměstí s mnoha chmelařskými objekty z 19. století získal Žatec evropskou dotaci, všechny práce včetně samotného chrámu stály asi čtvrt miliardy korun. Sladovna je přitom z celého Chrámu chmele a piva architektonicky nejcennější.

"Nejstarší archivně doložená písemná zmínka o stavbě pochází z roku 1681, kdy se tato budova uvádí jako obecní sladovna. Je ale zřejmé, že má mnohem starší základ," uvedl ve zprávě o stavebně-historickém průzkumu Miroslav Nový.

Z dendrologického výzkumu původních trámů vyplynulo, že sladovna se stavěla kolem roku 1574. Kromě svého stáří je objekt cenný i tím, že se jedná o nejstarší dochovanou budovu v Čechách, která byla přímo stavěná jako sladovna.

"Byť na zelené louce nevznikla, ale měla svého staršího, nepochybně už středověkého předchůdce," upozornil Nový ve své zprávě. To potvrdily i archeologické nálezy, podle nichž sladovna vznikla na místě staršího gotického domu.

Ve sladovně bude galerie

V průběhu staletí se využití budovy měnilo, když se její majitelé střídali. Paradoxně těmi nejhoršími byly státní stavební podniky ve druhé polovině 20. století, které se o dům nestaraly vůbec, až musela být stržená střecha i části stropů a podlah.

Zchátralá sladovna v Žatci v roce 2009

"Podle statika se sladovna nacházela ve stavu klinické smrti," popsal havarijní stav domu před současnou rekonstrukcí vedoucí odboru rozvoje žatecké radnice Jiří Kotek.

Kromě nových krovů a střechy tak má nyní sladovna i zpevněnou statiku, obnovené byly za dohledu památkářů všechny omítky včetně fasády do Masarykovy ulice.

Sloužit bude jako kulturní a společenské centrum. "Bude tam galerie, plánuje se expozice o chmelu a filmech, které se v Žatci točily. Částečně bude vidět jako sladovnická expozice i zbytek původního topného systému," dodal Kotek.

V přízemí budovy má být studio dětské televize, vidět bude ovšem i středověká studna, z níž sladovníci čerpali potřebnou vodu pro výrobu sladu.