Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dům zůstal bez vody. Majitel ji pustí jen třem rodinám, které nedluží

  8:23aktualizováno  8:23
Čtrnáct rodin z Ulice práce v ústeckých Předlicích nemá už tři týdny vodu. Severočeské vodovody a kanalizace ji odpojily, protože za ni majitel domu neplatil. Tomu zase neplatila většina nájemníků, kteří mu tak dluží už přes sto tisíc. Patovou situaci se nyní majitel rozhodl ukončit.

Nájemníkům majitel umožnil, že si pro vodu mohou chodit k němu domů. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Když to stihnu, ještě ve čtvrtek nebo v pátek zaplatím ze svého a voda poteče. Ale pouze třem rodinám, které nájem a poplatky platí. Ostatní ať se vystěhují,“ řekl majitel domu Josef Baláž.

Fotogalerie

Aby lidé nezůstali bez vody úplně, Baláž jim umožnil, aby si pro ni dvakrát denně přišli několik metrů k němu domů. Obyvatelé si na něj většinou ani nestěžují, většina ho chápe.

„Že voda nepoteče, protože lidé hodně dluží, na to majitel všechny upozorňoval měsíc předem. Nedivím se, že k tomu došlo,“ říká například Kamila Křížková, která sama dluhy nemá.

Voda od majitele, několik lahví s celkem zhruba deseti litry, jí prý stačí na vaření, pití i hygienu rodiny s pěti dětmi, z nichž nejmladšímu jsou dva měsíce. „Prát jsem zatím nepotřebovala, s hygienou je to dobré,“ říká.

Byt nebyl zkolaudovaný, nedostala jsem dávky, zlobí se žena

Další obyvatelka domu, Anna Dzurková, přiblížila, že za byt 2+1 o rozloze 90 metrů čtverečních platí 7 800 korun, z toho 1 300 za vodu a elektřinu.

„Nějaké dluhy mám a pomalu je splácím. Majitel je hodný, jinde by vás za dluh vyrazili hned. Nerada bych odtud odešla, mám velký suchý a slunný byt bez plísně. Každý se někdy může dostat do problémů, proto majitel vodu nezaplatil. Už se sem několikrát nastěhovaly rodiny, po dvou měsících zmizely a nechaly tu dluhy,“ říkala Dzurková, která si právě od pošťačky přebírala obálku s červeným pruhem.

„Hodný? Je to jeho chyba. Nastěhovala jsem se do bytu, který nebyl zkolaudovaný, proto jsem nemohla dostávat sociálku a dávky. Proto dlužím,“ rozčilovala se naopak její další sousedka.

Starý dům zdaleka nevypadá jako ostatní v ghetech. Je oplocený, branka je zamčená stejně jako každý vchod. Před domem je trávník, kde si děti mohou hrát. Nikde nejsou odpadky, chodby jsou uklizené, všude jsou funkční elektroměry.

Jen u některých jsou lístky od ČEZ, že kvůli dluhům byla majiteli bytu odpojena elektřina. „Některým nejde už rok a vůbec to neřeší,“ líčí Křížková.

V bytě plném kytek se chlapi s vodou pronesou

V domě si každý v bytě topí sám v kamnech. „Dřevo ale ve sklepě nechat nelze, jinak o něj přijdete. Máme ho v bytě. Ale ještě letos by se v domě mělo dělat elektrické topení,“ líčí Křížková

Jeden z balkonů zdobí převislé muškáty, pěstuje se zde i paprika, rajčata. I pro ty je potřeba voda.

„Kytky miluju a rozhodně je uschnout nenechám. Víte, co stály? Prostě se chlapi s vodou hodně naběhají. Jen na balkon potřebuji tak dva kýble,“ líčí Božena Charvátová, která v bytě 3+1 plném květin žije s manželem, dvěma dětmi a právě narozeným vnukem.

„S miminem je to složité, vody potřebujeme hodně. Bylo lepší, když na dvoře byla tři dny cisterna, ale majitel ji na svém pozemku nechtěl. Když ale máme kam jít, tak mi to nevadí,“ říká Charvátová.

Cisternu majitel u domu nechce

Cisternu objednal v pátek starosta ústeckého obvodu město. Před domem byla tři dny, od pondělí už tam není. „Dohodli jsem se s majitelem, že situaci vyřeší,“ řekl starosta obvodu Kamil Hýbner.

„Cisternu u domu nechci. Odmítám dál neplatičům ustupovat. Dostávají dávky, na které všichni přispíváme z daní, a mají stále větší nároky. Vláda to neřeší a soudy nepomáhají. Dnes je opravdu lepší nic nemít a žít z dávek,“ zlobí se majitel domu Baláž.

Do toho, že většina rodin v domě zůstane bez vody, hygienici zasahovat nebudou. „Žádný zákon to neřeší, pouze v případě ubytoven je v ubytovacím řádu odstavec o dodávkách vody,“ poznamenal krajský hygienik Josef Trmal.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Najdete na iDNES.cz